Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sotia gravida cu alt barbat... tocmai am aflat


94 raspunsuri la acest subiect

#21
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 11:14

Ma simt umilit de cata dorinta de ajutor vad. Raspund la fiecare.

 

elyada... imi scuze insa sunt cam pe ace.... si in plus este prima data cand ma deschis pe internet la oameni totali necunoscuti si sunt putin vulnerabil ce sa zic.

 

Rufus... cata dreptate ai, chiar este simplu si nu prea am multe optiuni.

 

eumada, mda ce sa zic am ajuns la un comun arcord intre timp si anume ca noi doi ca si parteneri in viata nu mai existam. Vad spiritul de jurnalist insa nu am nevoie sa justific ce se intampla in viata mea doar caut o parere. Si daca cineva o sa invete din experienta mea atunci tot raul spre bine.

 

Marina, multumesc.

 

andacos ai lovit cuiul exact unde trebuia...Tocmai am vorbit cu ea si i-am spus in felul urmator... facem divort de comun acord, ii las copii (desi am spus initial ca nu) insa vreau drepturi de vizita nelimitat si la intelegere, ce avem este trecut in numele copiilor... si eu imi iau un apartament la cateva blocuri in Bucuresti, astia mici pot sa vina oricand, ii inscriem la scoala si eu ii duc si ii aduc si ea isi continua viata cum vrea si eu ma ocup la relatia mea cu copii. Am spus ca o sa stea grandpa (bunicul) cu mine si astia mici pot sa doarma din cand in cand la mine si gata...si cu timpul poate lucrurile se normalizeaza. Insa nu stiu de ce tine mortis sa nu divortam legal... acum aduc pe grandpa in joc ca nu vrea in nici un fel sa divorteze.....

 

oana_s, mama copiilor (imi cer scuze insa nu pot sa ii mai spun sotie) nu este plecata in tara de mult a ajuns in RO doar de doua luni si uite aici inca o bucata de informatie. Aproape in fiecare an a venit in RO cu copii pe timpul verii si nu a fost nici o problema pana acum. Am fost si eu de obice la mijloc si la sfarsitul vacantelor (unde ne intorceam inapoi impreuna). Totul a fost "ok". In general 3 luni in RO. De data asta insa nu am stiut de relatia care o avea ea cu alt barbat... doar ca astia mici au traznit o chesti care a ridicat toata problema si anume au spus ca " Sti tati, ca X se poarta cu noi ca un tata..." si de acolo a inceput totul, pentru ca am intrebat ce a spus asta micu si am tot cladit pana am ajung acum 20 ore sa aud ca este gravida... Isuse... nu imi vine sa cred ce scriu.

 

andaghe... este un sfat foarte bun o sa vorbesc cu mama copiilor.

 

Mik, asa ma gandeam si eu cu avocatii...insa cred ca daca am face totul legal astazi si tipul celalat semneaza cand se naste copilul atunci nu mai este al meu... offff.... imi plac copii si drept sa spun i-am oferit sa vina inapoi si eu semnez pentru copil si mi-am dat cuvantul ca nu o sa mai pomenesc nimica... insa nu se mai poate. Chestia cu munca este irelevanta (nu vreau sa ma dau mare), cel putin pentru 5 ani daca nu lucrez o zi in RO nu o sa am probleme. Am firma aici unde sunt (desi in ultimele luni am fost la aproape 0% capacitate mentala sa conduc firma) si cat castig in 2-3 luni aici imi ajunge un an in RO. Chiar nu ma dau mare insa asta este situatia. Si astazi am reusit sa stabilesc un contract de colabroare care o sa pot sa il execut din RO deci o sa fie ok cu banii.

 

 



#22
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 12:54

eu te-as sfatui sa iti ei un avocat oricum si sa nu lasi situatia asta pe vorbe. Un avocat nu e o situatie de fortza ci un lucru normal intr-un divort dintr-o societate civilizata (adica eu una clar as divorta)

Pentru copil nu ai de ce sa semnezi nimic, oficial e al tau. Celalalt barbat ar trebui sa ceara un test de paternitate si sa deschida o actiune in justitie (Marius te sfatuieste mai bine la partea asta).

 

Cred oricum ca modul in care ai ales sa rezolvi situatia e cel mai fair. Daca poti fi alaturi de copii la varsta asta trebuie sa faci orice sa fi alaturi de ei si sa le arati asta oricate piedici vei avea.



#23
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 13:19


 

andacos ai lovit cuiul exact unde trebuia...Tocmai am vorbit cu ea si i-am spus in felul urmator... facem divort de comun acord, ii las copii (desi am spus initial ca nu) insa vreau drepturi de vizita nelimitat si la intelegere, ce avem este trecut in numele copiilor... si eu imi iau un apartament la cateva blocuri in Bucuresti, astia mici pot sa vina oricand, ii inscriem la scoala si eu ii duc si ii aduc si ea isi continua viata cum vrea si eu ma ocup la relatia mea cu copii. Am spus ca o sa stea grandpa (bunicul) cu mine si astia mici pot sa doarma din cand in cand la mine si gata...si cu timpul poate lucrurile se normalizeaza. Insa nu stiu de ce tine mortis sa nu divortam legal... acum aduc pe grandpa in joc ca nu vrea in nici un fel sa divorteze.....

 

Cum te-ai gandit, mi se pare cel mai bine pt copii. [flo2]  Speram ca si ea va fi de acord.



#24
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 15:02

Pai tu esti visul oricarei femei care inseala.Sa fii gata sa faci tot ce ai spus tu si ea sa nu vrea.....e ceva tare ciudat ,trebuie sa recunosti.Eu cred ca e totul foarte simplu.Daca divorteaza pierde.Banii.Daca e sotia ta in acte,are dreptul la jumatate,indiferent daca te inseala sau nu.Teoretic poti s-o desfiintezi cu un avocat bun.Dar pana nu vei face testul de paternitate care va demonstra ca nu e copilul tau....nu prea poti face nimic.Si vei traumatiza foarte mult ceilalti copii.Tarandu-i intr-un proces de divort...cu scandalul aferent.Mai ales ca singur ai recunoscut ca ai lipsit mult...mult din viata copiilor. Asta e parerea mea.Divortul nu-l vei obtine pana nu se naste copilul celalalt.Apoi si asa.....dovada ca tu nu ai stat acasa...exista.Dai peste o judecatoare care intelege drama femeii lasata singura cu copii...o greseala...si pierzi.Ca de aia justitia e legata la ochi. Asa ca ,parerea mea e ca divortul nu-l vei obtine prea curand,daca ea nu vrea.Egreu.Ea nu vrea sa divorteze dar vrea sa traiasca cu alt barbat la doi pasi de tine....hm.....sapa si tu mai adanc poate gasesti cauza,desi eu cred ca e evidenta.

#25
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 15:20

gata.... am rezolvat-o :|

Pretul care l-am platit este:
- divort de comun acord (inca nu imi vine sa cred)...
- ea tine copii si eu am dreptul de vizita unlimited (suna ca o reclama la cartela telefonica)
- m-am ales cu grandpa ca si coleg de apartament (pentru copii mai mult) ca sa nu fie treaba asa mare ca soc.
- prin partaj ia banii sa cumpere apartamentul aproape de ea pe numele ei, in care o sa fiu "chirias"
- am hotarat sa platesc eu educatia copiilor la International British School of Bucharest...
- eu nu tin nici un ban (imi fac eu banii mei inapoi)
- eu duc copii si aduc copii de la scoala
- o sa pun un depozit in banca ca sa aduca doband sa aibe pentru cheltuieli curente
- vand tot ce am (avem) aici si ce ramane iau in container pe mare, ca nu am tras degeaba peste 11 ani prin strainatati...

Nu imi vine sa cred... sper sa nu isi intoarca cuvantul. Mutarea se face in Octombrie si astept sa prind si eu o iarna ca nu am mai prins o iarna de o gramada de timp.

O sa pun poze pe forum cu etapele de mai sus si o sa scriu updates cum decurg lucrurile. Domnul lucreaza in mod misterios.

Aprecize mult raspunsurile ca m-au ajuta sa imi colectez mintile.

yay!!!! A iesit bine zic eu, semnez foaia si gata privim inainite.

Multumesc la toata lumea.

Editat de Toni2015, 16 septembrie 2015 - 15:27 .


#26
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 15:25

eumada... inteleg, insa banii pentru mine nu inseamna nimica si oricat de ciudat suna aranjamentul care l-am facut este ok, atata timp cat vad zambetul pe buzele la astia mici eu am tot ce imi trebuie sa merg inainte, in rest o sa ma descurc.

 

Si inca o chesti, chiar daca m-a inselat este mama copiilor mei si acum trebuie sa umplu golul cumva.

 

Stiu ca atunci cand sunt mari copii o sa vin cu mine in tara in care s-au nascut si daca intre timp o sa luam o doza de RO, ei asta este eu nu am murit si cred ca totul o sa fie bine. 

 

Tin degetele incrucisate pana semnez...


Editat de Toni2015, 16 septembrie 2015 - 15:34 .


#27
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 15:41

si eu iti doresc sa iti fie bine si tie si copiilor. Cred ca ai luat decizia corecta si daca financiar iti permiti sa reduci putin din turatie si sa acorzi timp copiilor este un lucru pe care il veti aprecia cu totii in final.

 

 

Ar fi fost culmea ciudateniei aranjamentul cu mentinerea casniciei si in ciuda acuzatiilor ca nu stiu ce i-ai facut nevestii sa stii ca si noi femeile avem mandrie si onoare. Si daca se intampla sa nu iti mai placa sotul , sau si sa te fi inselat de sute de ori cel mai fair e sa divortezi, clarifici totul, iti strangi mana si mergi mai departe spre alt barbat , spre alt copil. Ciorba in care s-a bagat singura nu ii face cinste.



#28
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 15:49

Sarut mana



#29
opti

opti
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 16:51

Inteleg nevoia ta de a te ingriji de copii. Ai grija doar sa iti pastrezi o mica rezerva financiara pentru tine. Esti inca in stare de soc, dar poate nu e bine sa ii lasi absolut tot. Si tatal meu i-a lasat tot fratelui lui, care a profitat de o situatie cu mare impact emotional. Dar a avut ocazia sa regrete pe pacurs.

Eu nu i-as lasa toti banii. As lasa o suma suficienta, iar restul i-as pune intr-un cont propriu, dar ca un fel de trust fund, pentru copii, in caz ca ea ii cheltuie nesabuit pe ceilalti (nu pare foarte stabila).

Dar faci cum consideri.



#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 19:03

 

 

Si inca o chesti, chiar daca m-a inselat este mama copiilor mei si acum trebuie sa umplu golul cumva.

 

Foarte mare adevar ai grait,ai tot respectul meu.

 

Sa speram ca va fi exact asa cum ne-ai scris,sa fie bine si pentru tine si pentru ea si mai ales pentru copii.Totusi sa-ti iei un avocat care sa consemneze exact intelegerea dintre voi...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -