Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Dovlecei bombonei de septembrie-octombrie 2013 #11

bebe sept2013 oct2013

418 raspunsuri la acest subiect

#21
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 10:45

Neata!

 

Raportez fara urma de indoiala ca neuronii mei is dusi pe campii. Am reusit sa uit si in ce zi sunt, in mintea mea azi era 31 si trebuia sa platesc facturile. Ghici cine plateste cu intarziere toate telefoanele si alte angarale, nu mai zic de varsaminte?  [batcap] Nu mai zic ca ieri m-am luat de antrenoru de tenis ca afisase un anunt ca pe 2 febr va fi concurs si eram usor iritata ca a fixat concursul lunea.....Mda, cum era bancul ala cu neamtul care ascunde lucrurile?  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] Cre ca nu mai am mult.....

 

Alina, sa stii ca are dreptate sotul tau, nu e musai sa acorzi asistenta la primul foit, ca se foiesc si ei in somn ca si noi. Ba chiar daca pui mana pe fata sau o iei in brate ai mai mari sanse sa o trezesti. Asa faceam si noi la Matei, la primul dat din maini-picioare ne activam rapid, schimbat-imbracat-alaptat. Ca voia, ca nu voia.  [alcool] Acuma la mandra nici n-o mai schimb noaptea decat daca face kk, in rest las fata sa doarma. 

 

A mea nu sta cu barbetici.  Trage de ele cand le vede marginea de jos libera si se enerveaza ca simte presiune la ceafa. Iar daca nu le leg, in 2 secunde sunt scoase, baloshite si aruncate pe jos. Asa ca incerc sa o imbrac dupa schema body+tricou(bluza) si schimb bluzici ca pe barbetici. 

 

Daniela, bravo pt hotarare, esti o inspiratie pt noi. Eu marturisesc cinstit ca am mai furat cate o inghititura de branza in plus fata de ce ar fi trebuit in ziua aia dar sunt efectiv dependenta de lactate si e tare greu sa stau 3 zile la rand fara. Insa sunt multumita ca si asa, calcand cate un pic pe alaturi, caloric tot sunt mult sub ce mancam inainte. Ca practic am eliminat in proportie de 80% painea si dulciurile (doar ce mananc in ziua de carbs). Ceea ce nu imi iese, inca, e sa beau multa apa, fiind iarna pur si simplu nu simt nevoia. Poate ar tre sa ma gandesc mai intens la rochia aia de la Yokko pe care mi-o doresc pt cand oi fi nasa in iulie, sa ma motivez singura :). 

 

Andra, da, si eu zic ca maslinele sunt zarzavele, ca doar cresc in pom, nu pe batatura :)). That makes two of us  [pk] asa ca avem liber la masline. 

 

Eu mi-s cam tuflita azi ca noaptea petrecuta cu toata familia in pat nu a fost chiar asa o distractie. Matei are un stil de a dormi de se intoarce pe toate partile si profita de orice spatiu disponibil asa ca am dormit pe juma de cm :)) Iar cand s-a trezit mandra la 4 sa pape dau sa ma duc cu ea dincolo si sare sotul, saritor: lasa draga, nu te mai muta tu, ca ma duc io. Si-am ramas cu ambii copii in pat :)) Macar a fost mai mult loc. Iar dimineata, ca sa fie treaba oabla, domnu sotz mi-a si plecat la munca. A  lucrat el de-acasa vro 3 zile, acu nu se mai putea, cica era necesar sa faca niste sedinte de progres ca lucra fiecare in legea lui. Cica vine in max 2 ore jumate. Mda, la cum se circula afara, siguuuur 2 ore jumate dureaza. Drumul. 

 

 



#22
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 12:19

Eu sunt fresh azi. Azi noapte a dormit sotul cu fetita si mi-a adus-o doar sa o alaptez. Si nici nu a mancat atat de des, poate ca nu a simtit miros de tzatzici prin zona. Cica cu el doarme. O pune in patut dupa ce mananca si se culca si el. Ea se foieste pana adoarme. Eu nu faceam asa, cum dadea semne de trezire ii dadeam mana mea, o mangaiam, o puneam la san, etc. Se cam ducea somnul meu. Poate ar trebui sa o mai las si eu in pace. Nu plange ci doar se foieste, da din picioare, maini pana adoarme.

Alina, pai doar asa vei reusi sa dormi si tu...Daca intelegi si accepti ca d-ra se foieste, dar ii trece si adoarme. Daca e linistita si nu plange, e OK. Nu are neaparat nevoie de tine atunci. Nici pe tine nu te mangaie cineva non-stop sa adormi [:)] . Lasa ca o dragalesti tu destul cat esti treaza, adica peste zi. Si eu mai intru pe la pisoi noaptea si ii mai mangai prin somn, dar doar de dragi ce-mi sunt si doar daca eu inca nu dorm sau am treaba pe la toaleta..atunci mai verific ce fac. De obicei insa am nopti in care dorm neintoarsa. Pe pui nici nu-i aud, dar sigur i-as auzi daca ar plange cu baby monitorul la capul meu.



#23
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 12:34

Neata!

 

Raportez fara urma de indoiala ca neuronii mei is dusi pe campii. Am reusit sa uit si in ce zi sunt, in mintea mea azi era 31 si trebuia sa platesc facturile. Ghici cine plateste cu intarziere toate telefoanele si alte angarale, nu mai zic de varsaminte?  [batcap] Nu mai zic ca ieri m-am luat de antrenoru de tenis ca afisase un anunt ca pe 2 febr va fi concurs si eram usor iritata ca a fixat concursul lunea.....Mda, cum era bancul ala cu neamtul care ascunde lucrurile?  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] Cre ca nu mai am mult.....

 

Alina, sa stii ca are dreptate sotul tau, nu e musai sa acorzi asistenta la primul foit, ca se foiesc si ei in somn ca si noi. Ba chiar daca pui mana pe fata sau o iei in brate ai mai mari sanse sa o trezesti. Asa faceam si noi la Matei, la primul dat din maini-picioare ne activam rapid, schimbat-imbracat-alaptat. Ca voia, ca nu voia.  [alcool] Acuma la mandra nici n-o mai schimb noaptea decat daca face kk, in rest las fata sa doarma. 

 

A mea nu sta cu barbetici.  Trage de ele cand le vede marginea de jos libera si se enerveaza ca simte presiune la ceafa. Iar daca nu le leg, in 2 secunde sunt scoase, baloshite si aruncate pe jos. Asa ca incerc sa o imbrac dupa schema body+tricou(bluza) si schimb bluzici ca pe barbetici. 

 

Daniela, bravo pt hotarare, esti o inspiratie pt noi. Eu marturisesc cinstit ca am mai furat cate o inghititura de branza in plus fata de ce ar fi trebuit in ziua aia dar sunt efectiv dependenta de lactate si e tare greu sa stau 3 zile la rand fara. Insa sunt multumita ca si asa, calcand cate un pic pe alaturi, caloric tot sunt mult sub ce mancam inainte. Ca practic am eliminat in proportie de 80% painea si dulciurile (doar ce mananc in ziua de carbs). Ceea ce nu imi iese, inca, e sa beau multa apa, fiind iarna pur si simplu nu simt nevoia. Poate ar tre sa ma gandesc mai intens la rochia aia de la Yokko pe care mi-o doresc pt cand oi fi nasa in iulie, sa ma motivez singura :). 

 

Andra, da, si eu zic ca maslinele sunt zarzavele, ca doar cresc in pom, nu pe batatura :)). That makes two of us  [pk] asa ca avem liber la masline. 

 

Eu mi-s cam tuflita azi ca noaptea petrecuta cu toata familia in pat nu a fost chiar asa o distractie. Matei are un stil de a dormi de se intoarce pe toate partile si profita de orice spatiu disponibil asa ca am dormit pe juma de cm :)) Iar cand s-a trezit mandra la 4 sa pape dau sa ma duc cu ea dincolo si sare sotul, saritor: lasa draga, nu te mai muta tu, ca ma duc io. Si-am ramas cu ambii copii in pat :)) Macar a fost mai mult loc. Iar dimineata, ca sa fie treaba oabla, domnu sotz mi-a si plecat la munca. A  lucrat el de-acasa vro 3 zile, acu nu se mai putea, cica era necesar sa faca niste sedinte de progres ca lucra fiecare in legea lui. Cica vine in max 2 ore jumate. Mda, la cum se circula afara, siguuuur 2 ore jumate dureaza. Drumul. 

Mina, daca nu iti place apa, fa-ti ceai mai mult si lasa-l eventual la temperatura camerei, sa nu fie rece tare, nici cald. Normal ca il poti bea si cald..Un truc ce l-am invatat de curand: nu bea niciodata apa rece dupa masa, ci un ceai cald de plante. Poate fi si de menta, asa cum beau turcii pt digestie.

Dintre ceaiurile diuretice, de departe cea mai multumita sunt de banalul ceai din matase de porumb , cumparat de la un Plafar din Sighet, cu 2  sau 3 lei cutia. Functioneaza mai bine decat orice fel de ceai antiadipos (care e de vreo 3 ori mai scump de obicei).

 

Daca eu chiar am pofta de dulce, am liber la biscuiti digestivi, maxim 6 / zi.

 

Si eu mai patesc sa intarzii cu efectuatul diverselor plati, dar nu pt ca uit, ci pt ca salariul il primesc in jur de 25 ale lunii si cand pica in weekend, il primesc lunea ce urmeaza, niciodata inainte. Facturile tre sa le platesc si pe alea in jur de 25, insa eu daca le platesc pe 27 deja am mailuri ca am intarziat cu plata. Asta e logica olandeza [batcap]



#24
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 13:35

Mina, daca nu iti place apa, fa-ti ceai mai mult si lasa-l eventual la temperatura camerei, sa nu fie rece tare, nici cald. Normal ca il poti bea si cald..Un truc ce l-am invatat de curand: nu bea niciodata apa rece dupa masa, ci un ceai cald de plante. Poate fi si de menta, asa cum beau turcii pt digestie.

Dintre ceaiurile diuretice, de departe cea mai multumita sunt de banalul ceai din matase de porumb , cumparat de la un Plafar din Sighet, cu 2  sau 3 lei cutia. Functioneaza mai bine decat orice fel de ceai antiadipos (care e de vreo 3 ori mai scump de obicei).

 

Daca eu chiar am pofta de dulce, am liber la biscuiti digestivi, maxim 6 / zi.

 

Si eu mai patesc sa intarzii cu efectuatul diverselor plati, dar nu pt ca uit, ci pt ca salariul il primesc in jur de 25 ale lunii si cand pica in weekend, il primesc lunea ce urmeaza, niciodata inainte. Facturile tre sa le platesc si pe alea in jur de 25, insa eu daca le platesc pe 27 deja am mailuri ca am intarziat cu plata. Asta e logica olandeza [batcap]

Uite cand trec pe langa un Plafar sa-mi iau si ceai de matase de porumb. Incerc cam orice, sunt surprinsa sa constat ca nu-mi mai plac ceaiurile (in afara de ceaiul Earl Grey, care e negru), fiindca pe vremuri eram mare fan ceai de plante. Ca sa vezi cum te schimba sarcina....

Stiu de baut lichide calde dupa masa, am cetit teoria nu mai stiu pe unde, si mi se pare f logica, fiindca astfel grasimea ingerata se elimina mai usor. Poate si aplic teoria, dar asta e alta treaba. 

 

Fata mea cred ca are puseu de crestere, e maraita si nu prea ii intri in voie cu nimic. Nu mi adoarme nici tinuta in brate. Doar fra-su reuseste sa alunge norii cand se agita pe langa ea si-o pupa si face ca toate cele, dar si el rezista max 30 min dupa care se inchide la el in camera. Bine, acu nu va imaginati ca mandra urla si plange ca toti copiii. Nuuuuu, ea striga! Striga la jucarii, striga la mine, striga la manerul scaunului de masina, la suzeta, la poala tricoului. Striga la toata lumea si cearta pe toata lumea. Daca nu mi-ar fi ca raguseste si daca mi-ar rezista nervii mai c-as lasa-o sa strige, ca ea pare ok cu distractia asta. Dar a reusit sa-mi toceasca nervii cu strigatul mai rau decat cu plansul de colici, asa ca n-o pot lasa ....asa se face ca nici acu nu mi-am platit facturile, astept sa vina ta-su si sa doarma cu ea dupa pranz si atunci rezolv problema. Caci da, pot sa scriu pe forum in timp ce striga, dar nu ma risc sa platesc facturi ca cine stie cum imi tremura mana pe virgula.......



#25
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 13:52

Eu platesc facturile doar cand doarme tot poporul, Mina! Din aceleasi motive ca si tine. Ca altfel mereu ma solicita un strumf, fie ca plange, fie ca striga ca a ta d-ra (Edward face asa la mine). Patrick plange de-a dreptul cand e suparat. De multe ori, Patrick isi ia avant sa planga, adica parca "tuseste" de vreo 3 ori, sa-si dreaga glasul si apoi se apuca de plans (dar atunci e din acela fals, de cerut atentie, nu din ala de jale ca are ceva).



#26
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 15:06

Hehe si eu la fel cu facturile, am ajuns sa imi notez in agenda si sa-mi scriu pe calendar cand am ceva de plata, ca altfel... uit si ma trezesc cu penalizare. Noroc ca majoritatea le avem pe direct debit si doar trebuie sa am grija sa fie bani in cont. Pana acum a functionat, mai am o luna in care sper sa nu fac vreo boacana.

 

Ieri am vorbit si cu childminder-a, saptamana viitoare mergem pe la ea sa discutam de program, costuri, cum vom proceda in vacante, cand e dansa disponibila (adica sa stim cand vrea sa isi ia concediu), si sa incepem cate un pic sa o lasam pe junioara cu ea... ca uite, e deja februarie, vine martie si gata cu binele uufff.

 

Mandra mea doarme bine noaptea, noaptea trecuta chiar nu tin minte sa ma fi deranjat deloc, cumva daca ma simte langa ea nu are treaba...am senzatia ca a invatat sa caute sanul singura (am camasi din alea ultradecoltate hihi). Iar catre dimineata se labarteaza pe juma' de pat, iar eu cu tati ne inghesuim cum putem pe jumatatea cealalta... pana cand vine peste noi fratiorul, si atunci sa ne vedeti [batcap]  Acum au plecat la o petrecere de copilasi cu tati (sa aiba mami 2 ore de liniste si pace), apoi baietii merg la film (si ei tot la "The Hobbit", filmul pe care l-am vazut eu marti, asa facem noi, mergem cu schimbul :)) ) si ramanem noi fetele acasa.



#27
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 18:01

Nu mai spuneti de facturi  [batcap] nu am activat debit direct chiar din cauza asta -> nu stiu cat disponibil am in cont, având în vedere ca acum sunt la mâna Primăriei, de unde cred ca văd primii bani prin Martie  [smulgpar] sa vedeti ce SMS-uri primesc cu atentionari privind scadentele, pentru ca memorie pentru ele nu prea mai am. Nu si-a revenit inca neuronu' [:D]

 

despre somn, pana azi noapte totul perfect. Nu se mai trezise noapte de vreo luna si... Azi noapte la ora 2  [hia] . Uite asa, eu am readormit la ora 4. Azi a avut un program haotic atat de mese, cat si de somn - cred ca a prins doar vreo ora jumatate pana acum, a vorbit, a ras, a tipat, a scâncit, nervii pioneze mi i-a facut  [alcool] sa vedem cum se comporta la noapte. Sper sa fi fost doar un accident. 

 

Daniela, nu pot vopsi scaunul pentru ca este de plastic.

 

Mina, poate câștig scaunul ala.  [:)] Vazusem unul asa, dar pe alb si roșu, tare drăguț. Pe asta am de gând sa il pun pe un mercador, ceva, pentru ca astia de la magazinul de unde-i cumparat vor bon, iar eu nu pot sa ma duc la prieten sa ii zic "da-mi, pls, bonul, pentru ca nu imi place". Omul l-a luat cu drag, nu as putea sa ii fac asa ceva. 

 

Andra, o adaugasem doar pe adicris in lista, am vrut sa nu iti iesi din mana  [flo2]

 

Raluca, sper ca totul va fi bine, atat cu cel mic, cat si comunicarea defectuoasă.  [flo2]

 

Pe linia dieta, eu am mâncat azi mămăliguță cu brânză si smântână, apoi tochitura  [pk] si un cupcake  [:)]



#28
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 19:38

Ba fetelor bine ca nu-s singura cu neuronul plecat ca de-acu incepeam sa-mi fac griji :D vad ca mai sunt ca mine
Eu inca mai am o tona de treaba plus calcat vreo 2 masini de rufe de copii deci aproape toate hainutele care incap de doua ori :(

#29
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 20:18

Azi am gatit cu sotul meu tot felul de minunatii, ca in vremurile din tinerete. Emma a stat cu mama, a plimbat-o cu caruciorul pe afara. Am avut o sambata relaxanta. Pe mine gatitul ma relaxeaza.
A venit sotul acasa cu un aparat de gatit cu aburi electric. L-am testat si ies foarte gustoase legumele facute la el. Morcovul intreg se face in 30 de min. O sa il folosim sigur la prepararea mancarii bebelusei cand o sa incepem diversificarea. A costat doar 17 euro. Are 2 nivele si nu e ft mare, pt ca nu mai am loc in bucatarie de nimic.

#30
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 20:24

Si a mai cumparat azi sotul meu o prostie: un aparat de facut etichete. Azi a etichetat totul prin casa. Inclusiv pe mine si pe fie-sa :) Pe Emma a scris greutatea ei si i-a lipit eticheta pe piciorus. Ne distram noi, nu gluma. Sunt orea mari pozele si nu pot sa le incarc aici acum de pe tel.



Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -