Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Romania, tara contrastelor izbitoare


256 raspunsuri la acest subiect

#1
ZoitaR

ZoitaR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 09:43

Romania este fara discutie o tara a contrastelor izbitoare, contraste intre orasele mari si prospere si satele mici si primitive, contraste intre oamenii foarte bogati si oamenii foarte saraci, intre parintii aspiranti care cheltuiesc mii de euro pe FIV-uri in timp ce orfelinatele si spitalele sunt pline de copii abandonati.

La fel intre mame exista contraste izbitoare daca e sa ma iau dupa ce citesc pe bloguri, siteuri si ce mai aud in jurul meu.

In Romania exista o anume categorie de mame care exagereaza enorm legat de grija si bunastarea propriilor copii, de parca i-ar pregati pentru alta planeta nu pentru tara asta, crescandu-i sub clopote de sticla, feriti de mizeria din jur si creandu-le propriul univers.

Am ramas surprinsa sa aflu dupa ce criterii unele mame, si nu sunt putine, isi aleg gradinitele: atmosfera sa fie zen si cu camere de supraveghere, copiii sa doarma afara, sa se vorbeasca cel putin o limba straina, mancarea sa fie bio si sa nu se serveasca decat dulciuri de casa daca tot nu se poate fara zahar, asta in conditiile in care alte mame nu-si permit poate o ciocolata pentru copilul lor, si sunt bucuroase ca au macar o masa calda pe zi asigurata la o gradinita de stat, cu educatoare prost platite si isterice, sau si mai tragic, nu-i mai duc deloc pentru ca nu au cu ce sa-i imbrace.

Aceleasi mamici supraprotectoare duc discutii interminabile despre care fructe sunt mai exotice si mai bune pentru piureul bebelusului lor, cand in Romania inca mai exista multi copii subnutriti hraniti numai cu ciorba si multa paine ca sa le tina de foame toata ziua.

"Da, si? Ce ma intereseaza pe mine de vecina de la parter si de copilul ei? Fiecare cu viata lui!”, citesc tot pe forumuri, si-mi dau seama ca daca ar fi mai putina indiferenta si mai multa solidaritate, contrastele ar fi poate mai putin vizibile sau deloc. Si ca schimbarile incep de la mame, ele educa modestia, ele empatizeaza mai bine decat oricine pentru ca au copii.

Si mie mi-ar placea sa-mi duc copilul la o gradinita zen si cu mancare bio, dar nu-mi vine, mi s-ar parea jenant si ridicol stiind ca vecina de la parter nu are bani sa cumpere o paine pentru a doua zi. 

Cred ca trebuie gasit un echilibru in toate, o cale de mijloc, pentru ca este ostentativ, jenant si sfidator la adresa celor care nu au posibilitati, dar ma rog, decalajul intre clasele unei societati este apanajul tarilor sarace, si cred ca, la un moment dat, te obisnuiesti si poate nu te mai deranjeaza chiar atat de tare incat sa-ti pese, dar este infiorator atunci cand realizezi existenta acestor diferente colosale.

 

 



#2
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 10:04

Stii, eu am invatat la scoala ca societatea in care exista o clasa superioara foarte instarita, o clasa inferioara foarte saraca si nema clasa de mijloc este specifica tarilor din lumea a treia.

Mi se pare o clasificare exagerata a României in aceasta categorie. Pe de alta parte, eu sint o citadina, nu cunosc viata la tara in Romania, nu-mi dau seama cit de mare e diferenta de cultura si conditii de trai intre oraseni si tarani.



#3
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 10:21

Stii, eu am invatat la scoala ca societatea in care exista o clasa superioara foarte instarita, o clasa inferioara foarte saraca si nema clasa de mijloc este specifica tarilor din lumea a treia.
Mi se pare o clasificare exagerata a României in aceasta categorie. Pe de alta parte, eu sint o citadina, nu cunosc viata la tara in Romania, nu-mi dau seama cit de mare e diferenta de cultura si conditii de trai intre oraseni si tarani.


Marox draga, iti poti face o parere super rapida despre diferentele de cultura intre oras si tara citind forumul, mai ales in sectiunea de ajutor umanitar. Acolo vei vedea la actiunile gen Mos Craciun ce-si doresc copiii de la tara si care sunt diferentele intre copiii forumistelor si cei pe care ii ajutam. Si diferentele sunt mari si dureroase.

#4
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 10:25

Sa fim seriosi,decalaje exista in absolut toate .tarile...peste tot sunt saraci multi si bogati multi....

 

Roamania e normALA,BA CHIAR are un sistem de asigurari sociale care avantajeaza  saracii..care primesc fara sa munceasca(r putea face curatenie in orase sau sate,ar putea munci in folosul comunitatii)..ajutor social si alocatii pentru copii....din bugetul sustinut de cei care cumpara fructe exotice...

 

Aia cu ciorba de buruieni...pai e vina parintilor care toarna copii doar pentru alocatie si nu-i intereseaza ce se intampla dupa.


Editat de eumada, 12 iunie 2015 - 10:26 .


#5
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 10:26

Suna dur dar e adevarat suta la suta.Din pacate.

 

 

Iar cu umanitarele..da,e dureros sa vezi ca un copil isi doreste multe dulciuri....ca nu are,dar e si dureros sa vezi ca el abia are ce manca dar isi doreste tableta si telefon cu touchscreen...

E dureros sa ia ajutoare sociale si sa stea desculti,dar parintii in loc de munca stau la crasma si au antene parabolice ca sa urmareasca stirile...

 

Eu cunosc persoane sarace(muncesc cu ziua la mama)...care sunt curate si isi duc copiii la scoala si cumpara pentru ei de toate...ieftin de,dar cumpara....


Editat de eumada, 12 iunie 2015 - 10:30 .


#6
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 10:33

Αsa e, Romania este o tara ce tinde spre disparitia clasei de mijloc. Trist .

Eumada nu a spus nimeni ca nu ar fi vina parintilor uneori, contrastele raman.



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 10:33

Sa fim seriosi,decalaje exista in absolut toate .tarile...peste tot sunt saraci multi si bogati multi....

 

Madalina,nu stiu daca la decalajele dintre tara si oras te referi,insa te asigur ca in Germania,nu exista acest decalaj.Ma rog ca sunt mai cosmopoliti cei din orasele mari,tot ce-i posibil,insa ca nivel d eviata ,ce are cel de la tara ,are si cel de la oras.

 

Eu sustin in continuare ca in Romania nu exista o clasa de mijloc...poate un inceput,insa o clasa d emijloc care sa defineasca o tara(clasa d emijloc e baza unei tari,nu bogatii,nu saracii )nu exista!

 

Strict comentariu la textul initial al subiuectului...e si mare exagerare la unele mamici,o fi de inteles,insa e o exagerarea bazata pe muuult snobism.


Editat de andacos, 12 iunie 2015 - 10:35 .


#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 10:35

daca toti primarii si cei care conduc..pardon, devalizeaza aceasta tara, ar proceda precum primarul din exemplul de mai jos, cu totul altfel ar sta lucrurile in prezent.

s-a furat si se fura prea mult in tara asta, traiul de zi cu zi pentru clasa de mijloc/saraca a devenit o lupta pentru supravietuire, care pana la urma ajunge sa te inraiasca si sa nu-ti mai pese de cel de langa tine nici cat negru sub unghie.

iar cei cu posibilitati materiale...sa fim seriosi, majoritatea n-au tangenta cu viata celor multi si saraci, nici nu-i intereseaza, dar nici n-ar avea timp sau chef sa se preocupe de asa ceva, au alte indeletniciri, mult mai placute si mai interesante decat sa se gandeasca la soarta copilului descult, care mananca paine goala cu ceai...

http://www.kanald.ro...asca_52744.html


Editat de CorinaDani, 12 iunie 2015 - 10:39 .


#9
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 10:37

Exista si exceptii,sunt de acord....Elvetia,Germania....si mai sunt.....

 

Acum cu clasa de mijloc in Romania....depinde ce se intelege prin bogati si saraci.

 

Depinde de standardul fiecaruia cum se vede sau la ce raporteaza.De exemplu poate fi considerat sarac unul care are logan si bogat unul cu Mercedes?..criteriile sunt subiective...sunt multi de exemplu la gradinita fiica-mii care sunt restanti pe cateva luni dar au Mercedes C classe ....o fi luat second nu stim...criteriile sunt subiective....ce mai.

 

 

Ca daca are logan si o casa si isi permite sa plateasca cheltuielile si un concediu si doi copii in scoala...atunci nu e sarac.Ca preturile la noi sunt ca i occident iar veniturile ca in africa... [:-)))]


Editat de eumada, 12 iunie 2015 - 10:40 .


#10
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 10:43

Corina...daca s-ar imparti averile cu saracii din tara asta am ajunge si noi mai rau ca ei.

 

Refuza servici unde ia 800 ron plus bonuri de masa ca sa stea pe sant si la crasma cu 400 ron ajutor social...daca-i zici sa mearga la munca atunci zice ca-i bolnav...


Editat de eumada, 12 iunie 2015 - 10:43 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -