Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie 2014)

barza gravidute septembrie 2014 sarcina bebe

225 raspunsuri la acest subiect

#21
crysstina7

crysstina7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 12:27

buna, sunt cristina, UM a fost pe 5 decembrie,iar DPN 11.09.2014

din pacate in luna octombrie  am suferit de un avort spontan,si mi tare frica sa nu se intample din nou,asa ca am fost deja la 2 eco transvaginala, ieri am avut niste secretii maronii si azi am fost de urgenta la gine,dar a zis ca e in regula...(sper ca nu a zis-o doar sa ma linisteasca),a gasit fff greu sacul cu "bebe"...intr-un fel sunt linista, ca totusi am vazut acolo un punctulet mic si era in uter,dar ma nelinisteste ca a gasit greu sacul...

 voi ati fost la eco? aveti ceva simptome?



#22
crysstina7

crysstina7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 12:31

a si am uitat sa spun ca mi-a zis repaus la pat,adica sa nu mai merg la lucru,sa nu a stresez,iau vitamina E,femibion,si arefam,sunt gandita,mai trebuie sa merg peste 2 saptamani,sper sa fie totul in regula,.,



#23
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 13:50

Crystina, bine ai venit!

Eu cred ca tratamentul ce ti l-a dat e ok, trebuie neaparat sa stai la pat, e f important sa nu faci nici un efort. Si sa gandesti pozitiv, ca bebe e bine si va creste mare.

Eu nu am fost inca la eco, saptamana viitoare merg.Simptome nu am de nici un fel, greturi nu am, sanii sunt ca intotdeauna. Atat ca lipseste menstruatia si am o multime de teste de sarcina pozitive [:)] .

 

Iti tin pumnii sa fie totul bine si sa povestim apoi cum simtim miscarile bebelusilor! [il]


Editat de daena, 16 ianuarie 2014 - 15:33 .


#24
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 14:03

Salutare doamnelor,

Uraaa, v-am gasit. De cand va caut  [pk]  

So, eu am facut FIV la o clinica diin Ungaria, am baza inca in RO ca vad ca voi fetele sunteti cam imprastiate prin Europa. Prin Fiv cam totul a fost clar, adica UM 25 noiembrie 2013, punctia 9 dec 2013, ET 14 dec 2013. DNP dupa calculator ar fi 1.09.2014 dar Dr care ma urmareste a zis ca la FIV e alt calcul si ar fi un 05.09.2014. Cand o fi sa fie, numai sanatos/sanatoasa sa fie. Vestea sigura am aflat-o pe 24 dec cand am facut primul beta HCG si imediat dupa cand am vazut ca s-a dublat bine. Am facut ecografie transvaginala pe 08 ianuarie 2014, aveam activitate cardiaca deja, GS 14,6 mm. Urmatoarea eco va fi pe 30 ianuarie si-mi va lua si sange pt bitest. Ce sa zic, sunt plina de greturi de pe 1 ianuarie, la inceput cred ca dormeam si stand pe scaun acum am si insomnii cateodata, sanii ma dor si nu prea dar cu siguranta s-au marit. Am ceva dureri de burta, eu am si uter polifibromatos, deci pe langa sarcina mi se dezvolta si vreo 4 bucati de fibroame. Unul si cel mai mare este fix pe linia unde se va face incizia la cezariana, pt ca nu am de ales, si am inteles ca va da bataie de cap, dar Dr m-a asigurat ca va fi sub control. Vreau sa nasc la privat, aici in Romania inca e de groaza unde poti nimeri plus problema mea cu fibromul care-mi limiteaza ft mult optiunile, adica tre sa ma duc dupa Dr. Gata, mai scriu si alta data  [batcap]

Va doresc sarcini usoare fetelor, credeti-ma ca greturile sunt foooooarte nasoale.

Va  [flor]



#25
crysstina7

crysstina7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 14:18

mersi daena pt incurajari,ma rog zilnic sa fie bine,dar ma ingrijoreaza scurgerile maro...in rest sunt ok,nici eu nu am avut alte simpome,decat sanii un pic sensibili...deabea astept sa mergi la eco sa vedem daca tie iti gaseste repede sacul:), sper sa fie totul bine [il]



#26
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 14:43

Arwen, bine ai venit si felicitari pentru samburel! [flo2] 

Ce mult ma bucur ca se mai aduna burtici!

A fost primul Fiv? Ma bucur ca a reusit. Cat despre fibroame, eu zic sa nu iti faci griji, mai ales daca ai un doctor bun.



#27
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 14:44

Bine ati venit fetelor!

 

Doamne ajuta la pitici sanatosi, mari si voinici!

 

Cristina, sigur va fi bine! Eu ti-as recomanda ceva, dar fara sa te supar. Eu zic sa iei medicamentele, vitaminele si sa stai cuminitica in pat. Atat. Nu ajuta la nimic echo, chiar la nimic. Din contra, uneori poate fi daunatoare. Mie mi-a curs o secretie maronie la prima sarcina fix dupa fiecare control. (facusem la 4, 6 si 8 sapt) Pt linistea ta, poti face un HCG, mai bine. Ce parere ai? 

 

Arwen, sa fie intr-un ceas bun! Imi pare rau de greturi. La prima sarcina am avut cateva stari de greata si atat. Momentan ma simt in al 9 lea cer, niciun semn de greata, dar nu se stie niciodata :)) Daca ai nevoie de un dr f bun, am unul in maneca de recomandat  [flo2]

 

Eu pana la primul control la 12 saptamani mai am de mancat cateva paini... Abia astept sa ii aud inimioara  [il]

 

Daena, am o prietena in Londra care are o pitica de 1.5 anisori si mi-a povestit cum a decurs monitorizarea si m-a cam speriat... Asta e, cu Dumnezeu inainte!



#28
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 16:57

Multumesc fetelor de primire  [flor]

Cristina, daca esti predispusa la avort spontan ar fi bine sa-ti faci niste investigatii hematologice, eu daca am avut FIV cunosc fete care au aceasta problema si fac injectii cu clexane. Dar trebuie investigat daca te-ar ajuta.

 

Daena, multumesc din suflet. A fost al doilea FIV, primul in iulie anul trecut esuat, cateva IA prin 2011 si incercari de vreo 5 ani. De fibroame, ce sa zic, m-am operat de 2 ori pana acum, prima data in 2007 si am scos 1 bucata si a doua operatie in martie 2013 mi-a scos vreo 4 bucati, ma pregateam de FIV si vroiam sa fie riscurile mici. Si asta e unul din motivele pt care nu am voie nastere normala, ca am uter cicatrizat.

 

Kytana, multumesc frumos. Mie mi-a aratat Dr unde-i bate inimioara, dar sincera sa fiu nu prea m-am lamurit. Daca ai un Dr bun, da de ce nu, spune-mi unde lucreaza. As vrea sa am si un plan de back-up fata de privat pentru ca nu stii niciodata ce ti se poate intampla si urgentele tot in spitalele de stat se trimit. 

 

Va pup fetelor, seara buna, ma duc spre casutzaaa sa stau in pat  [flor]



#29
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 19:47

Arwen, doctorita pe care am avut-o eu si care este un om in adevaratul sens al cuvantului, este dna dr Raluca Uzum. O gasesti la Elias, la OG II. Lucreaza si la Sanador. Desi la prima vedere pare dura, este un om de nota 10, nu ia bani si chiar stie ce face. Sper sa ai parte de o sarcina si nastere linistita! Hi hi, te cred ca nu ai prea vazut unde si cum, cred ca erai cuprinsa de emotii  [il]

 

Ah, vroiam sa impartasesc si cu voi un articol peste care am dat astazi. O mamica a avut 10 copilasi, primii 4 prin cezariana (am citit rapid dar asa am prins ideea), urmatorii 6, natural. Am ramas muta de uimire. 

 

Noapte buna, dragi mamici cu burtici!



#30
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 09:34

Buna dimineata!

Cum va simtiti astazi? Eu m-am trezit foarte greu, as mai fi dormit. Parca au inceput sa ma doara sanii in zona mameloanelor. De marit nu s-au marit, port sutienele dinainte si sunt ok. Am citit ca in sarcina sanii pot sa creasca cu cateva marimi, sper sa nu fie cazul, ca sunt multumita cum sunt acum.





Etichetat si cu barza, gravidute, septembrie, 2014, sarcina, bebe

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -