Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Divortul care parea imposibil ...

divort andreea berecleanu

65 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 august 2013 - 18:26



 Nu cred ca e rau totusi si incepe sa devina o norma.

Sorry,dar eu cred ca in cazul asta ,esti complet pe dinafara.

 

In sensul ca tu crezi ca nu e rau...ca in ce priveste norma,nu ma pot pronuntza.

 

Eu cred ca tu nu ai vazut NICIODATA privirea unui copil care trebuie sa-si faca bagajele sa plece la tata(sau mama) ca e rindul lui,sa aiba copilul.Ma refer la inceput,imediat dupa separare cind copiii inca nu pricep ce si cum...

 

Vorbesti ca un outsider...din cartzi !(si filme ca tot ii tragi cu podurile alea [:-)))] [:-)))] )

 

Dana


Editat de andacos, 28 august 2013 - 18:29 .


#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 august 2013 - 18:28

Nu, nu ...cine a zis ca sunt inapoiati ?

Sunt doar mai refractari schimbarilor, tocmai pentru ca sunt traditionalisti ...totusi, desi au inertie mare, vad ca incet, incet se aliniaza ...eu totusi cred ca inertia aceasta produce traume.

Pai si care este marea asta schimbare d ecare spui tu...divortzul ca pe ceva normal?Chiar nu intzeleg ce vrei sa spui.

 

Dana



#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 august 2013 - 18:30

%

Marius, este un model social din ce in ce mai des folosit. incepe sa devina o norma.

 Eu cred ca in Romania au existat si inca exista multe familii care stau impreuna pentru copii,

Faptul ca exista nu numar X de familii cu probleme si acest numar X este imbogatit cu un sens de  multe fara a preciza ce inseamna multe? 5-25-50-90 % nu cred ca se poate asimila cu ideea de model social sau mai rau norma sociala.

E.... mult prea mult.

Sunt exceptii, nefericiri, ratari relationale, ceva ce in mod sigur nimeni nu si-a dorit nu asta au cautat dar.... s-a intamplat sa fie....

Norma sociala?

Haida de,,.



#24
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 august 2013 - 18:31

Eu am citit ca se casatoresc si se despart fara ca pachetul(recte copilul) sa reprezinte vreun impediment in acest proces. E un pachet (asumat) si asta e. Ura si la gara!


Nu Marius ...am vrut sa spun ce a spus Eumada ...

In Romania, o femeie singura cu un copil reprezinta un semn de intrebare, cu doi copii este deja un motiv serios de ezitare ...pe aici copiii nu reprezinta un impediment, indiferent de numarul lor, vin la pachet cu persoana cu care incepi o relatie, fac parte din trecutul ei la fel ca si casatoria esuata, tatuajele din tinerete sau datoriile la banca.

#25
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 august 2013 - 18:36

Nu Marius ...am vrut sa spun ce a spus Eumada ...

In Romania, o femeie singura cu un copil reprezinta un semn de intrebare, cu doi copii este deja un motiv serios de ezitare ...pe aici copiii nu reprezinta un impediment, indiferent de numarul lor, vin la pachet cu persoana cu care incepi o relatie, fac parte din trecutul ei la fel ca si casatoria esuata, tatuajele din tinerete sau datoriile la banca.

In ce sens reprezinta in Romania un semn de ezitare fata SUA? Dezvolta ideea.



#26
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 28 august 2013 - 18:40

Adica"care mai ia o femeie cu unu` sau doi copiii deja facuti"?



#27
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 august 2013 - 19:02

Eumada, eu sper ca glumesti... Da ce suntem in Evul mediu?

#28
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 28 august 2013 - 19:13

Nu Marius ...am vrut sa spun ce a spus Eumada ...

In Romania, o femeie singura cu un copil reprezinta un semn de intrebare, cu doi copii este deja un motiv serios de ezitare ...pe aici copiii nu reprezinta un impediment, indiferent de numarul lor, vin la pachet cu persoana cu care incepi o relatie, fac parte din trecutul ei la fel ca si casatoria esuata, tatuajele din tinerete sau datoriile la banca.

Era "traducerea "a ce a spus Buflea in mesajul ei....m-am mirat...

 

Eu nu am nici o problema cu de astea....

 

Dar din mesajul lui Buflea...asta rezulta: in Romania femeile divortate si cu copii isi gasesc noua jumatate mult mai greu.


Editat de eumada, 28 august 2013 - 19:14 .


#29
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 august 2013 - 19:17

Eu cred ca România s-a schimbat mult in ultimii ani... Sau cel puțin asa îmi place sa cred ... Ok nu vorbim de ce comentează vechea generație ... Ci mă refer la noua generație ( cel puțin conectata)
Faptul ca un politician ca Tariceanu are 5 căsătorii la activ ... Si mai e încă votat ... Ar trebui sa confere si femeilor o descatusare de niște tradiții expirate si preconceptii mucegaite ..,

#30
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 august 2013 - 19:18

Sorry,dar eu cred ca in cazul asta ,esti complet pe dinafara.

In sensul ca tu crezi ca nu e rau...ca in ce priveste norma,nu ma pot pronuntza.

Eu cred ca tu nu ai vazut NICIODATA privirea unui copil care trebuie sa-si faca bagajele sa plece la tata(sau mama) ca e rindul lui,sa aiba copilul.Ma refer la inceput,imediat dupa separare cind copiii inca nu pricep ce si cum...

Vorbesti ca un outsider...din cartzi !(si filme ca tot ii tragi cu podurile alea [:-)))] [:-)))] )

Dana


Eu nu am spus ca divortul nu e o drama in America ...ca definitie cred ca reprezinta un esec personal, chiat daca poate fi catalizatorul unui succes viitor.
Sunt convinsa ca este o drama pentru toata lumea, inclusiv pentru copii, mai ales la inceput. Atata timp cat nu ramane o trauma, cred ca poate fi clasificat ca un eveniment nefericit si in viata copiilor si in viata adultului cu care raman.



Etichetat si cu divort, andreea berecleanu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -