Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Mai 2016 (Ciresele de Mai 2016)

mamici sarcina gravida mai 2016

1928 raspunsuri la acest subiect

#1421
CatalinaCR

CatalinaCR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 10:40

Bună măicuțelor! Mie mi-a venit ieri testul de glucoza și surpriză...trebuie sa merg la diabetolog! Valoarea maxima pe care trebuia sa o am era 135, iar eu am 137! :( acum va trebui sa fac o groaza de analize...nu ma așteptam! Voi v-ați făcut testul? O noapte linistita sa aveți! :*

Nici mie nu mi se pare o valoare prea ridicata poate a influentat regimul alimentar din ultima periaoada. Si eu am avut unele analize care au depasit putin limitele evident ca ma panicam vazundu-le dar medicul imi spunea ca sunt bune. Nu stiu pe ce criterii se da analiza eu nu am facut-o.



#1422
Ella124

Ella124

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 12:57

Buna,

imi puteti recomanda un cardiolog? de preferat in RM :) Mi-a dat dr ginecolog trimitere, pentru episoadele in care simt o greutate in a respira si o presiune apasatoare in capul pieptului.



#1423
Mia_mia

Mia_mia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 15:50

Eu am fost azi la control. Nu mi-a dat test de glucoza. M-a intrebat cate kile am, in ce ritm ma ingras, daca am avut diabet in familie. Apoi a zis ca nu pare necesar. Dr era ocupat si eco mi-a facut-o coleguta mai tinerica. Bebe e un dolofan de 1250 grame la 7 sapt si o zi....si apare cu 1-2 sapt mai mare la ecograf. S-a rotit cu capul in jos si piciorutele in ficatelul meu...

Cica am burta ascutita. Confirm ipoteza babeasca...burta ascutita=baietel :)

Am tensiune mica. Matzoi e bine. Dar am ramas nitel ofticata ca dr principal doar a salutat si atat...am vb restul cu colegii tinerei. 



#1424
bdiana

bdiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 320 mesaje

Postat 10 februarie 2016 - 18:54

Buna, tuturor. Am fost ieri la doctor: bebe este bine , a mai crescut ( 730g la 25 sapt),cu capul in jos si coloana in dreapta mea. Eu continui trat. cu Aspenter si Actovegin. Azi am fost la Mall cu Alex. Cine are chef+ timp+ bani pentru cumparaturi pentru voi sau bebe, merita sa faceti un drum. La Penti sunt reduceri pana la 70%,au si ciorapei pt gravidute( acestia insa nu sunt redusi). La Cocodrillo sunt hainute tare frumoase pt bebei, material bun ...si acum, pret acceptabil( pt ca sunt reduse 50%), hainute reduse am vazut si la H&M, tare dragute, mai ales cele pt fetite.

#1425
bdiana

bdiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 320 mesaje

Postat 10 februarie 2016 - 18:59

Apropo de contractul cu nasterea la privat, am lasat-o balta, pretul este unul considerabil....Voi naste la Polizu, cu ajutorul lui Doamne Doamne, cat mai aproape de termen. Ma gandeam la RM pentru ca au sectie pentru prematuri si...cu atatea ganduri.....

#1426
Ella124

Ella124

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 10 februarie 2016 - 20:13

Apropo de contractul cu nasterea la privat, am lasat-o balta, pretul este unul considerabil....Voi naste la Polizu, cu ajutorul lui Doamne Doamne, cat mai aproape de termen. Ma gandeam la RM pentru ca au sectie pentru prematuri si...cu atatea ganduri.....

Asa e, au sectie de prematuri, dar stii cat costa? doamne fereste de asa ceva . Este 450 ron/zi pt bebe ( daca depasesti cele 3 zile care le ai in ctr) si aici nu intra consumabile,analize,tratamente, deci daca le adaugi … nu stim suma, plus ca platesti si pt mama dc vrei sa stai cu el inca 350/zi la fel fara consumabile,etc etc.

 

Mie mi-a dat dr cate 2 nospa/zi si  supozitoare USCOSIN pt contractii, le ia careva? 



#1427
Mami-Oana

Mami-Oana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 10 februarie 2016 - 20:40

A nascut o prietena la RM acum doua sapt, cezariana, pachet 6000 lei. Din pacate cel mic a avut o infectie pulmonara cu insuficienta respiratorie, pentru care inca este in terapie intensiva. E bine scum, insa recuperarea este lenta. Mama s-a externat acum o sapt si ii duce zilnic laptic. Spitalizarea lui e aprox 1050 lei pe zi, fara consumabile. Nu stie inca la cat se va ridica suma cu totul, insa fff mult. Din pacate privatele sunt ok atata timp cat mama si copilul sunt ok. In rest, doar daca ai de unde sa fii pregatit cu sume mari. :)

#1428
Anca75

Anca75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 16:00

Salut,

medicul de familie mi-a zis ca trebuie sa fac un vaccin antitetanos in saptamana 30...si apoi inca o doza pana la nastere cred..

Cica l-am facut si in prima sarcina, acu 10 ani, dar nu mai tin minte nimic :D

Voi stiti ceva de asta? 



#1429
CatalinaCR

CatalinaCR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 17:14

Salut,
medicul de familie mi-a zis ca trebuie sa fac un vaccin antitetanos in saptamana 30...si apoi inca o doza pana la nastere cred..
Cica l-am facut si in prima sarcina, acu 10 ani, dar nu mai tin minte nimic :D
Voi stiti ceva de asta?

Am auzit intrebarea asta daca trebuie facut acest vaccin intr-un curs care l-am facut la clinica unde voi naste, iar medicul ginecolog a raspuns ca nu trebuie facut ca nasterile acum se fac in medii sterile doar daca are cineva de gand sa nasca acasa sau intr-o salvare poate sa recomande asa ceva. Si ca acest vaccin se recomanda intr-adevar in trecut. Mie personal medicul nu mi-a dat sa fac asa ceva a fost prima data cand am auzit de el.


Editat de CatalinaCR, 11 februarie 2016 - 17:16 .


#1430
Ella124

Ella124

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 20:25

Buna fetelor,

 

eu am fost ieri si la cardiolog si mi-a recomanadat sa fac si o ecografie ( posibil suflu functional).

 

De ieri am o durere groaznica de stomac, si nu stiu ce sa fac sa-mi treaca. Si apa mie frica sa beau sa nu ma doara si mai tare :( 

 

Voi ce faceti, cum va mai simtiti? sper ca bine :)





Etichetat si cu mamici, sarcina, gravida, mai, 2016

Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Vine marea intalnire

    FloreClau
    - Astăzi, 18:53

  • Am ales numele pentru fetiÈ›a

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 18:41

  • Prima băiță acasă

    Roxanesss
    - Astăzi, 16:29

  • Prima întâlnire între surori🩷

    AnaDemsa
    - Astăzi, 15:33

  • Morfologie de trimestrul al II-lea

    ZDenisa
    - Ieri, 23:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -