Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pensiile pe card-ce parere aveti?


44 raspunsuri la acest subiect

#1
RUXMAX

RUXMAX

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 18:21

Eu una, am o parere ff proasta.
Ca toti dintre noi, am parintii/socrii in virsta, prin urmare pensionari, prin urmare batrini si bolnavi, din nefericire.
Ma gindesc ce chin va fi pentru ei, din urmatoarele motive:
- ce stiu ei despre bancomate, pinuri si carduri? mai nimic, s-au invatat cu banii adusi de postas,cash, si e normal sa fie derutati;
- multi sunt invalizi, nu se pot deplasa, nu vad, etc;
- pot uita/incurca codul pin;
- ii poate jefui orice gainar, se stie ca cine sta la bancomat ori ia bani ori consulta soldul(mai rar).
- cardul se poate bloca;
- bancomatul poate sa nu aiba bani sau sa fie departe de casa.
- bancomatul nu da banii pina la ultimul leut.

Sunt importiva acestei " initiative" stupide din care au de cistigat doar bancile.

Nu stiu daca se pot face proteste oficiale, poate incercam ceva...
Voi ce ziceti?

pozele mele
poze



Ruxmax cu bebe Tudor [copil]- 08.12.06


#2
viorela hoff

viorela hoff

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 20:29

Eu una sunt pt. deoarece e firesc si normal sa fie asa, nu mai traim in anii 80. Te inteleg cand expui toate acele motive, dar, viata merge inainte si noi vrand-nevrand impreuna cu ea, trebuie sa invatam din mers. E musai sa-i scoti pe batrani din intepeneala in care au ramas de cativa ani, in fata TVului si altceva nimic. De ce sa plateasca postasului aceea suma cand primeste pensia acasa? E normal asta? Jefuiti sunt si in casele lor, cu toate economiile stranse la ciorap. Bancomatul, pinul si cardul, sunt notiuni cu instructiuni, poti citi si aplica pe loc, cu rabdare si fara nervi. Bolnavii si invalizii b anuiesc ca de obicei au insotitori, oameni de incredere, nu umbla asa singuri pe strada. Codul pin il poti scrie undeva si purta intr-un buzunar secret, alaturi de buletin, si alte acte necesare unui batran pe strada. Toate astea trebuei invate din mers, cu ajutor sau nu. Altfel ce facem? Ingrasam posta romana in continuare, incurajam mita si coruptia? Vio

#3
lgireada

lgireada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.073 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 20:36

Fiindca am o bunica pe care o iubesc tare mult, spun cam asa: cred ca e bine sa introduca pensiile pe card, dar pana la o anumita varsta; cand batranii nostri pot intelege conceptul si se pot acomoda cu el. De ex, de pe la 75 ani in sus, il vad inutil. Am dat exact varsta bunicii mele, dar e variabila in functie de boli si altele. Liliana http://new.photos.ya...lgireada/albums

#4
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 20:50

Pe langa faptul ca pensiile sunt foarte mici, sa-i mai puna pe bietii batrani sa stea la rand la bancomate, sa se mai complice cu cardurile. Si daca le pierd? Pe urma alte si alte complicatii. Da, e adevarat ca traim in secolul 21, dar eu totusi sunt de parere ca pentru pensionari cardurile ar fi doar o bataie de cap in plus. Criss si Alex

#5
viorela hoff

viorela hoff

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 21:02

si atunci cand sa se faca pensiile pe card? ca o data si o data tot trebuie sa se faca si asta, iar batrani sunt in fiecare an, din ce in ce mai multi si....mai batrani.... de ce sa nu fie si ei incet, incet, pe picioarele lor, sa nu mai depinda de altii. Vio

#6
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 21:04

Vio, no offence, dar cred ca scrii din carti...teoretic ar fi ok, insa practic este imposibil...imi si imaginez o coada la bancomat cu batrani cocosati si strambi de povara anilor si a boliilor.
Incearca pentru o clipa, doar pentru o clipa sa-ti imaginezi ca nu te poti deplasa insa ai nevoie de pensie si nu ai pe mimeni sa ti-o aduca...hm?! cum e ? naspa nu?!

Boala nu are varsta, nu 75, nu 46, nu 25...asta trebuie sa intelegem cu totii si poate mai putina trufie nu ar strica !

Mama, de ex., are 60 de ani si de 4 ani se deplaseaza extrem de greu iar din iarna deloc afara din curte!
Pot sa montez si eu un bancomat la poarta, plsss?!

Inchid paranteza mea si Rux, chiar daca nu cred ca se v-a face ceva cu initiativa asta, iti raspund la intrebare - NU sunt de acord cu virarea pe card! Si DA, as fi de acord imbunatatirea serviciilor sociale care ar putea prelua o astfel de sarcina pentru bolnavii care nu se pot deplasa.

Poate fetele de afara ne spun cum functioneaza 'dincolo' astfel de servicii?! Dumnezeule, cat de departe suntem de restul lumii...



Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
ador copii
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu

<< rabdarea este cheia fericirii >>


#7
mirelaispir

mirelaispir

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 21:19

dar batranii de la tara? vor fi bancomate in toate satele si pe toate ulitele? ceea ce tie nu-ti place altuia nu-i face ------------------------ mirela si ana monica (8 dec 2005)

#8
viorela hoff

viorela hoff

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 21:23

quote:
Originally posted by mirelaispir
dar batranii de la tara? vor fi bancomate in toate satele si pe toate ulitele? ceea ce tie nu-ti place altuia nu-i face ------------------------ mirela si ana monica (8 dec 2005)
De ce nu? Imi pare rau daca asta s-a inteles, ca vorbesc din "trufie". Vio

#9
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 21:24

quote:
Originally posted by viorela hoff
batrani sunt in fiecare an, din ce in ce mai multi si....mai batrani....de ce sa nu fie si ei incet, incet, pe picioarele lor, sa nu mai depinda de altii.Vio
...ceea ce ar trebui sa-ti dea de gandit, caci si noi imbatranim...si tu si eu...si timpul inapoi nu-l mai poti da! Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala ! lyme suport romaniaador copii Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu << rabdarea este cheia fericirii >>

#10
viorela hoff

viorela hoff

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 21:27

quote:
Originally posted by Mariaa
quote:
Originally posted by viorela hoff
batrani sunt in fiecare an, din ce in ce mai multi si....mai batrani....de ce sa nu fie si ei incet, incet, pe picioarele lor, sa nu mai depinda de altii.Vio
...ceea ce ar trebui sa-ti dea de gandit, caci si noi imbatranim...si tu si eu...si timpul inapoi nu-l mai poti da! Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala ! lyme suport romaniaador copii Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu << rabdarea este cheia fericirii >>
are o vorba socrul meu : "cine stie sa citeasca, are-un avantaj", mare dreptate are!Vio


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -