Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand te scot din avion ...cu forta

avion

32 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 09:55

Cum se procedeaza in asemenea cazuri,cind compania are nevoie de locuri libere si nimeni nu se ofera voluntar?

 

Au dreptul de a decide cine sa paraseasca nava?

 

(acum sigur mi-e clar ca exista un motiv foarte bine intemeiat de a da compania ain judecata,amercianii au o adevarata istorie in privinta asta in spate,deci mi-e clar ca se ajunge la proces mai ales la un asemenea pot,)



#12
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 09:58

pai clar cica au dreptul

 

iar domnu sef CEO United tocmai ce fusese ales PR Communicator of the Year

aoleu..... :))))))

 

si acum cateva saptamani au mai facut duda, când niste fete imbracate in colanti nu au fost lasate sa se imbarce pentru ca zburau cu bilete de "staff" si acolo e un dress code.



#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 10:02

pai clar cica au dreptul

 

iar domnu sef CEO United tocmai ce fusese ales PR Communicator of the Year

aoleu..... :))))))

Acum discutam si noi...daca au dreptul,inseamna ca pot folosi orice metoda(nu ma refer la a sta cu pistolul la ceafa ,sigur)pentru a elibera nava...Chiar si cu forta.

 

Sigur victima incaseaza milioane,si eu chiar cred ca aici s-a vrut ajunge...asa o vaca de muls [:D] !!!!!Sa vezi cind or incepe sa curga avizele medicale,cu ce a suferit!!!



#14
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 10:10

Mie mi se pare ca bietul om era si putin bolnav psihic, din ultima secventa cand tot repeta ca trebuie s amearga acasa si se misca dezorientat.

Nu exista nici o scuza pt ce si cum au facut.



#15
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 11:13

Nu e bolnav,era in stare de  soc. Absolut inuman modul in care au procedat. Rusine! Sper sa aiba pierderi sa ii usture! Si schimbate regulile astea tampite cu dat jos din avion  pe cine le  tuna!  Daca au personal de transportat sa isi lase libere cateva locuri. 



#16
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 11:29

omul e doctor si avea pacienti a doua zi. Voia sa ajunga acasa. si nu i s-a refuzat imbarcarea cum ar fi fost normal ci a fost imbarcat si apoi si-au adus aminte ca au nevoie de locuri.

Eu chiar sunt curioasa daca scrie pe undeva ca te pot da jos pe orice motiv vor ei atat timp cat tu esti calm, nu deranjezi pe nimeni si iti vezi de somnul tau. Scrie ca ti se poate refuza boardingul dar el fusese deja imbarcat.

 

Si chiar daca scrie ca te pot da jos cum au ei chef asta e clar un motiv pt care pot sa zic bravo americanilor ca sunt procesomani si cer si pe mama si pe tata in justitie. In cazul de fazta omul merita super compensatii.



#17
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 12:36

din ciclul "ce minuni a mai facut United":

 

http://www.latimes.c...0412-story.html

 

 

adica platesti 1000 de dolari pentru un bilet first class si dupa aceea ti se zice ca trebuie sa iei alt zbor, ca sa eliberezi locul pentru unul "mai important"



#18
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 12:46

brusc vechea vorba de la CFR "nu mai avem decat locuri in picioare domnu', doriti?" pare super actuala.



#19
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 13:27

Eu sper ca Dr. Dao sa ii dea in judecată și sa ia și pielea de pe companie. United are de foarte multă vreme probleme mari de organizare, de servicii prompte, de comunicare. Este foarte deficitara pe mai multe planuri. 

 

Mai multe chestii sint in neregula aici. United inițial au invocat motivul de "overbooking". Companiile aeriene practica aceasta mârșăvie pentru a fi 100% siguri ca zboară la capacitate maxima...și deci vând mai multe bilete decât au locuri (majoritatea biletelor sint non-refundable sau au niște penalizări foarte piperate)...in felul asta ei sant asigurați ca au profit mai mult decit maxim. In general, ei știu înainte de imbarcare dacă zborul este "overbooked" și atunci, INAINTE de îmbarcare, se practica "bumping off"... adică te cheamă la desk și acolo îți face oferta ... iei următorul zbor plus o suma de bani.

 

Inițial, United au spus ca zborul a fost "overbooked" ceea ce s-a dovedit a fi o minciuna ... au trebuit sa fca loc pentru 4 angajați de-ai lor care trebuiau sa fie echipaj pentru alt zbor. Și mai mare dezorganizare dacă nici măcar nu stii cum sa îți muți personalul!!!!!!

 

United pierdea mulți bani dacă următorul zbor era anulat...deci erau mai mult decit disperați sa arunce 4 pasageri DEJA ÎMBARCAȚI cu bilet platit. Au făcut decizii proaste după decizii proaste după decizii proaste.

 

Delta, de exemplu, oferă și $1500 de persoana sa renunți la loc și doar înainte de a te îmbarca. Pentru ei $1500 nu e mult...mai ales ca deja ei și-au luat toți banii posibili pentru un zbor peste capacitate! 

 

Sa aduci poliția și sa agresezi un client care ți-a platit pentru zbor...si tu ești vinovat de dezorganizare este strigător la cer. Mie mi s-a părut absolut dezgustător cum lumea nu a protestat mai mult. Au scos telefoanele și au filmat dar nimeni nu a luat atitudine serioasă. Foarte dezamagita am fost!! Au apărut filmări unde omul respectiv este calm, politicos dar ferm ca nu pleacă. Nu a fost beligerant sau violent după cum au declarat polițiștii. 



#20
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 15:14

E incredibil! Am crezut initial ca omul a spus "bomb on an aeroplane", vorba lui Meet the parents, sau ceva similar, dar sa-l dea afara ca trebuie sa isi care ei staff-ul e absolut de neimaiginat! Si ce regula e asta ca e la latitudinea lor sa te dea afara, chiar de ai platit biletul???? Sper si eu sa ii sece te bani. Ce bine ca poti filma acum atit de usor, pe vremuri era greu de dovedit porcariile astea, nu ajungeau in presa, etc. Acu filmezi si vede o lume intreaga ce porcarie de companie e United.





Etichetat si cu avion

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -