Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ce autorizatii spart perete?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Denii mic

Denii mic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 18 august 2006 - 15:34

Fostul proprietar a spart postamentul de la ferestrele din sufragerie care dadeau in balcon si in golul respectiv (la care s-a adaugat golul de la usa care dadea in balcon) a facut 3 usi din PVC cu "termopan"... nu stiu cum sa explic mai bine. Fostul proprietar nu a avut autorizatie pentru spart peretele. Tin sa spun ca acest perete desi este unul exterior nu este de rezistenta, blocul fiind conceput cu structura de rezistenta pe grinzi si diafragme. Noi ne gandeam acum sa renuntam la cele 3 usi si sa izolam balconul pentru a ne mari sufrageria in balcon. O cunostinta ne-a avertizat ca a aparut o reglementare noua care obliga la obtinerea autorizatiei pt. orice modificare a peretilor adusa in locuinta, sub sanctiunea unor amenzi f. mari sau chiar inchisoare. Imi e teama de faptul ca nu avem autorizatie pentru lucrarea facuta de fostul proprietar. Putem fi acuzati pt. ca nu avem autorizatie pentru lucrari pe care nu le-am facut noi? Si alta intrebare care sunt demersurile pe care ar trebui sa le facem pentru a mari sufrageria in balcon? Ce autorizatii sunt necesare?
Multumesc mult!

Denii mic

#2
IEPU

IEPU

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 18 august 2006 - 16:18

Mai intai trebuie sa soliciti un certificat de urbanism de la primaria pe raza careia se afla apartamentul. Pentru asta completezi un formular tipizat al lor, platesti o taxa (~250.000 lei), faci un desen (un releveu al casei) ca o sectiune vazuta de sus, cotata, in care marchezi zonele pe care vrei sa le modifici. Daca e nevoie, adaugi schite cu vederi din alte directii ca sa fie clar ce vrei sa faci si precizezi in ce fel afectezi fatada, ce materiale pui, etc. Mai trebuie o schita cu amplasarea constructiei fata de imprejurimi, intersectii, strazi, constructii precizand pe care parte se afla balconul.
Modificarile pe care le-ai preluat le vei trece cu aceasta ocazie ca si cum abia acum le faci.
La Brasov toate astea merg facute de mana, nu e nevoie de arhitect.
In 30 de zile ti se va raspunde daca felul in care modifici fatada e acceptabil dpdv al urbanismului.
Pe urma trebuie sa mergi la un arhitect care iti va face un proiect plus calcule de rezistenta (chiar daca nu afectezi cu nimic rezistenta cladirii). Daca incarci balconul cu izolatie, termopane, calorifere, afectezi totusi rezistenta balconului daca nu cumva si instalatia de incalzire a blocului (in caz ca mai ai legatura cu ea). Dupa aceasta vei fi mai usoara la buzunare de vreo 20.000.000 lei.

Pentru "nazdravaniile" fostului proprietar amenda se prescrie dupa 2 ani de la constructie. La fel si pentru ale tale.


Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005)
http://community.web...146097&ran=6628

#3
anabordea

anabordea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 24 august 2006 - 01:57

Iepu..am si eu o intrebare in legatura cu prescrierea...cine poate "justifica" cei doi ani? Si cum se prescrie? Si eu am facut o astfel de "prostie" dar acum o gramada de ani..vreo 7-8 nici nu mai stiu (pe vremea aia nici nu stiam de autorizatii, etc), cand am daramat un perete intre bucatarie si debara dar nu era perete de rezistenta. Intre timp am facut cadastrul care reprezinta forma actuala... Ideea care ma roade e aia cu prescrierea...ca mereu imi puneam intrebarea, ca cine si cum poate justifica perioada de timp...

Multumesc si scuze de off-topic. [pup]



Ana, mamica de [zana] Diana Alexia (28.02.2004) si [copil] Daria Oana (6.01.2006)

Album

#4
IEPU

IEPU

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 24 august 2006 - 10:32

Pai IMI INCHIPUI ca vine un nene capiat de la urbanism (intotdeauna in urma unei reclamatii), constata ca ai modificat ceva fara autorizatie, face un proces verbal si iti vine acasa o instiintare ca trebuie sa platesti amenda.
Pana aici mi s-a intamplat si mie prin "grija" unui vecin.
Daca nu esti de acord cu ea, din motivul ca e o poveste mai veche de 2 ani, faci o contestatie in care explici.
Serviciul de urbanism stie ca daca insista, urmeaza sa te judeci cu ei, si intotdeauna se vor gasi 2 prieteni de-ai tai care sa sustina ca au trecut 2 ani, deci iti va raspunde la contestatie ca trebuie sa desfiintezi constructia neautorizxata sau sa faci demersurile pentru a o autoriza.


Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005)
http://community.web...146097&ran=6628

#5
Denii mic

Denii mic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 24 august 2006 - 15:34

ma poti ajuta cu cadrul legal care stabileste perioada asta de prescriere? pentru ca al meu sot e arhitect iar el imi spune ca n-auzit de asa ceva, adica de o prescriptie atat de scurta. Multumesc mult!

Denii mic

#6
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 25 august 2006 - 00:40

Iepu, vad ca esti in domeniu. ma poti ajuta si pe mine cu un raspuns, te rog?

Ca sa tai 5 cm dintr-un zid de rezistenta si sa sparg vreo 2 pereti din BCA, imi trebuie autorizatie? Ca eu banui ceva vecini ca vor sa "mi-o coaca". Dar mesterii care lucreaza nu sunt autorizati, se poate lega cineva de noi?

Multumesc [pup]



Codruta &[8**]Petra Alexandra (9 august 2005)



[foto] & Poze noi & [tv]



SCOALA SKI

parinti clujeni



#7
Denii mic

Denii mic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 25 august 2006 - 19:06

uitati vce am gasit eu: http://www.1001case....eaza__a568.html

Denii mic

#8
IEPU

IEPU

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 25 august 2006 - 23:50

Denii,

asta cu perioada de 2 ani am citit-o cu ceva timp in urma intr-un ziar local de Brasov care este totusi cel mai citit in oras, cu tiraj mare si articole serioase. Nu m-am gandit ca ar putea fi o reglementare locala.

Codruta,

Legea 50/1991 este cea in care scrie ca numai reparatiile care nu modifica proiectul initial, pusul de faianta/gresie si ceva maruntisuri de genul asta nu au nevoie de autorizatie. Nu conteaza echipa de mesteri ci daca ai sau nu proiect pentru situatia precisa in care esti. Daca mai si banuiesti ca vecinii vor sa ti-o coaca, te risti cam mult. Cu ceva timp in urma eu am primit o amenda de genul asta si dupa ce ca am platit-o a trebuit si sa desfiintez constructia "abuziva". Era abuziva pentru ca ocupa un mic spatiu comun. Daca "actiunea" se petrece exclusiv pe proprietatea ta vei fi obligata sa parcurgi procedura de autorizare dupa ce platesti amenda.


Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005)
http://community.web...146097&ran=6628

#9
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 26 august 2006 - 00:08

Iepu, merci mult!

Am sa fac doar proiect pentru inchiderea balconului! In rest, peretii la care lucrez, doar ii finisez, ii las sparti asa cum erau inainte sa treaca apartamentul pe numele meu [;)]



Codruta &[8**]Petra Alexandra (9 august 2005)



[foto] & Poze noi & [tv]



SCOALA SKI

parinti clujeni



#10
nemary

nemary

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.723 mesaje

Postat 29 august 2006 - 15:46

Magda, daca vreau sa-mi izolez balconul(termic) cu placi de polistiren si apoi sa pun gresie si faianta imi trebuie autorizatie?

o zi minunata,Mari


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -