Sari la conținut

Sari la conținut


Nutella - din nou probleme

nutella clatite cancer

145 raspunsuri la acest subiect

#21
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 15 ianuarie 2017 - 17:15

Otilia nu te contrazic, insa aici nu au fost dezbateri publice despre asta, uleiul de palmier nu a fost in stiri, nici in ziare nu am vazut astfel de articole, iar Nutella e binemerci pe rafturi. Cita vreme nu mincam nutelle cu lingura, cred ca sintem safe. 



#22
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 15 ianuarie 2017 - 18:13

Prima data au spus ca grasimile vegetale hidrogenate sunt nasoale.

Acum si grasimile vegetale nehidrogenate sunt nasoale?

 

Pai uleiul asta de palmier apare pe eticheta mai multor "ciocolati", nu neaparat crema.



#23
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 ianuarie 2017 - 19:06

una peste alta, este vorba despre acelasi producator care are de dat raspunsurile alea in legatura cu ouale Kinder care se asamblau intr-un sat in Romania: Ferrero Rocher



#24
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 ianuarie 2017 - 19:07

si inca ceva - din informatiile de pe net - uleiul de palmier este cel mai IEFTIN  ulei posibil...dintre toate uleiurile.

 

Oare asta are de a face cu pretul si dorinta de imbogatire? I dont know .... but who knows    [alcool]  [soricel]



#25
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 15 ianuarie 2017 - 19:50

una peste alta, este vorba despre acelasi producator care are de dat raspunsurile alea in legatura cu ouale Kinder care se asamblau intr-un sat in Romania: Ferrero Rocher

Doar nu crezi asta, nu?



#26
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 15 ianuarie 2017 - 20:05

Collins, problema nu este ca cineva a spus ca Nutella nu e sanatoasa, asta stie si un copil de  7 ani.

Problema este ca  s/a facut intr/un mod care dezinformeaza.

 

Si ca celelalte produse la care se foloseste uleiul de palmier nu au fost trecute in acest articol.

unde se scrie de fapt ca uleiul e nesanatos daca e incalzit la peste 200 de grade si ca cei de la Nutellla au afirmat ca nu fac asta.

 

e a doua oara cand se orchestreaza o lovitura, a mai fost acum un an scandalul despre uleiul de palmier, defrsiarile din zonele in care acesta se 'produce', efectul cultivarii asupra animalelor samd.

 

e f bine ca se atrage atentia asupra efectelor, dar de aici pana la a spune ca de la Nutella faci cancer e cale lunga. :)))



#27
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 15 ianuarie 2017 - 20:18

E amuzant ca tot timpul cautam sa fim informati , sa mancam cat de cat sanatos , cu derapajele de rigoare , citit etichelele produselor , dar cand aceasta nutella este retrasa de la vanzare , ca dovada ca este foarte nociva , ne indoim de argumentel lor .

 

Mie indoiala mi se pare semn de inteligenta (in cele mai multe cazuri). Si apoi, cand te pricepi intr-un domeniu si apoi vezi articole din ziare pe tema respectiva realizezi cate aberatii se pot scrie (ma refer in general). Asa ca nu vad de ce ar trebui sa luam totul de-a gata, fara filtru personal.

In cazul asta, chiar e tam-tam pentru nimic. Uleiul respectiv e nociv peste 200grade, in Nutella nu se foloseste la temperatura asta.

 

http://www.independe...y-a7528036.html -

Why Nutella doesn't actually give you cancer, and how to spot similar health scare stories [:)]


Editat de rall, 15 ianuarie 2017 - 20:22 .


#28
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 ianuarie 2017 - 20:57

Si eu cred ca e o exagerare. Nu mai zic ca articolul HuffPost zice ca BBC anunta ca lantul COOP nu mai vinde Nutella si da un link, dar in link articolul BBC nu zice acelasi lucru. Nu omoara pe nimeni o felie de paine cu Nutella pe saptamana, sau cateva clatite pe luna.



#29
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 15 ianuarie 2017 - 21:05

La noi toti producatorii (si nu numai) sint foarte atenti cind vine vorba de health and safety,. Tocmai pentru ca pot fi dati in judecata si adusi la sapa de lemn, ori faptul ca gasesc pe rafturi aceste produse imi spune ca situatia nu e letala nici cum cita vreme exista moderatie in toate.



#30
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 15 ianuarie 2017 - 23:26

Cu ani in urma (multi), am mancat Nutella, Nutoka si altele similare cu borcanul. Si acum am un borcan de echivalent Nutella in casa, e luat din Kaufland, Choco Club ii spune. Contine ulei de rapita si ulei de palmier. Cancer n-am.





Etichetat si cu nutella, clatite, cancer

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -