Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Activitatile in aer liber trebuie sa faca parte din programul zilnic al gradinitelor


40 raspunsuri la acest subiect

#21
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 11:31

Aici sunt 2 ani de gradinita, al 2lea este obligatoriu si e un fel de clasa zero in Romania...copiii tb sa aiba impliniti 4 ani (pana la 31 martie) cand incep gradinita in august...si tb sa stie sa mearga singuri la baie, sa se imbrace singuri, sa manance singuri..

Pt copii mai mici exista cresa.

 

La gradi sunt max 24 de copii si o singura educatoare...au un sistem interesant : in aceeasi grupa sunt copii din grupa mare si grupa mica...in general sunt 50/50...

Gradinitele au curti, gradini, loc de joaca...de iesit afara, ies zilnic, indiferent de vreme...vara, cand e ft cald, atunci cand au gradi si dupa-masa, stau ft mult afara...iar cei care raman la after (e tot in incinta gradinitei, acolo mananca, pot si dormi daca vor), pot petrece timpul afara daca vor..

Merg si la plimbare in padure sau la sanius iarna...in general ies 2 clase, deci sunt 2 educatoare la max 48 de copii..nu au fost vreodata probleme in astia 2 ani...

Daca fac excursii de o zi, iau si cativa parinti cu ei.

 

Aici au si ore de sport la gradinita, 3 pe saptamana (programul e 8/9-12, in anul 1 au si o zi dupa-masa, in anul 2 au 2 zile dupa-masa...vor sa-i pregateasca asa pt scoala, cand au ore si dupa-masa). Gradinitele sunt langa scoala, de fapt fiecare scoala primara (cl.1-6) are si gradinita; asa pot merge la sport in salile de sport ale scolilor.


Editat de Ella73, 19 februarie 2016 - 11:33 .


#22
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 11:35

La crese (astea sunt private, nu exista crese de stat), exista cam 1 persoana la 3-4 copii; si copiii astia sunt scosi la plimbare zilnic..avem cateva crese in zona unde lucrez si vad zilnic cum ies copiii la plimbare...cei ft mici in carucioare (au carucioare pt 2-3 copii), cei mai maricei, merg pe jos...si ii scot si pe ploaie..si pe zapada...


Editat de Ella73, 19 februarie 2016 - 11:36 .


#23
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 11:41

mamica, ai spus

"Am aflat ca exista gradinite la care regula este urmatoarea: la dulap parintele ii lasa copilului un combinezon de fas (ca cel de ski), care se imbraca cu totul si se trage repede peste imbracaminte - pentru anotimpul rece, iar pentru anotimpurile intermediare cu ploi si umezeala, parintele lasa la dulap cizme de cauciuc si un trening de fas; acestea sunt "echipamentele" necesare pentru ca aproape pe orice fel de vreme copiii sa se poata bucura efectiv de iesitul in natura".

 

gandeste-te ca sunt familii care nu o duc grozav dpdv financiar si/sau au mai multi copii de varsta scolara. de aceea gradinita de stat e singura lor alegere / optiune, desi ar dori poate sa-si inscrie copilul la una particulara. sa nu uitam ce bataie e pe locurile de la gradinitele de stat bune, in perioada inscrierilor, se aseaza parintii la coada cu noaptea in cap si tot nu au garantia ca prind un loc.

unii chiar nu-si permit sa mai dea bani pe acel combinezon de ski (sub 100 lei nu gasesti), trening impermeabil si cizme de cauciuc. unde mai pui ca in anul urmator raman mici si trebuie alt rand.

sunt gradinite care au un petic de curte cimentata, fara loc de joaca amenajat. sau altele care functioneaza in incinta scolilor, unde iarasi nu exista un spatiu exterior potrivit pentru joaca celor mici.

difera destul de mult conditiile de la o gradi la alta, n-au cum sa fie standard. vazusem la tv o gradi de stat din bucuresti unde cei mici mancau in sala de clasa, acea incapere era si loc de joaca / activitati, se transforma in dormitor dupa masa de pranz, totul se facea practic in acea incapere - joaca, mancat, dormit.



#24
mamica35

mamica35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 13:49

Sa zicem ca restrangem discutia la acele gradinite de stat care au locuri generoase de joaca amenajate afara; sa zicem...Desi, daca esti inventiv poti sa te descurci si in curtea unei scoli (pt.gradinitele care functioneaza in scoli).

Cat despre banii necesari achizitionarii unui combinezon de fas, cizme de cauciuc si trening de fas - pt.anul in curs....consider ca se numeste doar "a pune bete in roate". Se dau atatia bani pe fel si fel de lucruri, pe fel si fel de optionale care se fac tot in spatii inchise...incat chiar nu cred ca asta e cea mai mare problema. Adica daca unii parinti aduc la inceput un costum din doua piese pe care il au acasa fiindca nu au bani de unul intreg...nu o sa-i respinga nimeni copilul. 

Apreciez totusi ca se doreste lamurirea oricarui aspect adus in discutie....



#25
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 14:01

Gradinita noastra de exemplu nu are curte, deloc, nici macar 1 cm :-)

Exista si asa ceva, sa stii .

Asa cum exista cazuri sociale, care nu si permit optionale, haine si altele, care noua ni se par absolut normale.

Da, exista explicatie pentru orice.

Si daca nu gasesti intelegere la educatoare si ceilalti parinti, ramane sa te ocupi tu de iesit afara, ca nu prea ai de ales si e putin probabil sa poti schimba obiceiuri vechi.

Sau schimbi gradinita cu una care corespunde cerintelor tale. Nu e nici asta o idee rea.



#26
mamica35

mamica35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 14:07

Referitor la postarile Ellei, e evident ca si prin alte parti o educatoare la 24 de copii nu e ceva iesit din comun sau de speriat. Baietelul meu face parte dintr-o grupa mijlocie cu 23 de copii inscrisi. Prezenta totala cred ca am vazut doar la serbari (nici acolo mereu).Este o gradinita de stat din sectorul 3, grupa mijlocie dar mixta ca si varste; baietelul meu are 5ani si 4 luni, dar sunt si copii care au implinit abia acum 5 ani sau care implinesc in toamna 7. In ceea ce priveste copiii de cresa scosi afara zilnic este o dovada in plus ca este o conditie esentiala pentru dezvoltarea sanatoasa a unui copil. Si bebelusii trebuie scosi la lumina si aer zilnic; bineinteles imbracati corespunzator si feriti de intemperii. Multumesc

#27
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 14:13

Nimeni nu contesta necesitatea, dar daca nu ai alte optiuni, te ocupi tu, in loc sa te lupti cu sistemul. Sau schimbi sistemul :-)



#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 14:15


Si daca nu gasesti intelegere la educatoare si ceilalti parinti, ramane sa te ocupi tu de iesit afara, ca nu prea ai de ales si e putin probabil sa poti schimba obiceiuri vechi.

 

Eu cred ca e gresit pusa problema,deci a scoate copiii afara in timpul programului de gradinita,nu are nimic de-a face cu ce fac parintii dupa terminarea gradintii.

 

Una nu o exclude pe alta,iar daca parintii vor ca programul gradinitei sa cuprinda cit mai mult timp in aer liber,nu are legatura cu faptul ca gradinita trebuie sa suplineasca aceasta activitate.

 

Deci e gresit sa crezi ca cei ce cer scoaterea copiilor afara,o fac doar pentru ca ei nu.-si scot copii afara.



#29
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 14:19

Eu ma refer ca e inutil sa te lupti cu ideile invechite.

Investesti nervi degeaba.

Doar la asta ma refer.

Si atunci cauti solutiile optime pentru tine si copilul tau.

Pur si simplu.

Cel putin eu asa fac.



#30
mamica35

mamica35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 14:25

Szivarvany, gradinita noastra are multi centimetri de tartan ... si, ce folos? Nu sunt folositi nici in zilele frumoase macar... Ma pui in situatia sa ma repet: cazurile sociale se cunosc si pot fi intelese; exista si la noi in grupa. Acestia sunt scutiti de alte costuri si cerinte. Doar nu incerci sa imi spui ca aceste cazuri sociale sunt motivul pentru care educatoarele nu pot iesi afara cu copiii! Cat despre sugestiile tale de a-mi scoate copilul afara sau a schimba gradinita iti multumesc. Oricum...pare ca nu ai inteles esentialul!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -