Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Dovlecei bombonei de septembrie-octombrie 2013 #11

bebe sept2013 oct2013

418 raspunsuri la acest subiect

#31
lorilady

lorilady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 21:00

Azi am gatit cu sotul meu tot felul de minunatii, ca in vremurile din tinerete. Emma a stat cu mama, a plimbat-o cu caruciorul pe afara. Am avut o sambata relaxanta. Pe mine gatitul ma relaxeaza.
A venit sotul acasa cu un aparat de gatit cu aburi electric. L-am testat si ies foarte gustoase legumele facute la el. Morcovul intreg se face in 30 de min. O sa il folosim sigur la prepararea mancarii bebelusei cand o sa incepem diversificarea. A costat doar 17 euro. Are 2 nivele si nu e ft mare, pt ca nu mai am loc in bucatarie de nimic.

de unde a cumparat sotul tau aparatul? ma intereseaza si pe mine. [:)]  [flo2]



#32
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 21:23

Si eu vreau sa imi achizitionez un steamer . Sa iti fie de bine achzitia Alina - sa papaceasca bine piticuta ta.

Eu m-am saturat de vremea asta, asa as iesi cu bebe, dar nu am cum umbla cu caruciorul ca trotuarele sunt pline de zapada. As lua manduca, dar am reticente ca as aluneca... drobul de sare [batcap]

Maine ne ducem cu nasii la Biserica sa il treaca pe Alexandru prin altar si sa il impartaseasca ???.Ups - pai daca il alaptez e ok de impartasit??? adica totusi e apa cu vin nu? [alcool]  da, vedem maine, ma las pe mana preotului.

Apoi ne-am gandit sa scoatem nasii sa luam pranzul in oras. Sper ca bebe sa fie cooperant :D asa il plimb un pic si pe afara. [bib]

 

Cat ati slabit fetelor...am dat si eu 3 kg jos dar pentru ca nu prea am mancat...mai sunt 17 :))))))

Nanne acu' fug sa fac si eu o mamaliguta moale sa mananc cu branza si smantana si poate pun si un ou (ca am primit de la tara) si suna delicios [clo] .

 

Duminica faina sa aveti, va pup [flo2]  [flo2]  [flo2]



#33
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 22:06

Dar nu l-a trecut prin altar la botez? Albinutei i-a dat o lingurita de vin la botez. De unde eram, mi s-a parut oarecum reticenta :), dar l-a primit pana la urma. 

Evident ca pe ea nu a trecut-o prin altar, ma rog, sexisme de-ale credintelor cu conducători masculi. Nu ma zic nimic sa nu ofensez the true believers :D

 

A, nu cred ca este o problema ca este mâncat micutul. Parca gravidele si copii sunt exceptati de la regulile astea. Ar fi culmea sa il tii nemâncat 12 ore :D

 

Nici eu n-am slăbit, dar eu acum sunt obsedata sa o duc cat mai mult cu alaptatul, chiar asa mixt. Orice ml conteaza, macar pana in martie, cand vreau eu sa începem diversificarea. 

 

m-am uitat si eu pe pozele de pe picassa. Eu folosesc aplicația google+, deci e interesant de "ametitor". Vazut poze frumoase ;)

 

Pastiluta, de unde ati luat bluzita cu albinuta pentru bucalata ta dulce? Am si eu o obsesie :)


Editat de nanne16, 01 februarie 2014 - 22:10 .


#34
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 22:13

Nu l-a trecut prin altar ca plangea foarte rau atunci si era si frig...etc.

Cum sa il tin nemancat??? hai  Nanne :))))) eram doar contrariata cum sa i dau vin bebelului  [alcool]

Si eu vreau sa o duc mult cu alaptatul sa vedem de iese [alcool]



#35
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 22:37

Arnnia, cum sa nu iasa cu alaptatul? Inca sunteti exclusiv, deci e super.

 

si eu am fost contrariata, si ea a fost surprinsa, dar cu insistente l-a înghițit :)) a, vezi ca nu-i vin, e sângele lui Iisus! Hmm. ;)



#36
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 22:43

Azi am gatit cu sotul meu tot felul de minunatii, ca in vremurile din tinerete. Emma a stat cu mama, a plimbat-o cu caruciorul pe afara. Am avut o sambata relaxanta. Pe mine gatitul ma relaxeaza.
A venit sotul acasa cu un aparat de gatit cu aburi electric. L-am testat si ies foarte gustoase legumele facute la el. Morcovul intreg se face in 30 de min. O sa il folosim sigur la prepararea mancarii bebelusei cand o sa incepem diversificarea. A costat doar 17 euro. Are 2 nivele si nu e ft mare, pt ca nu mai am loc in bucatarie de nimic.

Asa-i ca-i alta viata? Eu de aparat din asta ziceam ca folosesc pentru preparat legumele la pisoi..Eu am pe  3 nivele, primit candva de ziua mea de la socrii  mei..Acum e perfect si la dieta mea si pt mancarea de bebelusi..Iese mult mai gustoasa asa.

Si pe mine ma relaeaza gatitul ff tare. Azi am facut o ciorba delicioasa de pui cu legume, fara smantana...Eu mi-am pus iaurt slab in ea cand am mancat-o. Alor mei le-am facut piuree de cartofi cu varza creata, costita si carnati.

Maine mergem la inot cu tot cu pisoii si la intoarcere o sa prestez o tura de clatite cu ciocolata si alta cu sunca si cascaval pentru familion, eu tot cu ciorba mea [:-)))] .

 

Pisoilor le-am servit azi piuree de morcov cu fasole verde, un cartofior mic si un pic de ardei gras rosu, legumele preparate pe aburi. Au papat cu pofta amandoi.



#37
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 22:50

Arnnia, cum sa nu iasa cu alaptatul? Inca sunteti exclusiv, deci e super.

 

si eu am fost contrariata, si ea a fost surprinsa, dar cu insistente l-a înghițit :)) a, vezi ca nu-i vin, e sângele lui Iisus! Hmm. ;)

Si la noi au primit ambii pisoi vin la botez...Poate de aia au fost asa de cuminti [:)]  toata ziua atunci [:-)))]



#38
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 22:58

Va multumesc foarte mult pt incurajari...

despre impartasanie, ce sa zic? cea pt bebe e mai diluata, adica mai putin  vin din cate stiu, iar copiii mici se impartasesc pe mancate. pana la 6 ani . cel putin la noi asa e. cu intratul in altar la fetite mi s-a parut si mie ciudat, doar is bebe toti fara pacate, da ma rog...

feșlicitari pt diete si progrese, eu am dat de griji si de la nemancat dulciuri ca toate contin lactoza vreo 4 kg in ultima luna. sa vad ce zice doc pe 12 daca ma reapuc de sala si de zumba... abia astept!



#39
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 23:32

alina de unde ai luat steamer numai cu 17 euro???vreau si eu  [biz]

eu acum am terminat treaba [curat] , azi albert al meu a mancat dovlecel cu morcov si umpic de cartof facute in casa si date reci normal [batcap]

m-a luat iar febra BIO adica la mine merge in continuare dar azi a incercat sotul sa spele un biberon de-al lui albert cu dero de vase   [blabla] deci nu va imaginati ce a iesit a renuntat intr-un final dar cu o privire asa de genul "e confirmat frate asta e dusa rau [doh] " pai cum sa spele cu dero de vase cand eu le spal de fiecare data cu boabe de orez si le fierb si albert nu are nici o problema cu afte sau alte nebunii pentru ce tre sa adaug si alte chimicale???



#40
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 23:42

Cu impartasania depinde de preot. Sunt preoti care.cer ca si bebe mic sa vina nemancat, altii care spun ca la bebe mic nu se aplica regula asta. Cate bordee....

ALINA, sa va fie de bine achizitia. Eu pana acum pt gatit pe aburi am folosit 2 cratiti speciale, am un set din inox si altul din yena si ceramica. F utile. Acuma pt diversifocare am primit la botez un aparat de la chicco care si fierbe pe aburi si blenderuieste. Tre sa il scot de pe unde l am ascuns sa studiez optiunile. Oricum gatitul pe aburi e f fain in special pt legume, eu de cativa ani numai asa fac piureurile. Lui Matei ii place si carnea fiarta asa, noi ce e drept nu ne prea omoram.

NANNE, tin pumnii sa iti iasa cu scaunul ala! Eu tre sa ma mobilizez sa il reconditionez pe.cel vechi.

ARNNIA, si mie mi e cam teama de cazaturi pe zapada cu bebe in napbag. Pe vremea asta nu e drob de sare, e pericol serios. Lasati fetelor ca vine ea vara si scoatem bucalatii in cracii goi afara, sa vedeti ce bine va fi.

sotu meu deja planifica plecarea la mare, ceea ce pt un panicos ca el vis a vis de bebe mic e de toata lauda, mai ales ca vrem tot in Grecia cu masina. Abia astept!



Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -