Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Craciun neromantat: 8 lucruri iritante

craciun sarbatori iarna

61 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 21:13

Eu am citit articolul.

Da si eu,dar tot nu am inteles! [batcap]



#22
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 21:35

Dar ce treaba are taiatul porcului(de exemplu)sau aglomeratia din magazine ,cu craciunul neromantat?

 

Da,craciunul e asa cum e,o sarbatoare magica,cine il iubeste -il iubestea asa cum este,cine nu...gaseste motive de circoteala.Oricum craciunul e doar odata in an...

 

Chiar daca si pe mine ma irita aglomeratia,tumultul,vinzoleala...daca acum nu acceptam toate astea,atunci cind?

 

(sa nu spun de prognoza sumbra cum ca Europa va deveni majoritar musulmana in vreo 50 de ani,atunci sa vedem cine mai circoteste pe seama craciunului,daca o mai fi vreun craciun de sarbatorit [fri])

cam asa zic si eu asa ca iritati-va cat mai aveti motiv! [fri]

 

pe mine nu ma irita aglomeratia pentru ca nu imi place sa fac cumparaturi pentru cadouri si nu le fac dar in schimb consoarta e nascuta  pentru asa ceva asa ca nu avem decat  motive de bucurie. lui ii place sa cumpere cadouri, e si talentat la asta  ca sa zic asa, adica le gaseste.

 

eu zic ca fiecare ar trebui sa faca ceea ce il face sa se simta bine pe el  nu pe altii, asa ca pe mine ma bucura craciunul cu ajunul lui,  cand se pleaca la colindat pe la prieteni , cand se canta in jurul bradului " o brad frumos" cand  ne asezam la masa si mancam ce nu mancam in timpul anului , cand  ne inatlnim cu cunostinte cu care nu ai timp sa ne intalnesti in timpul anului si asa mai departe....



#23
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 00:42

Pe mine ma irita  [biz]  gospodinele  care uita de magia sarbatorii  si cei care sunt intr-o continua fuga dupa cadouri,din ce in ce mai scumpe si mai multe, pentru a le etala ulterior in mediul virtual sau real.

 

Curata,freaca, spala,apreteaza,bat covoare,dau cu aspiratorul,fac,dreg,gatesc si pierd esenta - mersul la slujba,relaxarea ,primirea de vizitatori,colindatori unde e cazul.



#24
Dediut

Dediut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 08:39

Imi place Craciunul. Indiferent de aglomeratia din magazine , care te face sa pierzi mai mult timp, e totusi cea mai frumoasa perioada din an. Si ce e magic, e ca lumea pare mai fericita si mai unita, asa ca daca in restul anului fiecare e prins in ''viata de zi cu zi'', in perioada Craciunului avem timp sa ne bucuram mai mult de tot . Ce e mai frumos decat zambetul unui copil cand il vede prima data pe Mos Craciun????



#25
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 12:09

Pot spune ca singurul lucru care ma enerveaza in aceasta perioada este consumerismul agresiv. De la televizor cu reclame la greu pentru jucarii care mai de care mai ... oau si mai scumpe sa ceara copiii de la Mos si sa rupa bugerul parintilor, pana la teancurile de reclame primite de la diverse magazine. Dar e o stare care se repeta asa ... cu obstinatie de Craciun si Paste ca mari varfuri.

De fapt, pot spune ca ma intristeaza ca punem toti botul la "cumpara cumpara cumpara" si uitam ce sarbatorim de Craciun (sau Paste). Intrebi copiii despre ce e vorba de Craciun si iti spun Mos Craciun, intrebi despre ce e vorba de Paste si-ti spune iepuras. WRONG!

E Nasterea Domnului, si respectiv Invierea Domnului. Sunt sarbatorile care trebuie sa ne aminteasca ce suntem, crestini, facem cruce, spunem Tatal Nostru si la botez recitam Crezul. Suntem crestini, si atata timp cat ne-om permite sa ne afisam credinta, poate n-ar strica sa ne amintim ce reprezinta cu adevarat aceste sarbatori.

Inseamna Dumnezeu, Iisus, credinta, inseamna suflet, familie, dragoste, generozitate, sarbatoare, NU cumparaturi pana picam lati, mancare pana vine salvarea si exagerare,



#26
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 13:59

Anul asta nu prea am reusit sa intru in atmosfera de Craciun. Ma enerveaza tare aglomeratia din magazine si stiu ca e doar inceputul. Se circula infernal - toti claxoneaza, franeaza, injura, etc.

Cel mai tare ma bucur ca a luat copilul vacanta si dorm jumate de ora mai mult :)))

 

Nici brad n-am cumparat. Eu as vrea artificial, sotul, nu. Spune ca oricum brazii se taie, daca eu nu cumpar, asta nu inseamna ca nu o sa taie bradutul respectiv. Asa ca mai bine il tinem la loc de cinste inainte sa se transforme in altceva.

 

Plusul meu la lista din articol ar fi acele cete care circula prin oras, care n-au nicio legatura cu colindatul sau uratul clasic. Poarta aceleasi costume urate si ponosite, bat din tobele alea infernale si stau si tipa prin fata blocurilor, in speranta ca le va arunca cineva vreun ban.

Si petardele. Vesnicele petarde aruncate cand ti-e lumea mai draga. Eventual la picioarele vreunei fete mai dragute, spre amuzamentul unor pusti natangi.



#27
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 14:22

ellinia, pentru ca tot ai adus vorba de cetele de colindatori bezmetici : anul acesta s-a infiintat pentru prima data, in relativa apropiere a blocului meu, un parc de distractii cu carusele, masinute, bungee-jumping si alte chestii de genul.

ce ma deranjeaza la maxim este faptul ca fiecare cotzomedie din asta are cate-un difuzor enorm, din care urla si bubuie muzica la maxim, de se aude pana la mine (si sunt cateva sute de metri distanta).

ca sa nu mai zic, cireasa de pe tort, parcul de distractii e lipit de gardul cimitirului, muzica urla in 7 feluri si in cimitir, sambata sau duminica, oamenii isi ingroapa sau ii plang pe cei plecati. asta mi se pare sfidator, cum naiba le-a dat primaria autorizatie la coloratii aia, sa-si instaleze parcul de distractii taman langa cimitir si sa ne streseze cu muzica ? inca 3 saptamani de acum inainte va trebui sa-i suportam, noi cei care avem ghinionul sa locuim in zona si sa avem apartamentele orientate spre parcul respectiv. offf...

in primele zile de functionare au luat-o mai usurel, muzica nu se auzea asa tare. pe urma au devenit obraznici, bubuie difuzoarele si culmea, pe seara, in timpul saptamanii, nu au absolut nici-un client.

normal ca am timis reclamatii, atat la primarie, cat si la politia locala, de doua zile muzica e la un nivel acceptabil sau poate au rotit boxele in partea opusa blocurilor, pentru ca abia se mai aude.

eu inteleg ca asta e sursa lor de existenta, ca asta e singura perioada din an cand pot castiga ceva mai bine, insa sa-si vada de treaba respectand legile si bunul-simt. normal ar fi fost ca inainte de a li se permite sa se instaleze pe acel teren, sa fie cerut si obtinut acordul asociatiilor de locatari de la blocurile din zona. dar, traim in romania si orice e posibil...


Editat de CorinaDani, 17 decembrie 2015 - 14:28 .


#28
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 14:49

mie mi-e dor de mor de atmosfera de Craciun. Acasa am impodibit bradul, dar lipseste agitatia, nebunia, ginglebell-ul, hrusca, lumea inbulzita la cumparaturi, luminitele mai mult sau mai putin frumoase, tiribombele, mi-a zis cineva ieri Merry Christmas mi s-a parut asa ciudat.



#29
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 14:51

ellinia, pentru ca tot ai adus vorba de cetele de colindatori bezmetici : anul acesta s-a infiintat pentru prima data, in relativa apropiere a blocului meu, un parc de distractii cu carusele, masinute, bungee-jumping si alte chestii de genul.

ce ma deranjeaza la maxim este faptul ca fiecare cotzomedie din asta are cate-un difuzor enorm, din care urla si bubuie muzica la maxim, de se aude pana la mine (si sunt cateva sute de metri distanta).

ca sa nu mai zic, cireasa de pe tort, parcul de distractii e lipit de gardul cimitirului, muzica urla in 7 feluri si in cimitir, sambata sau duminica, oamenii isi ingroapa sau ii plang pe cei plecati. asta mi se pare sfidator, cum naiba le-a dat primaria autorizatie la coloratii aia, sa-si instaleze parcul de distractii taman langa cimitir si sa ne streseze cu muzica ? inca 3 saptamani de acum inainte va trebui sa-i suportam, noi cei care avem ghinionul sa locuim in zona si sa avem apartamentele orientate spre parcul respectiv. offf...

in primele zile de functionare au luat-o mai usurel, muzica nu se auzea asa tare. pe urma au devenit obraznici, bubuie difuzoarele si culmea, pe seara, in timpul saptamanii, nu au absolut nici-un client.

normal ca am timis reclamatii, atat la primarie, cat si la politia locala, de doua zile muzica e la un nivel acceptabil sau poate au rotit boxele in partea opusa blocurilor, pentru ca abia se mai aude.

eu inteleg ca asta e sursa lor de existenta, ca asta e singura perioada din an cand pot castiga ceva mai bine, insa sa-si vada de treaba respectand legile si bunul-simt. normal ar fi fost ca inainte de a li se permite sa se instaleze pe acel teren, sa fie cerut si obtinut acordul asociatiilor de locatari de la blocurile din zona. dar, traim in romania si orice e posibil...

 

Eu ma gandesc cat de periculoase sunt toate caruselele acelea gen lanturi, umbrelute sau ciocane. Ma indoiesc ca se fac verificari daca e totul in regula. Nu mi-as sui copilul in veci intr-una.

Nasol si cu zgomotul si cu faptul ca e chiar langa cimitir...

Am locuit intr-un timp intr-o zona de genul asta, pe atunci nu erau termopane si se auzea totul de parca erau cu tine in casa. La dormitor se auzeau difuzoarele de la biserica din vecinatate duminica dimineata si de sarbatori. In sufragerie artificiile de la nuntile de la hotelul de langa, in fiecare sambata seara. Iar pe timp de sarbatori erau mereu zeci de manifestatii cu muzica de toate felurile, plus vesnicele boxe urlatoare!



#30
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 14:55

Marina, de-te in Ro 2-3 zile si vei primi agitatie, imbulzeala, Hrusca si cumparaturi haotice :)





Etichetat si cu craciun, sarbatori, iarna

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -