Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lipsa menstruatie - sa sper la o sarcina?


38 raspunsuri la acest subiect

#31
AndreeaHope3

AndreeaHope3
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 21:56

Buna fetelor,

 

Ma bucur ff mult pt tine, scoica. Mai ales ca si noi incercam sa avem un bebe de 1 an jumate. Fiecare luna intre ovulatie si menstra e o cumplita asteptare.

 

De exemplu luna asta au inceput sa ma doara sanii si sa fie grei la cateva zile de la ovulai (si nu cu cateva zile inainte de menstra ca de obicei), ceea ce imi da sperante....

Ar trebui sa imi vina vineri. Astazi am facut un test care a iesit bineinteles negativ (e devreme), dar m.au durut f tare mijlocul si burta azi noapte, cam ca la ciclu. Nu am sangerari.

Am mai avut dureri de san mai devreme decat de obicei, si nu a fost sarcina.....

Gata m.am descarcat  [:)]



#32
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 23 mai 2017 - 08:02

Andreea, eu îți doresc sa iasă doua liniuțe, sa fie cu ochișori și suflețel așa cum îți dorești. Și sa nu ai nicio problema și niciun stres pe parcursul sarcinii. Îți țin pumnii și te astept cu vesti bune.  [flo2]



#33
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 06:08

Iar sunt îngrijorată... :(

Sangerarea s-a diminuat foarte mult, la fel și durerile de burta s-au ameliorat, problema este ca nu ma mai dor sânii. Mi-e teama sa nu fie un semn rău, de sarcina oprită din evoluție. Alte simptome de sarcina nu aveam, deci sânii dureroși ar fi cam singurul punct de referință. Adică, mai simt câte un disconfort însă este minim, câte un punctuleț pe lateralul lor, câteva minute dureros, apoi gata, nimic. Practic sângerarea și restul simptomelor pe care le-am avut pana acum, au fost cam ca la menstruație: 4-5 zile de dureri de burta, sângerare la început maro, apoi roșu, care a atins un punct maxim, după care s-a diminuat treptat, și tensiune in sâni. Deosebirea a fost ca am putut sa o 'sustin' cu absorbante zilnice, fata de menstruație la care aveam nevoie de absorbante normale. Sa fii fost oare o menstruație peste sarcina, sau faptul ca am luat pastile (nospa, utrogestan, acid folic) au înlăturat simptomele?

Abia mâine refac beta HCGul, după care am control la ginecolog. Însă mi-e tare frica. Sper sa fie in continuare in creștere așa cum trebuie, pentru ca altfel o sa fiu demoralizată. :(



#34
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 07:27

sfatul meu e sa scrii la odiseea de Ianuarie 2018 - vei vedea acolo ca simptomele tale sunt normale si ca sunt experimentate de majoritatea celor care de abia au aflat ca sunt insarcinate.

subiectul aici: http://comunitate.de...guleti-de-2018/



#35
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 08:16

Mulțumesc pentru sfat, Roxana. Am intrat acolo, am citit și am și scris.



#36
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 08:32

bravo. sarcina usoara!



#37
DeeaV19

DeeaV19
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 octombrie 2017 - 11:42

Buna fetelor , am o mare dilema si as avea nevoie de cateva raspunsuri !  Am un ciclu destul de regulat (29-32 zile) , fara intarziere mai mari , ultima data cand am fost la ginecolog in ianuarie toate analizele mi-au iesit foarte bine , dar luna asta am o intarziere de ciclu de 9 zile , relatii sexuale neprotejate am de 3 ani deoarece ne dorim foarte mult un copil ! Cand am vazut ca sunt in ziua 30 a CM si menstra nu a aparut nu am luat in calcul , in ziua 31 m-au luat slabe crampe in partea inferioara a abdomenului ( semn ca menstra e pe drum ) nu a venit nici pana azi , dar pe zi ce trece ma simt tot mai slabita , am momente cand ametesc , am momente de greata , inca am acea durere surda in partea inderioara a abdomenului , dar nu tot timpul , plus toti prietenii imi spun ca sunt mai palida la fata , ca am ochii in fundul capuli , ca sunt gravida , toti prietenii mei sunt siguri de treaba asta ! Problema e ca nu imi ies testele pozitive , am facut unul la inceput de sapt nu am avut rabdarea sa ma uit la el , penteu ca in acesti 3 ani am facut multe teste , toate fii negative , deci nici de data asta nu am avut nici o speranta ,dar dupa 2-3 zile m-am uitat iar la el si se cunoaste si a doua liniuta chiar daca e foarte slab vizibila ,  si au armat alte teste vreo 10 la numar toate negative , aseara impreuna cu o prietena am facut inca unul , care la inceput se vedea si a doua liniuta slab vizibile , dar am vazut-o , crezand ca sunt nebuna si torul e doar in capul meu am lasat-o pe prietena mea sa il urmareasca , a spus ca la un moment dat linia era foarte vizibila si a stat acolo pt un min , dupa a disparut si nici urma de ea ! Azi dimineata 2 teste , amandoua negative ! Credeti ca mai exista vreo sansa??? Sunt cu psihicul la pamant si nu stiu ce sa mai cred ! Va multumesc anticipat ! Sper sa ma ajutati putin , poate ati trecut si voi pintr-o experienta ca asta ! Multumesc o zi buna ! 



#38
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 07:42

Cred că mai bine mergi la o ecografie. Dacă este ceva se vede, nu mai amâna, să nu fie vreo altfel de problemă. A doua liniuță se poate face vizibila după perioada de proba recomandata, dar este fals pozitiv.



#39
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 13:38

O vizita la medic iti va confirma sau nu sarcina.

Sper sa fie cum va doriti!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -