Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pensiile pe card-ce parere aveti?


44 raspunsuri la acest subiect

#11
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 21:36

Cel mai bine ar fi sa se poata opta pentru varianta potrivita. Tatal meu e proaspat pensionar, are (doar) 53 de ani, e evident ca se poate descurca foarte bine cu cardurile, dar sunt intr-adevar si cazuri cand aceste "noutati" nu aduc decat complicatii.

#12
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 21:58

asa-i ! intelept socru mai ai! sa-i de-a Dumnezeu sanatate!



Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
ador copii
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu

<< rabdarea este cheia fericirii >>


#13
alessia105

alessia105

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 625 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 21:58

A'pai aici totul se da in cont ( salariu ,alcocatie copii, pensie etc)...cand te duci la banca sa scoti bani cash ..nu te duci ca la noi la ghiseu ...ci la bancomat ...doar pentru sume maricele ( peste 1000-2000 de euro parca) ..te duci si anunti la banca " vreau 3000 de euro din cont " ..isi noteaza si te cheama ei mai tarziu sau in alta zi acu depide de suma si de banca ce numerar au.Multi fac plata direct cu cardul .. dar spre ex la banca mea nu am comisioane nici o plata nationala, ci doar internationala ...platesc in schimb un comision de deschidere de cont si un comision anual destul de consistent ( parca 65 de euro ) Cred ca metoda pe card este binevenita pentru cei care au familie ..pentru ca da posibilitatea si altei persoane de a ridica pensia ...uite cum e in cazul tau Mariaa mea draga[pup][flo] ...adica tu poti sa mergi in locul mamei sa ii ridici pensia ..iti da cardul si pin-ul si te duci si ii ridici fara sa te intrebe nimeni nimic ...fara spaga la postas ca sa iti lase pensia cand nu e mama acasa ..fara a veni pensia luna viitoare daca din diverse motive ai "ratat-o " luna asta ..etc
Sistemul are avantaje si dezavantaje ..mai ales la cati profita de batrani in Romania ,batranii nostrii nu sunt obisnuiti sa faca plati cu cardul sau din banca ...etc etc etc ...dar niciodata nu e prea tarziu sa invatam ceva nou ...



----------------------------------------------------
Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion]

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

O parte din mine

#14
alessia105

alessia105

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 625 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 22:06

aaaaa sa va mai spun ca bancomate sunt pe toate drumurile ...nu numai in orase ci si in sate ...in Belgia am locuit intr-un satulet ( cam asta ar fi echivalentul la noi ) ..la toate magazinele din sat existau posibilitatea sa platesti cu cardul dar existau si 3 bancomate ... acum locuiesc intr-un oras nu mai mare decat Lugoj-ul si numai pe o raza de 1km... am 5 bancomate de la banca mea plus posibilitatea de a platii cu cardul la orice magazin( chiar is la non stopul din colt ...facturile le platim de acasa din fata pc-ului prin e-banking ..Poate asta e de fapt problema la noi ..incercam sa implementam un sistem de plata intr-un sistem plin de gauri

----------------------------------------------------
Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion]

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

O parte din mine

#15
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 22:26

ai idee cumva la cei ce nu se pot deplasa cum se procedeaza?




Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
ador copii
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu

<< rabdarea este cheia fericirii >>


#16
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 23:31

Eu il am pe tata la mine de anul trecut si nu se poate deplasa.

Ne-a fost ingrozitor de greu sa-i obtinem pensia pe un card international, cineva din Bucuresti s-a ocupat de asta si s-a dus de mii de ori la banca si la casa de pensii. Dupa vreo 9 luni situatia s-a deblocat, insa n-a durat decit 3 luni si s-a blocat iara. Acum primeste banii (deocamdata) cu cel putin o luna de intirziere. Cu scosul banilor e simplu: ne da noua cardul si noi ii aducem banii acasa. Eu cred ca e o idee nemaipomenit de buna, mai ales pentru pensionarii din strainatate. Altfel ei cum isi iau pensiile, caci postasii români nu livreaza peste hotare???



Adélie la p'tite souris [pis]
Bijoux passion [hippi]
Floricici din gradina mea [flo2]


#17
alessia105

alessia105

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 625 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 00:01

Pai ...
In primul rand au un alt cult al seniorului decat noi ... batranii nu sunt doar cei care stau la coada ... batranii nu sunt cei uitati de societate ..batranii sunt respectati , sunt integrati in colectivitati, activitati ..etc ..care ii ajuta sa se simta utili,sa de distreze ..etc etc etc ...batranicile le vezi pe toate cochete ...domii prezentabili ...cand le este prea greu sa mai mearga se suie pe scutere ptr batrani si ii vezi pe la cumparaturi ..prin magazine ..la plimbare ..in parc etc ..au o batranete muuuuult mai civilizata si respectabila decat ai nostrii...

Acum sunt situatii si situatii ..in general batranii singuri( si nu numai) se duc cel mai ades la camine ...acu nu va inchipiti ca arata ca la noi acele camine ...sunt apartamente sau garsoniere ...arata mai mult a centru de recreatie decat a camin de batrani ... unde li se opreste direct din cont o cota lunara pentru chirie ,intretinere , servicii medicale etc etc etc ...acum nu va imaginati ca stau inchisi ..ii vezi mereu pe la magazine chiar daca sunt imobilizati au scaune sau scutere ..de platit platesc cu cardul ..avantajul primordial al caminelor este socializarea si intergrarea seniorilor in comunitatea de seniori din localitate ..etc ..Am luat unul la repezeala de pe net http://www.verlaet.nl/index.html ...normal ca sunt si astea in functie de ce numerar dispui ...
Apoi mai sunt cei care locuiesc singuri ...cum e vecina mea de 89 de ani ...nu are pe absolut nimeni ...nu a avut copiii..rude numai are ..ea este ajuta la treburile casei ..la una alta de un servicu special care se ocupa de ingrijirea batranilor ..ei ii fac cumparaturile si le aduc acasa ..ei ii fac menajul mare ..de mancare etc ..nu stiu care este sistemul precis,dar ea suna odata pe sapt la centrala acestui servici si spune ce are nevoie ... banuiesc ca ei la sf lunii fac un total si ii trimit factura in banca care are directive de la ea sa plateasca automat facturile care intra in banca.
La ei functioneaza ..la noi sigur vor mai trece muuuulti ani pana sa ineceapa sa functioneze .... din pacate ..

----------------------------------------------------
Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion]

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

O parte din mine

#18
viorela hoff

viorela hoff

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 00:40

acestea sunt serviciile de asistenta si ingrijire pt. batrani, asistentul respectiv se ocupa de tot, incazul batranului care ramane acasa (in sensul ca batranul refuza sau nu isi permite un azil etc.)dupa cum a spus Alessia. Otilia, danke pt. info cu pensia tatalui, e bine de stiut[pup]. Vio

#19
RUXMAX

RUXMAX

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 00:51

Vio, esti..pe dinafara cu situatia din Ro, scuze...
Oamenii nu sunt niste automate pe care le programezi...sunt...oameni

pozele mele
poze



Ruxmax cu bebe Tudor [copil]- 08.12.06


#20
viorela hoff

viorela hoff

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 00:55

Ruxmax, ma refeream la asistenta pt. batrani din germania, stiu cum este situatia in ro, din pacate e f. greu pt. batrani si pt. femeile singure si stiu ce zic cand spun asta. Vio


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -