Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ceai de napraznic


41 raspunsuri la acest subiect

#1
Mishulina

Mishulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 19 februarie 2005 - 12:06

Buna,fetelor!Sunt tot eu,Mishulina cea nelamurita si disperata!Am citit cam tot ce am gasit pe forum despre tratamentul naturist al Liviei cu ceai de napraznic si am inteles ca a dat rezultate,asa ca m-am hotarat si eu sa-l incerc.Problema e ca nu vom putea niciodata sa-l tinem si eu si sotul in acelasi timp,ca el e plcat de acasa mai toata ziua si nu pot sa-l pun sa si-l ia cu el.Iar eu ar trebui sa ma scol dimineata pe la 5 ca sa-l prepar ca la carte!Are efect si daca il tin eu regulat si el doar ocazional(cand poate)? Ca in fond problemele cele mari la mine sunt....Si inca ceva:cat se tine,care e perioada minima pentru a da rezultate(3 saptamani,o luna,2,3...)ca nu am inteles prea bine? Si mai am o intrebare:eu nu am nici ovar polichistic,nici cicluri neregulate nici probleme cu uterul sau altceva,in schimb (si asta e cat toate celelalte la un loc)nu am decat un ovar si o trompa(cele de pe partea stanga),care trompa(am aflat in decembrie)are sanse mari sa fie infundata si in acest caz mi se recomanda FIV.Ca sa fie "tacamul" complet mi s-a explicat ca nu se incumeta nimeni(si am fost la cativa medici buni) sa recurga la proceduri de desfundare pentru ca exista riscul sa se sparga si pana la urma tot FIV ajungem![bang]Asa ca va rog frumos sa-mi spuneti,daca stie cineva,daca tratamentul are efect si pe problema asta(desfundare de trompe)ca suntem cam disperati,n-am vrea sa se ajunga la FIV si tare imi e ca "de ce ti-e frica nu scapi"...Sau poate stiti un alt remediu naturist pentru asta? Multumesc![pup]

#2
Tanya

Tanya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 21 februarie 2005 - 19:39

NAPRASNICUL (Geranium robertianum) (Ciocul cucoarei, iarba sangelui, inchegatoare, priboi, sovarf) Proprietati terapeutice (exceptionale) Dupa doi ani de observatii asupra acestei plante, au iesit in evidenta cateva proprietati ale sale, exceptionale in tratamentul urmatoarelor afectiuni: cancer, stari precanceroase, tumori benigne, sterilitate masculina si feminina, afectiuni inflamatorii ale intestinului. El s-a dovedit si un adjuvant pretios in tratarea diabetului, herpesului (mai ales genital), a diverselor disfunctii hormonale, a epistaxisului, a bolilor pulmonare asociate cu o puternica devitalizare. Un secret al puterii tamaduitoare a naprasnicului este actiunea sa vitalizanta foarte puternica, fiind extrem de eficient mai ales la pacientii slabiti de boala, cu resurse vitale scazute, cu un sistem imunitar deprimat. O alta trasatura importanta este actiunea sa reglatoare hormonala deosebita, el avand un efect asemanator progesteronului. In plus, este un adevarat balsam pentru tubul digestiv, taninurile pe care le contine in tulpinile sale cicatrizand leziunile, reducand inflamatiile, inactivand focarele de infectie. Un alt element important este ca naprasnicul are o toxicitate foarte redusa, el putand fi folosit practic fara risc. Asa cum s-a afirmat anterior, o calitate foarte importanta a naprasnicului este efectul sau revigorant. Din vremea dacilor, el este folosit contra sterilitatii feminine si masculine, contra impotentei, pentru reintinerire. Un terapeut austriac, Rudolf Breuss, povesteste ca a tratat simultan opt cupluri, care nu puteau avea copii si incercasera toate tratamentele hormonale posibile. Dupa o cura cu ceai de naprasnic timp de patru luni, toate cele opt femei ramasesera insarcinate. Recent, am vazut un caz de sterilitate masculina vindecat spectaculos cu ajutorul acestei plante. Pacientul, in varsta de 30 de ani, a tinut mai intai un regim de dezintoxicare (alimentatie fara carne, fara aditivi sintetici, fara zahar, fara alcool si tutun) de 45 de zile, dupa care a trecut la o cura cu ceai de naprasnic de trei saptamani. Analiza facuta ulterior a pus in evidenta faptul ca numarul de spermatozoizi crescuse de la 70 de milioane la 100 de milioane pe centimetru cub, iar motilitatea acestora se imbunatatise extraordinar, medicii constatand uluiti ca pacientul (tratat fara efect vreme de 4 ani cu medicamente clasice) era complet vindecat dupa doar doua luni de tratament cu alimentatie vegetariana si naprasnic. Preparare si administrare Pulberea de naprasnic: se macina fin planta uscata, in piua sau cu rasnita electrica, dupa care se cerne prin sita pentru faina alba; din pulberea fina rezultata se iau 1-2 lingurite de trei ori pe zi; planta se tine sub limba vreme de un sfert de ora, dupa care se inghite cu apa. Cu aceste remedii s-au obtinut rezultate extraordinare in cancer (mai ales uterin si ovarian, de prostata, al vezicii urinare, mamar, pulmonar, intestinal), adenofibrom uterin si mamar, chist ovarian (ovare polichistice), leucemie, sechele ale iradierii, lichen plan oral. Unii terapeuti folosesc in cancer naprasnicul si ca un remediu complementar spanzului - naprasnicul opreste diareea (unul din efectele neplacute ale spanzului), revigoreaza organismul si anihileaza partial toxicitatea spanzului. Ceaiul de naprasnic: o mana de frunze si flori uscate nemacinate se pun cu o cana (250 ml) de apa la inmuiat de seara pana dimineata; dimineata se filtreaza licoarea rezultata (care nu este altceva decat un macerat), iar planta ramasa se fierbe unu-doua minute. Se lasa sa se raceasca vreme de jumatate de ora la temperatura camerei acest decoct, apoi se filtreaza; la sfarsit, se combina maceratul cu decoctul racit; se beau 3-4 cani din acest ceai pe zi, pe stomacul gol. Ceaiul se bea inghititura cu inghititura (unii terapeuti recomanda sa se bea cu lingura). Este extrem de eficient in tratarea sterilitatii (la barbati si la femei), a impotentei, frigiditatii, diabetului, afectiunilor pulmonare (pneumonie, tuberculoza, mai ales asociate cu o stare de slabiciune generala), reumatismului. Extern, se fac spalaturi cu acest ceai in tratarea leucoreei si a herpesului genital. Pentru tratarea epistaxisului (curgea sangelui din nas), intr-o cana de ceai concentrat de naprasnic se pune o lingurita de sare si se amesteca bine. Din aceasta solutie se pune putin cate putin in nas, cu ajutorul unei pipete sau al unui tampon de vata. Descriere si recoltare Naprasnicul (Geranium robertianum) creste in padurile umbroase de molid, de fag, in locuri umede si numai la umbra. Planta are tulpina frageda, inalta de 25-40 cm, frunze acoperite pe ambele fete de perisori si flori roz, de nuanta violacee, cu miros neplacut, de oaie. Dupa ce floarea se scutura, ramane fructul, in forma de cioc de barza, plin de seminte marunte. Se culege partea aeriana a plantei, adica tulpina, frunze si flori. Planta se taie de la baza cu foarfeca (nu o smulgeti din radacina). Uscarea ei se face in strat subtire, in poduri umbroase si foarte bine aerisite. O data pe zi, planta trebuie intoarsa, mai ales daca locul de uscare nu este prea bine aerisit. Se pastreaza in punga de hartie. Termenul de valabilitate al plantei uscate este de maximum doi ani. Pentru cei care nu au posibilitatea de a merge sa culeaga aceasta planta, punem la dispozitie cateva numere de telefon ale unor culegatori din zona Brasovului: 068/14.07.11, 093/92.84.23, 094/97.96.71. Asta am gasit eu pe internet dupa o cautare pe google. Eu incep de maine dimineata sa beau cate 3-4 cani de ceai pe zi... sa vedem ce-o iesi, rau nu poate sa-mi faca. Sper ca te-am putut ajuta Te pup Nu avem dreptul de a consuma fericirea fara a o produce Tanya

#3
mariamunteanu

mariamunteanu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.173 mesaje

Postat 21 februarie 2005 - 19:51

Exista si napraznic sub forma de pastile.

#4
adimercedes

adimercedes

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.874 mesaje

Postat 22 februarie 2005 - 00:53

Mishulina, merita sa citesti articolul asta http://www.formula-a...ã&&cc=napraznic din Formula As. Il am de la Psj. Sanatate, Adi [:)] "Where there's a will, there's a way!!!"

#5
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 22 februarie 2005 - 13:00

Articolul reprodus de Tanya, il gasesti la adresa:

www.formula-as.ro/articol.php?nrrev=472&&idart=2484&&numecap=Medicina%20naturist%E3&&cc=naprasnic

[pup]

Karina [sofer] + Bogdanel [copil]

Ajutati-l pe Mihaita !

#6
carmen e

carmen e

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 22 februarie 2005 - 15:41

buna fetelor imi poate spune cineva daca acest ceai are un rezultat in infertilitatea masculina (nu se produc deloc spermatozoizi) cu drag carmen

#7
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 23 februarie 2005 - 12:06

Carmen, in formula As asa scrie ca e bun si in infertilitatea masculina. Citeste articolele mentionate mai sus.
La noi numai eu am baut ceai de napraznic, ca sotul n-a avut nevoie.

[pup]

Karina [sofer] + Bogdanel [copil]

Ajutati-l pe Mihaita !

#8
Mishulina

Mishulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 23 februarie 2005 - 21:08

Multumesc din suflet dragele mele,pentru raspunsuri si in special Tanyei pentru articol,care e foarte interesant!Ma bucur ca ai avut ideea sa il postezi aici pentru ca l-au citit multe fete cu interes si sper sa ne fie la toate de folos(mie,cel putin,mi-a raspuns la toate intrebarile pe care mi le-am pus... si pe care nu mi le-am pus!)Chiar ma interesa in mod deosebit capitolul "riscuri si contraindicatii". Si o intrebare pentru Maria(mariamunteanu):sti cumva unde se gasesc pastilele,daca se fac si la noi in tara sau producatorul? (ca asta ar simplifica foarte mult lucrurile pentru sotul meu ).Multumesc,pupice si sa auzim de bine![pup] "E frumos sa visezi,dar si mai frumos este sa-ti vezi visul implinit!" (H. Coanda)

#9
psj

psj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 936 mesaje

Postat 23 februarie 2005 - 23:15

La magazinele cu produse naturiste exista napraznic capsule .

#10
salomea

salomea
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 24 februarie 2005 - 10:37

Am inceput si eu de o luna tratamentul si acum, citind articolele postate de voi, ma gandii ca poate eu nu prepar ceaiul cum trebuie (am intels ca e foarte important modul de preparare). Partea cu lasatul la macerat de dimineata pana seara e clara. Ce nu mi-e clar e ce fac cu planta ramsa de la macerat. In mesajele postate de Livia am gasit ca aceasta se acopera cu apa colocotita si se lasa la infuzat, acoperita, timp de 1/2 h. Dar in aceste articole scrie: "iar planta ramasa se fierbe unu-doua minute. Se lasa sa se raceasca vreme de jumatate de ora la temperatura camerei acest decoct". Voi cum stiti ca e bine, cum fac eu sau cum "scrie la ziar"?


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -