Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Romania, tara contrastelor izbitoare


256 raspunsuri la acest subiect

#11
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 10:47

Iar cu umanitarele..da,e dureros sa vezi ca un copil isi doreste multe dulciuri....ca nu are,dar e si dureros sa vezi ca el abia are ce manca dar isi doreste tableta si telefon cu touchscreen...

 

Daca nu are ce manca ar trebui sa nu isi doreasca telefon?

Intreb pt. ca nu stiu daca am inteles corect.



#12
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 10:55

Si aici clasa de mijloc e preponderenta; bogati sunt destui, saraci exista, dar sunt sustinuti de stat prin ajutoare sociale (li se plateste chiria, asigurarile de sanatate, pot avea si masina, pot merge si intr-o vacanta). 

 

In general insa elvetienii sunt modesti; incearca sa ascunda ca au bani. Al meu elvetian a fost socat de ce masini scumpe a vazut in Romania; m-a intrebat cum isi pot permite romanii sa aiba asemenea masini, asta pt ca sunt mult mai multe ca aici (cele ft scumpe). Sunt si aici de ex cei din fosta Iugoslavie, veniti in timpul razboiului din 90, care au masini scumpe (nu ale lor, ci luate in leasing), dar pt ei masina e un prestigiu. Asta doar ca un ex. 



#13
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 10:57

Haideti sa facem totusi diferenta intre necesitati si celelalte lucruri!

Una e sa nu ai ce-ti trebuie si cu totul alta e sa nu ai tot ce-ti doresti!



#14
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 10:58

Daca nu are ce manca ar trebui sa nu isi doreasca telefon?

Intreb pt. ca nu stiu daca am inteles corect.

 

Probabil ca dupa unii visele si aspiratiile trebuiesc si ele adaptate nivelului de trai. Am vrut sa zic clasei sociale dar am remacat de multe ori ca singura diferenta dintre cei cu bani si cei fara sunt banii. Cei care au posibilitati financiare si nu doar atat se implica in actiuni umanitare, pentru ca inteleg ca niciun copil nu alege in ce familie sa se nasca si nu-si "adoarme" constiinta cu "treaba lor, de ce mai fac copii daca n-au cu ce sa-i creasca, ce ma priveste pe mine".

Cred ca aici sta de fapt diferenta de "clasa", nu in portofel.



#15
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 11:09

Cum sa nu fie clasa de mijloc? Pai daca ai bani sa ii cumperi copilului jucarii, haine sau fructe exotice esti din clasa celor care isi permit de toate?? [:-)))] [:-)))] [:-)))] Eu cred ca cei mai multi dintre forumisti sunt din clasa de mijloc, foarte putini am intalnit pe forum care au dat de inteles ca stau extrem de bine material, asa incat sa nu duca grija zilei de maine, sa isi permita sa nu munceasca sau sa invarta atatea afaceri, incat sa nu mai stie numarul banilor care le revin in nestire. Era la un moment dat un subiect, deschis de Ionica, parca, exclusiv pentru cei cu multi bani, despre unde sa iti mai muti iahtul si altele de genul. Ea il deschisese la modul serios, a fost considerat o gluma, insa, si a fost luata rau peste picior...

 

In Romania exista multi romani cu bani, milionari si multi-milionari in euro, nu stiu si nici nu ma intereseaza cum si-au facut averile, desi incepe sa se afle cum :)))... E si clasa foarte saraca, care, din pricina unui mare ghinion de nesansa, nu gasesc putere si variante, ori nu au viziune pentru cum sa iasa din spirala asta a saraciei crase, a lipsei de perspectiva. Dar eu consider ca cei mai multi sunt oameni normali, ca mine si ca voi, care lucreaza zilnic, fac plati si se uita cu un ochi chioras si cu nitica ingrijorare la statusul contului, dupa ce zboara sutele si miile de lei, euro, doar pe cheltuieli primare, obligatorii, ca sa fii la zi. Cat despre asta, ne straduim sa ducem un trai normal, cu unele excese si unele retineri, in functie de cum ne calculam fiecare prioritatile de moment si pe alea de durata.

 

Daca am credit pe casa, cel putin cativa ani nu ma duc in concediu sa sparg 2 mii de euro in doua saptamani SAU prefer sa investesc in pregatirea copiilor, in ore de pian, de canto, de arta, inot , decat sa imi cumpar eu nu-stiu-ce SAU imi cumpar o masina tare, desi stau la etajul 9 la bloc si apartamentul nu e renovat din '79, dar am nevoie de masina pentru imagine la job, ca as pierde credit daca as vinde-intermedia ceva scump daca conduc Trabantul lasat mostenire de tata....SAU stau in chirie, dar iesim la munte,mare,strainatate de cel putin cateva ori pe an, pentru ca o viata ai si merita sa o traiesti pe deplin...si exemplele ar putea continua, cu povestea fiecaruia dintre noi in parte... Suntem normali, suntem clasa de mijloc, clasa muncitoare a tarii. Cei de sus nu mai muncesc demult pentru tara, iar cei de jos nu muncesc, pentru ca nu au scoala,pregatirea, ocazia, credibilitate, dorinta.

 

Era nu demult un reportaj despre ceva fatuci din judetul Botosani, proaspat iesite din scoala sau liceu, nu voiau sa mearga sa lucreze pentru 1000 lei pe luna. Pentru ca tot atata primesc daca stau acasa pe social, si nu mai iesi in frig, nu faci naveta pe orice vreme, ce atata zdroaba!?? Daca banul tot vine, de ce nu? mai trantesti si un copil, mai vine o alocatie, un ajutor cu produse alimentare de la UE, mai cresti o gaina, un porc si viata merge inainte.

 

Sunt cazuri si cazuri, multe de discutat.


Editat de Jullia, 12 iunie 2015 - 11:12 .


#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 11:24

fie ca ne place sau nu (si in general uitam uneori asta chiar daca stim) in ROmania exista inca multa saracie. Nu comentez de ce exista saracie.

Da, sunt multe contraste in Romania:

- incepand de la masinile mega luxoase din tara (stiti cate masini ultra luxoase sunt? - de genul Lamborghini, Bugati si altele pe care nu le stiu...)

- da, sunt multi - ba prea multi copii abandonati - nu am date statistice insa cred ca ROmania are una din cele mai ridicate grade de abandon din Europa

- ati trecut vreodata prin satele sarace ale ROmaniei? Macar din goana masinii poti vedea casele in care stau )de carpici) - copiii in zdrente alergand dupa masina si cerand un ban.

 

Da, exista o realitate paralela a ROmaniei - si stim asta cu totii insa nu ne place sa vorbim de ea decat in alte contexte.



#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 11:26

Da, exista o realitate paralela a ROmaniei - si stim asta cu totii insa nu ne place sa vorbim de ea decat in alte contexte.

Da...(perfect adevarat)insa din globul de sticla si ochelarii roz...nu se vede!

 

sau credeti ca ala care conduce Lamborghini,vede pe ala descult de pe marginea santului?

 

garantat ca de la nivelul nauslui lor si a ochelarilor bengosi de soare,se vede nul!!!!


Editat de andacos, 12 iunie 2015 - 11:28 .


#18
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 11:28

trist dar adevarat:

 

Record nedorit în 2014 pentru România. Cei mai mulţi copii abandonaţi la naştere din ultimii zece ani



#19
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 11:28

Zi-mi si mie care e globul si unde-s ochelarii/Ca nu vazui pe aici  de astea...



#20
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 11:33

Era nu demult un reportaj despre ceva fatuci din judetul Botosani, proaspat iesite din scoala sau liceu, nu voiau sa mearga sa lucreze pentru 1000 lei pe luna. Pentru ca tot atata primesc daca stau acasa pe social, si nu mai iesi in frig, nu faci naveta pe orice vreme, ce atata zdroaba!?? Daca banul tot vine, de ce nu? mai trantesti si un copil, mai vine o alocatie, un ajutor cu produse alimentare de la UE, mai cresti o gaina, un porc si viata merge inainte.

Perfect adevarat - am o prietena care are o fabrica de textile (de mare succes)  la Botosani si este diperata pentru ca nu gaseste forta de munca. E plin de femei care stau degeaba insa nu vor salariul oferit ci prefera sa stea acasa sau sa stearga batrani in Italia - sau sa meaga la prostitutie acolo.

 

In aceasta situatie - prietena mea se gandeste sa isi mute fabrica in Tunisia sau Maroc pentru ca acolo femeile isi doresc cu adevatt sa munceasca.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -