Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pensiile pe card-ce parere aveti?


44 raspunsuri la acest subiect

#31
RamonaD

RamonaD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 23:00

[quote]Originally posted by Natasa
Ramona, tu crezi ca singurul rost al vietii e sa te inmultesti??? Poate unii nu au putut sau nu au vrut sa aiba copii, poate au ramas singuri o viata intreaga din motive de ei stiute, poate au studiat si au cercetat o viata intreaga ca sa descopere un vaccin care sa te salveze pe tine sau pe ai tai, poate si-au dedicat viata unui scop la care tu nici nu poti sa te gindesti, poate au copii care au murit sau care au plecat si au uitat de ei... Chiar nu ti-e rusine sa spui ce ai spus mai sus? Chiar nu realizezi ca si familia ta perfecta cu multi membri poate pati acelasi lucru la un moment dat? De unde trufia asta? Daca nu ti-e rusine, macar frica de Dumnezeu sa-ti fie sa spui o asemenea aberatie!Sa-mi fie rusine?Era o intrebare,o nelamurire.Nu,nu cred ca sopul omenirii e doar acela de a ne inmulti...Si ca tot ma indrumai spre Dumnezeu,daca nu ma insel chioar el a zis asta!Daca as fi crezut ca asta0i scopul principal as fi fost probabil casnica,mi-as fi crescu copilul si cam atat.Te rog sa nu mai faci referire directa la mine,asa,ca tot invita cineva un moderator pe aici.Te-as trimite la regulament-combate idei,nu persoane.E opinia mea si o respect si eu pe a altora;nu am incercat niciodata sa jignesc pe nimeni,spre deosebire de altii.Cazurile-n care batranii nu au pe nimeni sunt exceptii,cam asta era ideea.Cam fiecare are datoria morala sa construiasca o casa(sau sa-si achizitioneze prin munca proprie),sa sadeasca un pom si sa faca un copil.Cariera este foarte importanta,sunt de acord,dar nu exclude nimic.Iar persoanele care nu pot face copii pot infia;eu asa as fi facut.Si pentru ca suntem pe un forum dedicat copiilor,cred ca viata fara copii nu are sens.E parerea mea si cred ca am dreptul la ea.Am sunat acum la o prietena care lucreaza la o banca si comisionul pentru extragere este f. mic;daca scoti 100 ron ti se opresc 5 ron."No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."

#32
RamonaD

RamonaD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 23:03

Imi cer scuze c-am mancat cateva litere,sunt pe graba;voi intra maine dupa ora 15 si sper ca intre timp sa ne mai aruncati cu pietre. O seara linistita, Ramona,mamica lui Cosmin-Alexandru "No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."

#33
RUXMAX

RUXMAX

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 23:15

Liliac, cita dreptate ai!
Ramona, cit gresesti... !E revoltator felul in care gindesti, chiar nu realizezi cit de aberant pui problema!
pozele mele
poze



Ruxmax cu bebe Tudor [copil]- 08.12.06


#34
miki68

miki68

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.314 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 00:11

Parerea mea este ca e o mare idiotenie obligativitatea virarii pe card a pensiilor. In acest moment. Peste cativa ani (estimez eu ca vreo 10), cand fostii salariati care au luat salariul pe card vor deveni pensionari si vor fi deja "rodati" pe aceasta tema, ar fi ok. Insa acum, nu. Carduri pentru "toata lumea" au aparut in Romania prin 2000 si daca noi, cei in activitate ne-am "dat pe brazda", nu acelasi lucru se intampla cu pensionarii. Unii ar vrea, dar nu pot. Exemplu: tatal meu are doar 68 de ani insa sufera de Altzheimer+vede doar cu un singur ochi. Faptul ca exista mama (care insa nici ea nu e f.sanatoasa avand retinopatie din cauza diabetului) nu salveaza situatia. Mi s-a intamplat mie sa nu vad prea bine ce scrie pe ecranul ATM pt. ca batea soarele, dar batranii... Putin se pot lauda ca dupa 65 de ani vad bine chiar si cu ochelari. Inchei apoteotic sustinand ca problema cardurilor pt. pensionari sa ramana neschimbata: cine vrea, sa-si faca, cine nu... Si apoi, nu cred ca saraceste statul roman daca "suporta" acest serviciu in continuare. In final, tot noi, cei activi platim si aceste costuri.

cristina d.
Motaneii mei

#35
liliac1

liliac1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.404 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 10:40

RamonaD, nu-mi vine sa cred!! Citesc, iar citesc, si tot nu-mi vine sa cred!! Cu ce drept judeci tu batranii?? Ai fost macar odata la un azil sa dai o mangaiere celor ce-au ramas singuri pe lume?? Daca da, atunci i-ai intrebat ce anume i-a facut sa ajunga acolo, i-ai intrebat care-s ofurile??? Sa ai putina rabdare sa ii asculti, eventual sa deslusesti ce vor sa spuna?? Majoritatea nu se vor plange de boala, ci iti vor spune o poveste a singuratatii. Incearca macar odata sa te duci. Sunt o gramada de cupluri tinere (si ar fi cazul sa deschizi subforumul de aspirante!!) care se straduiesc sa aiba un copil...si vezi si tu care-s problemele cu care se confrunta. Si chiar asa, 5 RON ti se pare putin la pensia lor mizera de 200 RON (si asta e una medie spre maricica)?? miki68, nu e vb de statul roman. La mijloc sunt "negocieri" ale comisioanelor dintre banci si casa nationala de pensii. Nu stiu exact care era procentul negociat cu posta, cert e ca bancile au venit cu o comisionare mai mica, deci cheltuiala statului minima, iar diferenta si ceva in plus...si-o trag direct din pensii. Deocamdata cineva pare ca ar vrea un cascaval mai gros. Cel putin asa se vede din afara. Liliana& [comoara] Andra-Maria Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

#36
RamonaD

RamonaD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 20:55

"Luna septembrie aduce pensii duble agricultorilor #351;i o cre#351;tere de nici dou#259; sute de mii de lei vechi, pentru restul pensionarilor. Ministrul muncii informeaz#259; c#259; bugetul e gata pentru urm#259;toarea m#259;rire, cea din ianuarie, când to#355;i vârstnicii se vor alege cu 43% în plus, la pensie. Totu#351;i, P#259;curaru, avertizeaz#259; c#259;, în 2009, România va g#259;si cu greu banii pentru înc#259; o majorare. De la jum#259;tatea lui septembrie, 940.000 de agricultori vor încasa pensii duble, în medie, 282 de lei. Tot în septembrie, înc#259; patru milioane #351;i jum#259;tate de pensionari din sistemul de stat se aleg cu aproape 20 de lei noi, iar pensia medie va ajunge la 384 de lei. Cre#351;terea important#259; este anun#355;at#259; abia pentru 2008: plus 43%. Un punct de pensie va reprezenta 37 de procente din salariul mediu, adic#259; 568 de lei. Ministrul muncii este lini#351;tit: bani exist#259;. Situa#355;ia se complic#259; îns#259;, precizeaz#259; acesta, în 2009, când legea pensiilor prevede ca punctul de pensie s#259; ajung#259; la 45% din salariul mediu brut. Luna trecut#259;, pre#351;edintele Traian B#259;sescu a promulgat Legea Pensiilor, dar a declarat c#259; e nemul#355;umit de sursele de finan#355;are pentru cre#351;terea pensiilor." "No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."

#37
SEASOUL

SEASOUL

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 21:04

Cum Doamne iarta-ma sa foloseasca bunica mea cardul ala,cand nici macar nu stie sa citeasca si locuieste intr-un sat.."uitat de lume"??Cea mai mare tampenie,mai bine sa facem ceva de care avem urgenta nevoie![V] M-am trezit luni si m-am gandit marti sa ma duc miercuri la munca... Cand am vazut joi ca vine vineri ... ce puteam sa mai caut sambata la munca daca duminica e zi libera ?

#38
RUXMAX

RUXMAX

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 23:15

Ramona, tu ai putea trai din banii astia?
NU?
Vai,cum nu, draga?

E clar ca viata pentru tne e un sir nesfirsit de bucurii. Bafta ta.
Poate vei deschide ochii intr-o zi si vei vedea adevarul,sper!



pozele mele
poze



Ruxmax cu bebe Tudor [copil]- 08.12.06


#39
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 23:18

Rux, nu merita efortul...odata toti deschidem ochii, unii prea tarziu poate! si asta cand primesc de la copii lor ceea ce au daruit si ei parintilor...e simplu, roata se invarte...




Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
ador copii
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu

<< rabdarea este cheia fericirii >>


#40
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 23:28

Eu nu cred ca se va introduce obligativitatea cardului pentru orice pensionar. Si in Germania, ma indoiesc ca fiecare pensionar isi ridica pensia de pe card. Nici aici nu sunt bancomate in fiecare sat. Chiar si in orase, sunt zone intregi fara bancomate! Alina


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -