Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stelute de iulie 2015 - cap 3

rac leu mamici iulie 2015 vara gravide trimestrul 2

733 raspunsuri la acest subiect

#211
Irina86David

Irina86David

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 24 aprilie 2015 - 19:49

Salut mamici!
Eu ma simt stoarsa de puteri, toata ziua am fost ca o leguma, desi nu am prea facut minic, si la serviciu azi am avut liber.Sper ca voi macar va simtiti bine. 

Promisesem sa revin cu detalii. Marti am fost la medicul de familie si ginecolog pentru analize , masurarea tensiunii, verificarea greutatii s.a.m.d.Miercuri am fost deja si am facut eco. Ieri am fost la consultatie (obligatorie) la maternitate. Iar azi din nou la medicul de familie sa vedem de cind ies in concediul prenatal. Uite asa a trecut aproape toata saptamina. Imbucurator e faptul ca totul e ok- bebita e bine, analizele bune, greutatea normala (la ambii - si eu si bebe), in concediu ies din 2 mai. [batetoba]



#212
lore27

lore27

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 24 aprilie 2015 - 22:42

Eu in prenatal intru de la 01 mai, o sa am 31 s atunci. inca nu stiu exact ce acte trebuie pt cic, sunt exemple pe net dar cred ca difera de la oras la oras, cel mai bine la primarie sa intrebi.

Ionuka felicitari pt balerina



#213
meea_09

meea_09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 24 aprilie 2015 - 23:49

Eu din 18 mai ies in prenatal,ca dr de fam mi-a zis ca de la 32 de sapt pot sa ies. Este text de lege unde scrie exact ce acte trebuie si in timp de cate zile de la nasterea copilului trebuie depuse la primarie.



#214
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 25 aprilie 2015 - 12:28

Irina, ma bucur ca toate sunt bune. Ati ramas la Matei sau inca va ganditi?



#215
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 25 aprilie 2015 - 12:29

Lore, cred ca esti printre cele mai avansate burtici! Cand aflii cu actele sa ne zici si noua [:)]



#216
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 25 aprilie 2015 - 12:31

Meea, stiu ca exista lege dar e mai simplu cand iti zice cineva direct ce sa duci, ca legea e scrisa cam complicat uneori, cu multe exceptii exceptionale etc



#217
Irina86David

Irina86David

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 25 aprilie 2015 - 16:24

Irina, ma bucur ca toate sunt bune. Ati ramas la Matei sau inca va ganditi?

Merci Ioana. Im privinta numelui ne mai gindim. Sotul spun ca important e sa fim noi bine si cind apare minunea ne hotaram. 



#218
Irina86David

Irina86David

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 25 aprilie 2015 - 16:33

 fetelor cand va baga.ti prenatalu?

 

mie mi s-a spus la 31 saptamani , dupa care in fiecare luna pana la 126 zile. dupa cele 126 zile trebuie sa merg la primarie pt cei 1000-1200 lei

 

 

voi ce stiti?  ce acte ne trebuie?

Eu cum spuneam intru in concediu din 2 mai, cind fac 30 saptamani. De fapt vor fi 30 S si 3 zile dar daca medicul de familie a calculat asa atunci asa sa fie. Inchei luna de munca si pun totul la punct la serviciu sa nu fiu chemata mai tirziu pentru diferite chestiute. La noi in RM se iese in concediu la 30 saptamini si in codul muncii am gasit ce acte si unde trebuie sa depun, dar am o ruda care cunoste situatia indeaproape si imi va explica ea totul. Trebuie doar sa o apelez pentru clarificare.



#219
Irina86David

Irina86David

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 25 aprilie 2015 - 16:46

Eu cand am contractie simt asa ca o presiune (nu e durere), e ceva mai incomod...si se incordeaza burta, se face tare tare:d

Si eu am contractii dar stiu si cauza. Sint o fire foarte activa si nu prea pot sa stau locului si imi tot caut ceva sa fac- asa ca ma cam obosesc si ,,burta'' reactioneaza in felul ei. La prima sarcina am fost internata la  30 S pentru ca uterul era un pic in tonus (il aveam contractat aproape constant) si medicul m-a bagat in spital  sa nu care cumva sa vrea bebe sa apara mai devreme. David a fost cuminte si a stat frumos in burta pina la 38 S. Acum incerc sa ma odihnesc mai des, stau un pic culcata si parca ma lasa. 



#220
Fitosel

Fitosel

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 12:04

Buna,

 

Fetelor nu gasiti in Codul Muncii actele necesare pt CIC. Va pot spune ca difera in functie de oras, dar in mare sunt cam aceleasi peste tot. Sa aveti impozitele platite la zi, sa va faceti copii dupa concediile medicale si mai ales sa aveti venituri impozabile 12 luni. In calculul indemnizatiei intra si tichetele de masa pt ca sunt venituri impozabile. Atentie sa fie trecute pe adeverinta de la angajator.

Actele se depun in functie de oras, la Primarie sau la Directia pt Protectia Copilului.





Etichetat si cu rac, leu, mamici, iulie, 2015, vara, gravide, trimestrul 2

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -