Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Divortul care parea imposibil ...

divort andreea berecleanu

65 raspunsuri la acest subiect

#41
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 august 2013 - 21:22

Buflea,exemplele tale,sunt ale tale si gata,tu itzi formezi o parere pe baza lor,insa nu trebuie neaparat sa fie si cea adevarata.

 

Adica de fapt tu ne spui noua,ce itzi spun altzii tzie.

 

Cua dmiratul...ce sa spun,chiar nu m-am gindit vreodata ca cineva m-ar putea admira ...ca am divortzat.

 

Mi se pare ca gresesti,eu cred ca femeia s.a emancipat,chiar nu mai inghite o casnicie abuziva ,chiar daca financiar are dificultazi si s eafla intr-o relatzie de dependentza...treptata si legislatura se aliniaza la nivel european,deci femeile au tosusi cam toate instrumentele sa nu rmaina in casnicii abuzive.

 

Vorbesc de generatzii tinere,undeva la 3o-40 de ani,ca in privintza cuplurilor ce trec de 60 de ani(undeva genratzia parintzilor nostri),aici da ...s-ar putea sa existe tendintza de a mentzine o casnicie doar de convenientza.

 

Dana



#42
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 august 2013 - 21:44

In America, rata divortului la prima casatorie este intre 41-50% ...asta inseamna ca jumataye din cuplurile casatorite pentru prima data divorteaza. Este un procent care imi da dreptul sa consider o norma.

In Romania parca este de 30% ...nu mi se pare o cifra mica ...mi se pare inceputul unei norme sociale.

Desigur nu exista un recensamant al adulterului in cele doua tari. Suspiciunea mea este ca procentele ar fi inversate.

Cred ca esti departe Conform datelor oficiale pentru anul 2010 a fost inregistrata o rata de 21% divorturi la prima casatorie si cu o vechime sub 3 ani. Motivatia preponderenta a fost incompatibilitatea si graba.



#43
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 28 august 2013 - 21:54

Buflea...cine te-a informat cu ce te-a informat, de fapt, te-a dezinformat....asta a fost cu 15-10 ani in urma, cand cam asta era tiparul (chiar si mai vechi de 15 ani)....intre timpt femeia romanca a evoluat mult, a descoperit ca poate fi ea insasi stalp, poate centra si da cu capul si deasemeni, poate intretine foarte bine 1-2-3 copii, singura, cu o oarecare dificultate financiara. A inteles ca linistea ei psihica, sanatatea mentala si psihica cantaresc mai mult decat confortul financiar. Divortul nu mai reprezinta o rusine si a fi divortat nu mai reprezinta un impediment. Femeia nu mai e dispusa sa faca compromisuri majore, nu mai e dispusa sa fie abuzata in nici un fel, se iubeste. Desigur, mai sunt si exceptii, din fericire tot mai putine, cand confortul financiar primeaza si femeia sta intr-o relatie abuziva.



#44
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 august 2013 - 21:54

Buflea,exemplele tale,sunt ale tale si gata,tu itzi formezi o parere pe baza lor,insa nu trebuie neaparat sa fie si cea adevarata.

Adica de fapt tu ne spui noua,ce itzi spun altzii tzie.

Cua dmiratul...ce sa spun,chiar nu m-am gindit vreodata ca cineva m-ar putea admira ...ca am divortzat.

Mi se pare ca gresesti,eu cred ca femeia s.a emancipat,chiar nu mai inghite o casnicie abuziva ,chiar daca financiar are dificultazi si s eafla intr-o relatzie de dependentza...treptata si legislatura se aliniaza la nivel european,deci femeile au tosusi cam toate instrumentele sa nu rmaina in casnicii abuzive.

Vorbesc de generatzii tinere,undeva la 3o-40 de ani,ca in privintza cuplurilor ce trec de 60 de ani(undeva genratzia parintzilor nostri),aici da ...s-ar putea sa existe tendintza de a mentzine o casnicie doar de convenientza.

Dana


Dana, eu nu vorbesc de casnicii abuzive ...vorbesc de casnicii nefericite. Nu toata lumea casatorita este si fericita in casnicie ...sau nici asta nu crezi ?

Cum sa nu consideri divortul tau ca pe un succes ? A fost un eshec pentru ca nu s-a mai putut face nimic ca sa rezonati, a fost un succes ca ai avut curajul si taria sa te desprinzi ...vorbesc asta in contextul in care banuiesc ca nu ai avut o relatie abuziva, caci habar n-am ce relatie ai avut.

#45
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 28 august 2013 - 22:01

Completare...a mai inteles ca pruncii cresc frumos daca au parintii fericiti, chiar daca aceasta fericire presupune vieti separate.



#46
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 august 2013 - 22:02

Sigur ca exist si casnicii nefericite si sigur ca exista si varianta de a ramine in aceasta casnicie.

 

Insa nu e o regula asa cum incerci tu sa ne spui,adica traiesti intr-o casnciie nefericita si mai ai alte relatzii pe linga.Iar daca dai divortz esti de admirat.

 

Eu consider ca e de admirat sa divortzezi...cind ai spate 50 de ani d ecasnicie si-tzi dai seama ca d efapt tzi-ai irosit viatza si cit mai ai d etrait...incerci s afaci ceva.

 

Insa ca ai o casnciie nefericita,sau ai o relatzie abuziva si te hotarasti sa dai divortz...eu vad o chestie normala,pasul urmator sa spun asa...si nu ceva de admirat!

 

dana



#47
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 august 2013 - 22:12

Cred ca esti departe Conform datelor oficiale pentru anul 2010 a fost inregistrata o rata de 21% divorturi la prima casatorie si cu o vechime sub 3 ani. Motivatia preponderenta a fost incompatibilitatea si graba.

https://www.google.c...7&action=devloc

Conform articolului de mai sus, rata divorturilor in 2011 a fost cu 10% mai mult ca an anul anterior, adica 30%.

Articolul este interesant ...ce am retinut a fost ca

- media de varsta la divortul din prima casatorie este 30-34 de ani in contextul in care o casnicie dureaza tot in medie 13 ani. Asta inseamna inceputul in vietii maritale pe la 17-22 de ani ...deci casatoriile incepute in tinerete au sanse mai mari sa se destrame ...

- se pare ca subiectii cu pregatire superioara au rata casatoriei mai mica ...pentru ca probabil sunt mai independenti social, profesional si financiar si isi permit sa divorteze.

- 95% din divorturi reprezinta desfacerea primei casatorii si sunt mai fregvente in mediile urbane, acolo unde nu te arata tot satul cu degetul ca divortezi

- in 52% cauzele au fost de comun acord, 31% alte situatii, infidelitatea 4%, violenta 3% ...

Editat de buflea, 28 august 2013 - 22:15 .


#48
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 august 2013 - 22:18

Pai vezi Buflea,pina si articolul ala(care indica cresterea ratei divortzurilor)itzi destrama teoria! [:)]



#49
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 august 2013 - 22:20

Buflea...cine te-a informat cu ce te-a informat, de fapt, te-a dezinformat....asta a fost cu 15-10 ani in urma, cand cam asta era tiparul (chiar si mai vechi de 15 ani)....intre timpt femeia romanca a evoluat mult, a descoperit ca poate fi ea insasi stalp, poate centra si da cu capul si deasemeni, poate intretine foarte bine 1-2-3 copii, singura, cu o oarecare dificultate financiara. A inteles ca linistea ei psihica, sanatatea mentala si psihica cantaresc mai mult decat confortul financiar. Divortul nu mai reprezinta o rusine si a fi divortat nu mai reprezinta un impediment. Femeia nu mai e dispusa sa faca compromisuri majore, nu mai e dispusa sa fie abuzata in nici un fel, se iubeste. Desigur, mai sunt si exceptii, din fericire tot mai putine, cand confortul financiar primeaza si femeia sta intr-o relatie abuziva.


Nu inteleg de ce imi spui toate astea ? De parca eu as fi sustinut altceva ...si de ce imi vorbesti de divort si femeia romanca ?

Cred ca ti-a scapat ideea ...eu am spus de casatoriile in romania, multe nefericite, care raman casatorii si se completeaza cu relatii anexe.

Nefericire nu inseamba abuz.

In relatiile anexe sunt angrenati in pondere egala si sotii si sotiile acestor casnicii ...este chiar de dorit xa o relatie anexa sa ii aiba pe amandoi subiecti casatoriti. In acest fel, nici unul nu isi doreste mai mult decat poate oferi o relatie a carui nume este "anexa"

#50
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 august 2013 - 22:26

Sigur ca exist si casnicii nefericite si sigur ca exista si varianta de a ramine in aceasta casnicie.

Insa nu e o regula asa cum incerci tu sa ne spui,adica traiesti intr-o casnciie nefericita si mai ai alte relatzii pe linga.Iar daca dai divortz esti de admirat.

Eu consider ca e de admirat sa divortzezi...cind ai spate 50 de ani d ecasnicie si-tzi dai seama ca d efapt tzi-ai irosit viatza si cit mai ai d etrait...incerci s afaci ceva.

Insa ca ai o casnciie nefericita,sau ai o relatzie abuziva si te hotarasti sa dai divortz...eu vad o chestie normala,pasul urmator sa spun asa...si nu ceva de admirat!

dana

Dana, ce Dumnezeu ? ...o casnicie de 50 de ani presupune niste subiecti de min 70 de ani, daca nu si mai mult ...atunci astepti tu ca ei sa divorteze si sa-si mai refaca si viata ?

Asta incerc sa semnalez ...ca in Romania (Europa ???) o casnicie nefericita nu ofera suficiente motive pentru a genera un divort. Ofera insa suficiente motive in a se complace intr-o viata dubla ...si nu vorbesc numai de barbati. Femeile comit adulter in aceeasi masura ca si barbatii ...

Inteleg ca ma contesti, dar ai aceleasi argumente ca si mine ...adica intuitia personala si informatiile familiilor cu care ai contact. Eu mai stiu niste informatii confidentiale de la persoane de specialitate ...asta nu inseamna ca am dreptate, desi eu cred ca am ..zambet. Din pacate nu se poate face o statistica pe gradul de fericire/nefericire in casnicie.

Editat de buflea, 28 august 2013 - 22:29 .




Etichetat si cu divort, andreea berecleanu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -