Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Dovlecei bombonei de septembrie-octombrie 2013 #11

bebe sept2013 oct2013

418 raspunsuri la acest subiect

#411
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 09:04

Noi suntem bine, crestem. Ma bucur ca au mai crescut gradele afara si putem iesi in sfarsit !!!



#412
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 09:06

intrebare intrebatoare......faceti zilnic piure la bb sau o data la doua zile ? se poate tine la congelator in recipiente din alea de stocare a lm pt a doua zi ? ??



#413
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 09:08

Daniela, imi pare rau pt perioada grea prin care trece mama ta. [flo2] Cred - ca si tine - ca ar trebui sa-si urmeze inima si sa mearga la sora ei. Rude de ajutat in nevoie vor fi tot timpul, dar niste clipe pretioase cu sora sunt de ne-recuperat. Tu nu ai cum sa ajuti decat cu vorba buna sau - eventual - sa ceri incognito ajutorul unei alte rude care sa actioneze discret in locul mamei tale, astfel incat ea sa poata merge la sora ei fara mustrari de constiinta? Zic si eu, sper sa nu stric ....  [flo2]

 

Pisellino, asteptam reteta minune. 

 

Eu lui Matei ii faceam branzica de casa din iaurt, fiert pana se aduna branza de zer fiindca treaba cu pastile de calciu mi se parea fortata (in capul meu pastilele sunt de boala) [batcap]  Acuma-s curioasa ce metoda are sa-mi recomande pediatra. 

Iaurt ii dadeam de cel simplu, "ajustat" cu piure de fructe sau biscuiti (cand era liber la biscuiti) sau niste cereale de la Milupa, genul de faina simpla din 7 cereale, fara gust...tare bine se combinau cu iaurtul.

 

Mexxa, din pct asta de vedere nu-mi fac griji, dormitul claie peste gramada se va produce indiferent cate camere am avea  [:-)))] . Dar dat fiind ca lucrez de acasa si de multe ori trebuie sa ierarhizez la sange ce am de facut ca sa le rezolv pe cele importante, ocazional imi doresc sa pot inchide usa peste dezordinea din dormitor si sa imi vad de butonat in sufragerie. Plus ca e f greu cand avem musafiri (parintii sau socrii), noi am fi mai mult decat dispusi sa ii cazam la un hotel astfel incat sa stea  comod si sa se bucure de relaxare in timpul zilei cu bunicii, dar sa detaliez ce reactii au avut cand le-am propus? [:)]  Mai bine nu ....

 

Maia mea a fost cam agitata azi noapte, a mancat de 2 ori (la 1.30 si la 5.00) si a dormit cu miauneli. Una dintre cauze cred ca este aceea ca a inceput sa se intoarca si in somn. Se da pe o parte sau pe burta, doarme ce doarme asa, dar cand vrea sa se miste iar nu mai poate (probabil e mai moale din cauza somnului) si se pune pe scancit. Dar cred ca o mai supara altceva, poate dintisorii, poate burtica...ceva f serios insa nu e, ca de cum s-a trezit azi dimineata s-a pus pe zambit si vorbit. Posibil sa fie si din cauza de diversificare, ca si-a schimbat consistenta scaunelor. Adio scaune de bebelusi, molicele si care umpleau tot pampersul...acuma abia daca face cat o nuca la o prestatie, si destul de taricel. Chiar ma gandeam sa incep sa ii dau fructe de maine, poate ii mai regleaza tranzitul. Dar cum eu joi sunt plecata toata ziua, cred ca prefer sa incep vineri cu fructele. 

 

Azi avem zi grea amandoua, am de dat o tona de telefoane pt evenimentele de sapt viitoare (un hotel mi-a anulat ieri evenimentul de joia viitoare, daca va vine sa credeti), trebe sa mergem si la plimbare si sa ducem si baiatul la tenis diseara. Plus diverse prin casa, ca nu le-om lasa porcoi. Da' ne descurcam noi, ca doar suntem 2 mandre la casa omului  [pk]



#414
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 09:09

intrebare intrebatoare......faceti zilnic piure la bb sau o data la doua zile ? se poate tine la congelator in recipiente din alea de stocare a lm pt a doua zi ? ??

Aceeasi dilema o am si eu...ca tare as lasa portiile gata facute pt zilele in care plec, decat sa ma enervez ca ma suna sa ma intrebe daca sa puna morcovu curmezis sau pe dunga ....

 

Deci, pareri, opinii, instructiuni, careva? :D  [flo2]



#415
DaniellaSM

DaniellaSM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 09:10

Neatza de la noi , multumim de sustinere pt lm ,suntem la tzitzi mi am ascultat inima si pe voi, am o dieta doar cu steam food, destul de saraca dieta sper sa fie ok lapticul si iau Omeprazole pt acid, in rest crestem si noi ,vineri ne am cantarit 7kg la 15 saptamani nu mai sta pe spate vrea ridicat si el , de la cat timp sta in fundulet , sau e de la caz la caz?

Nanne ,am cumparat si noi pernita ca a ta, a dat rezultate la voi ? Ii place sa doarma pe ea?

Noi abia in 18feb avem ultimul vaccin , abia astept sa terminam !

Citesc totul de diversificare, bag la tartacuta ca se apropie momentul , mi am luat si cartea de la Annabel Karmel (top 100 baby purees) de pe Amazon sper sa incepem cu dreptul!
Atasez o pozica ,imi da ti si mie detaliile de la picassa, Multumesc,

Miniaturi atasate

  • image.jpg


#416
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 09:15

daniela ce scumpete  [flo2]

reteta asta e 

http://www.lalena.ro...ci-de-casa.html

nu e nici o minune doar ca asteptam sa vad daca imi iese mie sa stiu ce va recomand, vedeti eu am grija de voi bre si ma testez pe mine prima  [:-)))] 

no nici asta cu zeama de la legume nu o stiam  [batcap]



#417
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 09:17

uitai sa adaug ca mie dupa multe cautari mi se pare cea mai simpla si naturala reteta acu sa vad cum fac cu laptele azi trag o fuga la kaufland ca acolo aveau parca un lapte umpic mai gras de 3,9 parca 



#418
criss21

criss21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 10:09

Pisellino, mult succes cu branzica, sa ne zici cum a iesit. Eu credeam ca laptele lasat 3 zile la temp camerei se strica.
La noi continua tipetele si chiar ma lasa nervii, mananca mult mai putin ca de obicei, de obicei intre 900-1000 ml pe zi, iar inainte manca peste 1100. Nu are temp, e schimbat, nu par sa-l deranjeze dintii, dar tipa pana nu mai are glas. Noaptea doarme de la 11 la 7 cu vreo 2-3 treziri cand ii dau suzeta si adoarme la loc. Deci cred ca nu e nimic grav ca ar avea somnul agitat noaptea.
Sta singur, tipa in 5 min, stau cu el tipa, il pun la somn nu vrea, tipa minim 30 min pana adoarme.
Mi-am adus aminte aseara ce am vrut sa scriu ieri. Mina, eu i-am dat dovleac fiert la aburi, dar nu i-a placut. Vreau sa incerc si copt.
O zi frumoasa, ca a mea a inceput deja cu tipete

#419
SeptOct2013

SeptOct2013

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 11:12

Dragelor noul capitol va asteapta aici [flo]





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -