Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Activitatile in aer liber trebuie sa faca parte din programul zilnic al gradinitelor


40 raspunsuri la acest subiect

#1
mamica35

mamica35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 10:31

Nu reusesc sa inteleg atitudinea refractara a majoritatii parintilor, cand vine vorba despre o propunere de genul acesta. Adica invoca impreuna cu educatoarele fel si fel de argumente pentru a refuza organizarea timpului astfel incat copiii sa beneficieze de activitati zilnice in aer libet pentru 15-30 minute. Consider ca este...greu de inteles. Nu reusesc sa pricep de ce si copiii ai caror parinti sunt pro trebuie sa stea inchisi impreuna cu copiii ai caror parinti se tem sa le fie scosi copiii afara.
Va rog sa ma indrumati unde trebuie sa fac aceasta propunere pentru a putea fi sprijinita aceasta initiativa!
Din punctul meu de vedere se incalca un drept al copilului foarte important: dreptul la o dezvoltare sanatoasa!

 



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 10:59

Vorbesti de programul de la gradinite ?



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 12:21

Uite din punctul meu de vdere de ce as prefera sa o scot eu afara si nu educatoare: daca e vorba de grupa mica, de 3 ani, ei trebuiesc imbracati de educatoare, pana termina cu ultimul copil, primul transpira deja, fi -mea baga orice in gura si , daca seamănă cu mine, va manca frunze si iarba, in timo ce educatoarea e o secunda atenta la alt copil care cine stie ce face,;fi mea poate manca linistita ce gaseste pe jos, de asemenea, in curtile grădinițelor, care nu sunt ermetice, isi pot face nevoile o gramada de animale fara stapan, ca sa nu mai zic ca una-doua doamne care ingrijesc 20 de copii de 3 ani, nu au fizic cum sa raspunda nevoilor tuturor. .. Asta pentru grupa mica, la varsta asta eu subt de acord sa ii scoata cat mai putin, sau pe grupuri f mici.. Sunt insa de acord, de la varsta mai mare sa faca activitati in aer liber, ca invata multe asa si e distractiv si sanatos. Nu am înțeles ce varsta are copilul tau..?

#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 12:21

Dubla  :)


Editat de andaghe, 18 februarie 2016 - 12:22 .


#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 13:16

La gradinitele Waldorf se scot zilnic, asa e sistemul.

La cele de stat, depinde de educatoare.

(Eu nu am avut nicio astfel de pretentie de la gradinita, ieseam eu zilnic in parc cu ea :-) )


Editat de szivarvany, 18 februarie 2016 - 13:21 .


#6
mamica35

mamica35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 14:37

Copilul meu are 5 ani si 4 luni, e in al treilea an de gradinita.

Nu am nimic impotriva parintilor care nu doresc, din diverse motive, sa le fie scosi copiii la aer zilnic in cadrul programului de gradinita. Sunt parinti care se tem pe drept cuvant (copii sensibili, copii care vin dupa perioade de boala, de spitalizare, si alte cazuri)

Consider insa ca ar trebui sa fie respectat acest drept al copilului si procedat exact ca la un optional de limbi straine, karate, dans etc.

 



#7
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 15:25

ADICA UNUL DIN DOI EDUCATORI SA IASA CU AL TAU AFARA...SI UNUL S ARAMAN CU 19 copii in clasa.

 

 

Crede-ma nu-ti doresti ca al tau sa fie intre cei 19...

 

Concret la gradinita la fie-mea anul trecut...i-au scos educatoarele...vreo 20 in curte inchisa fara animale si cu iarba....una din fetite si-a rupt mana ca a cazut.In nebuneala care era acolo au vazut-o tarziu.

 

A venit la serbare cu mana in ghips.A cui s afie vina?

 

Tot as aua venit parintii ca sa iasa copiii afara.si au semnat ca nu au pretentii,nefiind in spatiu sigur.

 

Nu sunt 3 copii la un educator sunt 20-28 la doi...



#8
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 15:26

Erau afara..nu inclasa.In clase nu au ce pati daca se pune problema cum trebuie.



#9
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 15:46

Fimea si-a rupt piciorul la 4 ani la gradinita. Personalul habar nu avea cum s-a intamplat.

Si niciodata nu s-a pus problema sa nu mai iasa afara. Copii din grupa mare, 3-6 ani, sunt scosi o tura dimineata, o tura imediat dupa masa de pranz ca sa nu ii ia somnul ca nu ii lasa sa doarma. Stau minim 2 ore pe zi afara, fie ploaie, fie zapada.

Acelasi picior l-a rupt din nou la scoala, in sala de gimnastica, cam dupa 7 ani de la prima fractura. Asa ca...



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 15:58

Fimea si-a rupt piciorul la 4 ani la gradinita. Personalul habar nu avea cum s-a intamplat.

Si niciodata nu s-a pus problema sa nu mai iasa afara. Copii din grupa mare, 3-6 ani, sunt scosi o tura dimineata, o tura imediat dupa masa de pranz ca sa nu ii ia somnul ca nu ii lasa sa doarma. Stau minim 2 ore pe zi afara, fie ploaie, fie zapada.

Acelasi picior l-a rupt din nou la scoala, in sala de gimnastica, cam dupa 7 ani de la prima fractura. Asa ca...

ok, otilia, dar cati copii sunt intr-o grupa si cate educatoare/personal auxiliar se ocupa de o grupa ? cu alte cuvinte un adult cati copii are sub supraveghere ?

intreb pentru ca in cadrul reportajelor despre norvegia, difuzate de protv (cazul bodnariu) aratau intr-o gradinita ca o educatoare are maxim 3 copii (sau 4?) de supravegheat.

pai la noi e o educatoare la 20 de copii,daca nu si mai multi. si o ingrijitoare in cel mai fericit caz. asta la gradinitele de stat, la particulare lucrurile stau diferit - la unele in bine, la altele in rau.

 

later-edit : uite ca am gasit si informatia din reportajul respectiv :

 

"Josepha Ortiz Popescu: Pentru trei copii mici, cu varsta de pana la 2 ani trebuie sa fie o persoana care are grija de ei. Pentru copii cu varste cuprinse intre 3 si 6 ani, un educator are grija de 6 copii. Nu mai mult. Nu mai mult. Asa este legea in toata Norvegia. Este ilegal sa ai mai multi copii la un educator. De fapt se spune ca ar trebui mai multi educatori care sa lucreze cu copii. O persoane pentru 3 copii cu varsta de pana la 2 ani. Daca ai multi copii la un educator. Iti inchid gradinita. Vin si controleaza si daca vad ca ai mai multi copii si nu angajezi personal iti inchid gradinita."

 

aici sursa : http://stirileprotv....in-romania.html


Editat de CorinaDani, 18 februarie 2016 - 16:03 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -