Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Romania, tara contrastelor izbitoare


256 raspunsuri la acest subiect

#21
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 11:36

 ci prefera sa stea acasa  - sau sa meaga la prostitutie 

 

In aceasta situatie - prietena mea se gandeste sa isi mute fabrica in Tunisia sau Maroc pentru ca acolo femeile isi doresc cu adevatt sa munceasca.

Cred ca e cazul prezentat si la televizor mai de mult.

Lasa,ce trebuie munca daca noi cumparam fructe exotice si ele mai toarna un copil,mai voteaza psd-ul,mai ia un ajutor social mai o alocatie dublata pentru ca e saraca si nu vrea sa munceasca...



#22
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 11:47

Prietena ta poate aduce lucratori din afara, sunt destui amatori. Sunt multi care au facut asa. Si fenomenul incepe sa se amplifice, adica hai sa lucram...dar cu cine?

 

Romanilor le plac contrastele. Se falesc cu ele. Isi trag seva existentei din ele.

Nu-i nimic neobisnuit sa n-ai dupa ce bea apa dar sa ai in fata casei un mertan.

Clasa de mijloc exista. Doar ca multi nu vor sa faca parte din ea. Considera ca odata ce castiga mai mult, dintr-o data a sarit la cei bogati. Aia de-s bogati cu adevara nu se pun...nici nu-i vezi decat la televizor.

De asemenea nu exista cultul muncii. Nu stiu daca a existat vreodata...

Lipsa de educatie te impiedica sa vezi mai sus de genunchiul broastei. Daca esti educat ai aspiratii, pentru tine si familie si intelegi ca astea se rezolva prin munca. Fara educatie nu intelegi si nu vezi nimic mai departe de gardul casei.

Inainte de absolut tot ne trebuie educatie. Inainte de autostrazi, economie, armata, inainte de orice trebuie sa fim educati.

Si cum naiba se face, ca majoritatea ministrilor de care a depins educatia, dupa revolutie, sunt niste dobitoci incuiati. Eu i-as judeca si condamna pentru genocid.



#23
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 11:49

Ochelarii de soare cu sticla roz ii poarta ponta, care nu crede ca mai e copil de clasa 1 in tara asta, care sa nu aiba iphone cu acces la internet si computer acasa, de pe care sa isi descarce manualele in format electronic. E revoltator cum clasa politica e rupta atat de tare de realitatea romaneasca, asta mi se pare de-a dreptul incriminator! Pentru ca ei ar putea aduce o schimbare reala si de durata pentru cei aflati in situatii limita, cu planuri de integrare in clasa muncitoare, dezvoltare economica locala si favorizarea aparitiei unor locuri de munca pentru ei.

 

Ceea ce se intampla la Umanitare pe forum sau ajutorul pe care fiecare din noi il ofera in ascuns, departe de urechile si ochii altora, sunt vax albina pentru acesti oameni. Sunt ca o singura zi insorita pe an, si restul ploaie!! Nu le putem schimba traseul, ci doar aducem un zambet si o mangaiere. Pacat ca cei care pot face mai mult nu fac decat sa isi bata joc de tara asta si de oamenii ei.



#24
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 12:05

Inainte de absolut tot ne trebuie educatie. Inainte de autostrazi, economie, armata, inainte de orice trebuie sa fim educati.

Si cu asta ai spus totul.

Si ne trebuie tot ce presupune a fi educat: cunostinte, bun simt, respect.



#25
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 12:17

Fiecare culege ce a semănat.Ajutoarele prost gestionate au creat o pătură de"muieti is posmagii",opulenta unor semivedete afișată la tv le-au creat acestora ideea ca se poate trai si din bârfe,manele si aplaudaci tv.

   Noi,fraierii care muncim cinstit,cu salariul trecut integral pe carnetul de munca,cu rate si securea incertitudinii deasupra capului ne consideram treapta cea mai de jos a clasei de mijloc.Îmi permit sa hrănesc copilul,sa ii ofer o excursie si un telefon.Hai sa nu ne raportam la veniturile de afara!Sa mulțumim lui Dumnezeu ca suntem sănătoși si sa lăsam statistica sa își facă treaba.



#26
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 12:18

Avem copii abandonati pentru ca nu avem educatie, sexuala, civica si de care o mai fi. Nu suntem invatati sa folosim prezervative, ca nu-i place partenerului vezi domne, nu anticonceptionale ca ne ingrasam, sau nu avem bani de ele, in conditiile in care sunt centre de planificare de unde se pot lua gratuit, si sunt unele care costa 10 lei, eu nu pot sa cred ca nu ai 10 lei intr-o luna pentru anticonceptionale. E mai bine sa faci droaie de copii, apoi sa te ajute altii.

Clasa de mijloc exista, clar, ca sunt foarte multi saraci, da, sunt si din aia.

Diferentele intre sate si orase se vad si la mine la tara, unde 80% dintre case au apa curenta, baie, dar mai sunt si din cei care cade casa pe ei, dar nu pot sa lucreze pe santier ca e greu.

EDUCATIA, asta ne lipseste, in toate!



#27
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 12:35

Si mai e o problema. Felul in care facem ceva cu banii pe care ii catigam.
De ca Romania e campioana la cazinouri? Cine-si joaca banii la pacanele? Soferii de Lamborghini? Poate. Muncitorii mei necalificati care se spetesc pe 1000 de lei in mana pe luna? Sigur!
De ce langa trei case de chirpici e si o carciuma unde isi beau agoniseala cei trei capi de familie, plangandu-si traiul greu din somajul de la stat?
E o vorba mare, dar mare de tot: Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista.
Ce fac unii din cei care pleaca in afara din primii bani? Cumva casa? Nooo, primul lucru e masina. Al doilea sunt tzoalele de firma! Am cunoscut oameni care stau in casa de chirpici dar conduc A8 si poarta costume Armani (intamplator e chiar un bun prieten pentru mine cel in cauza)
Eu NU INTELEG ASTA!
O alta cunostinta se vaita ca are un venit modest (ce-i drept, asta cam asa e). Da, dar nevasta-sa e casnica. Nu vrea sa munceasca. Nu vrea sa faca menaj, ca ei ii vine sa vomite. Nu vrea sa fie vanzatoare, ca o scot patronii datoare, nu vrea nimic. Pai?
Mda... nu stiu ce sa zic... parerea mea e ca multi se cam si complac in saracie.

 

Adica eu una muncesc pana la 16 ore pe zi vara pe santier, uneori fara un petec de umbra, cu o sticla de apa clocita langa mine, fara sa stau jos si fara sa merg la buda pana seara acasa. Si da, daca pot sa-mi dau copilul la gradinita particulara fir-ar sa fie pai il dau! De ce m-as simti vinovata pentru asta?

 

Cand eram in clasa a 11-a prietena mea cea mai buna si cei 2 frati ai ei au fost abandonati de mama. Pe frate-sau l-a luat o matusa, pe sora-sa a luat-o bunica. Ea a ramas a nimanui. Am convins-o pe mama sa vina la noi si am mers impreuna la facultate, acum are o meserie, o slujba si o familie, dar a muncit pe branci pentru ceea ce are!. Uneori, intr-adevar, nu e nevoie decat de o mana de ajutor din partea sansei, dar drumul ti-l faci singur. 

Chiar nu stiu ce sa zic. Cred in ajutorul oferit celorlalti, dar stiti cum se spune, Vrei sa faci pe cineva fericit intr-o zi, da-i un peste. Vrei sa-l faci fericit toata viata, invata-l sa pescuiasca... Sunt prea putini cei care apreciaza felul asta de ajutor...


Editat de BlackCat4evR, 12 iunie 2015 - 12:36 .


#28
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 12:36

Si aici clasa de mijloc e preponderenta; bogati sunt destui, saraci exista, dar sunt sustinuti de stat prin ajutoare sociale (li se plateste chiria, asigurarile de sanatate, pot avea si masina, pot merge si intr-o vacanta). 

 

In general insa elvetienii sunt modesti; incearca sa ascunda ca au bani. Al meu elvetian a fost socat de ce masini scumpe a vazut in Romania; m-a intrebat cum isi pot permite romanii sa aiba asemenea masini, asta pt ca sunt mult mai multe ca aici (cele ft scumpe). Sunt si aici de ex cei din fosta Iugoslavie, veniti in timpul razboiului din 90, care au masini scumpe (nu ale lor, ci luate in leasing), dar pt ei masina e un prestigiu. Asta doar ca un ex. 

Da, si la noi e asa, ma umfla risul cind vad ca unii spun ca exista protectie sociala in romania! Ha, ha! Pai sa vina sa vada ce e in UK! De ce dau toti navala aici? Trai neneaca pe banii babachii! Clasa de mijloc sa traiasca si sa plateasca pt toti lenesii. Si da, au case misto, masina, vacante, tot caiafetul, ca nu cumva sa se simta prost ca eu care muncesc de-mi dau duhul ma duc in vacanta si ei nu!

 

Cit despre ce am subliniat in rosu, vreau sa-ti spun ca am auzit ca si unii din bancherii nostii incearca "sa acunda" ca au bani in elvetia, deci nu e o practica neaparat elvetiana! [:)]  [:)] (glumesc)



#29
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 12:59

Perfect adevarat - am o prietena care are o fabrica de textile (de mare succes)  la Botosani si este diperata pentru ca nu gaseste forta de munca. E plin de femei care stau degeaba insa nu vor salariul oferit ci prefera sa stea acasa sau sa stearga batrani in Italia - sau sa meaga la prostitutie acolo.

 

In aceasta situatie - prietena mea se gandeste sa isi mute fabrica in Tunisia sau Maroc pentru ca acolo femeile isi doresc cu adevatt sa munceasca.

Pai poate daca prietena ar plati un salar decent nu s-ar mai duce nimeni in Italia. Clar ca in Italia cistiga mai mult, ca nu e prea placut sa speli batrini la cur. Multi care isi deschid business in Romania vor sa munceasca lumea pe nimic pentru ei. Ori preturile si viata in general sint asa cum sint. Pe cine sa aduci din afara sa munceasca pe 3 lei?

 

Sint de acord cu genocidul lui Rufus! 



#30
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 13:14

Letitia - habar nu ai ce salariu se ofera la Botosani - deci aici vorbesti in totala necunostinta de cauza.

Ele vor salariu ca in Italia  - ceea ce e imposibil.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -