Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu sunt bani

guvern

40 raspunsuri la acest subiect

#21
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 23:21

Hai sa luam bechtelul.... Ne-au promis o autostrada....vroiam sa ne dam cu dacia cu 180km/h . Nu ne dam nici acum dar scopul nobil exista.
Zapada, evident spargem oricat fara licitatie ca e urgenta, dar e urgenta nu? Macar la voi ca la mjne am ramas in pana de crema de soare dar tot platesc impozitul pe casa in Romania.
Si tot asa ...poti fi pro sau contra...
Dar Rompetrol, care e justificarea lor?

#22
dyannna

dyannna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 814 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 23:31

Si curtea cand este sesizata se uita strict la argumente, si se pronunta pe ele, nu verifica legea in intregul ei?

 

Dupa cate am inteles eu da ,Curtea analizeaza doar sesizarile ...altfel Curtea s-ar putea autosesiza atunci cand citesc o lege si le pare neconstitutionala, dar ei nu au acest atribut legal...deci daca primesc o sesizare de neconstitutionalitate se pronunta altfel nu pot sa intervina .



#23
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 02:04

Hai sa luam bechtelul.... Ne-au promis o autostrada....vroiam sa ne dam cu dacia cu 180km/h . Nu ne dam nici acum dar scopul nobil exista.
Zapada, evident spargem oricat fara licitatie ca e urgenta, dar e urgenta nu? Macar la voi ca la mjne am ramas in pana de crema de soare dar tot platesc impozitul pe casa in Romania.
Si tot asa ...poti fi pro sau contra...
Dar Rompetrol, care e justificarea lor?

 

Marina, nu e nevoie de justificare, multi romani si votanti nu se uita mai departe de buzunarul propriu si putini inteleg exact cum merge treaba. Uita-te la taxa pe carburant, un om cu ceva cunostinte economice ar realiza ca orice taxa va genera o marire in lant a preturilor care v-a ajunge si la buzunarul lui. De revoltat s-au revoltat doar soferii de taxi si transportatorii plus soferii razleti.

Contractul asta este exact ceea ce se vede, un cadou. Cine stie ce a primit USL-ul inapoi neoficial ca investitiile alea promise nu se vor realiza. 



#24
dyannna

dyannna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 814 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 18:42

Se strange latul ...DNA a intrat in miezul mafiei de la CFR

 

http://anticoruptie....tic-oltenia.htm



#25
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 23:18

mai tari sunt astia a lui Chitoiu, citesc si tot nu imi vine sa cred….

http://www.hotnews.r...a-stenogram.htm



#26
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 23:35

12 milioane? dar cu 6? ce sa mai vorbim ca dupa ce implineste 2 anisori scade alocatia la 42 de lei, tocmai cand cresc cheltuielile. 42 de lei nu ajung nici de iaurturi pe o luna si cate si mai cate trebuie cumparate intr-o luna? asta e , in tara asta fiecare se descurca cum poate. si daca te descurci putin mai bine esti luat la inrtebari, de parca am fi obligati sa traim in saracie, e clar ca sunt vremurile de pe urma cand in lumea asta va fi tot mai greu.....

Sa nu crezi ca prin alte parti alocatiile sunt mai mari. Eu primesc de la guvernul federal $100/luna (o suta, nu am uitat nici un zero :) ) pana implineste Victoria 6 ani (in mai) si de la guvernul provincial $42/luna. Deci, nimic. La preturile de Canada banii astia sunt exact nimic. Ca ii cheltui intr-o dupa-masa.



#27
dyannna

dyannna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 814 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 23:56

mai tari sunt astia a lui Chitoiu, citesc si tot nu imi vine sa cred….

http://www.hotnews.r...a-stenogram.htm

 

Pai nici nu mai sti ce sa citesti mai intai...e foc continuu la DNA...bine,la cati hotomani avem are DNA-ul de munca ani buni de acum incolo



#28
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 30 ianuarie 2014 - 08:30

mai tari sunt astia a lui Chitoiu, citesc si tot nu imi vine sa cred….
http://www.hotnews.r...a-stenogram.htm

Nu-s mai tari ca Basescu [:)]

 

Ce legătură este între Laura Chiţoiu şi Traian Băsescu

Citat
Ce ne spune DNA într-un comunicat: „Chiţoiu Laura Elena şi-a îndeplinit în mod defectuos atribuţiile de serviciu, asigurându-i persoanei care a ocupat funcţia de conducere la societatea de asigurări pentru care s-a făcut intervenţia un folos nepatrimonial...”.

Accept (fără să fac verificările de rigoare) că DNA ar avea dreptate în această speţă.

Dar mai cunosc o speţă. Un telefon dat de preşedintele Traian Băsescu ministrului Finanţelor, Daniel Chiţoiu („întâmplător” numita Chiţoiu Laura Elena este soţia acestuia), prin care-i solicita să nu îl demită pe Radu Gheţea, şeful CEC Bank. (Pentru cei care au uitat sau nu ştiu, CEC Bank a acordat în 2013 un credit de peste 1 milion de euro unei singure persoane din România. Dnei Ioana Băsescu. „Întâmplător” fiica – cea mare – a preşedintelui Băsescu). În această speţă nu a mai fost nevoie să fac verificări. Pentru că a recunoscut Traian Băsescu. „Eu am vorbit cu ministrul Daniel Chiţoiu la 40 de zile după ce se acordase creditul. L-am rugat sa nu-l schimbe pe Ghetea, e un banchet de valoare, cu omul asta si cu BNR am pregatit celebrul Acord de la Viena…”.

Deci, ce avem noi aici? O doamnă face un „blat” pentru angajarea/promovarea unui domn într-o funcţie. Probabil pentru că ea, adică doamna, a considerat că respectivul domn este o valoare. Presupun asta pentru că procurorii nu spun că s-ar fi dat vreo şpagă sau altceva, ci folosesc sintagma „folos nepatrimonial”. Totuşi, DNA spune „halt!”, nu este în regulă ce a făcut doamna respectivă şi începe urmărirea penală.

Pe de altă parte avem un domn (întâmplător preşedintele României, Traian Băsescu) care face tot un fel de blat şi intervine ca un domn să nu fie dat afară/retrogradat din funcţie, pentru că domnul respectiv este o valoare. Numai că în acest caz DNA nu zice nici „halt”, de fapt nu zice nimic.

 
 Acum iar o sa spuneti ca "Basescu e de vina"! [batcap]

Stiti cum se spune ca "pestele de la cap se-mpute".

 
 


Editat de Deceneus, 30 ianuarie 2014 - 08:34 .


#29
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 30 ianuarie 2014 - 11:43

m-ati innebunit cu creditul asta....sincer , il plateste , are restante, i l-a dat pe gratis?

 

Am vrut si eu credit si ma uitam la scadentarul ala si ma gandeam , ma bag nu ma bag, azi am bani sa platesc, maine am dar am 20 de ani de acum luna de luna?

 

Cand nu-l mai plateste si ii sterge statul datoriile ca in cazul Rompetrol atunci o sa fiu de acord ca e o magarie.

 

Iar madam Laura nu avea de ce sa sufere daca nu facea magarii si daca ii statea Basescu cu pistolul in ceafa.



#30
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 30 ianuarie 2014 - 12:29

Sunt doua cazuri de interventie pentru a pune intr-o functie, sau pentru a nu schimba din functie, tratate diferit de DNA "independenta". [:)]

 

Sa nu-mi spuneti de imunitate, ca dupa imunitate se ascund doar "nenorocitii"  de parlamentari!


Editat de Deceneus, 30 ianuarie 2014 - 12:29 .




Etichetat si cu guvern

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -