Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

am mare nevoie de sfaturi!


28 raspunsuri la acest subiect

#11
felicia0606

felicia0606

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 26 ianuarie 2005 - 14:25

Draga mamica a lui Codrut, In primul rand 'taticul' este un idiot. Nu stie ce pierde. O sa-si dea mai tarziu seama de greseala pe care a facut-o si o sa regrete. Acum probabil are orgoliul de mascul ranit si vrea sa para tare. Nu merita sa-ti complici viata cu un asemenea individ. Nici macar pensia alimentara pe care ar trebui sa ti-o dea nu trebuie sa te incante. Cunosc o pereche care a trecut printr-o situatie similara. Au o fetita pe care tatal nu a vrut-o si nici nu a vrut sa o vada, dar a fost de acord sa-i plateasca pensie. Dupa cativa ani buni insa si-a adus aminte ca are copil si ca vrea sa fie tata. Si a obtinut in justitie dreptul de a lua copilul o zi pe saptamana, dupa ce habar nu a avut ani de zile ca are un copil. Parerea mea este sa-l lasi in pace. Nu merita. Iar daca intr-adevar vrea sa-ti publice scrisorile este chiar josnic. Iar copilul nu are nevoie de un asemenea individ in preajma. Si daca totusi vrei sa continui cu recunoasterea paternitatii sa stii ca toate cheltuielile care sunt destul de mari (testul in sine, tribunalul) le suporti tu pana cand se da sentinta in favoarea ta. Abia dupa asta este el obligat sa le deconteze. Felicia http://www.babiesonl...bies/a/alex2003 http://community.web...ser/felicia0606

#12
Alyssa

Alyssa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 26 ianuarie 2005 - 21:01

Stii, chiar am vrut sa deschid o discutie din asta acum citva timp si pe urma am renuntat crezind ca nu mai exista asemenea specimene josnice pe fata pamintului si ca al meu sot a fost asa o exceptie iar eu am dat de el prin ghinion nenorocit!!!... Cum poti numi un tata care nu se intereseaza de copilul lui???... Animal? Nici asta nu poti numi pentru ca si animalele au un instinct al lor si multi masculi fac cu rindul cind e vorba de cresterea puilor!... Nu e drept, dar asta e! Trebuie sa tragem linia, sa adunam si sa scadem si sa mergem mai departe!...Dumnezeu e mare si da la toata lumea dupa fapte! Intr-un fel sau altul primesti ceea ce dai in viata, asta e principiul meu! Acum citeva zile am primit hotarirea judecatoreasca care imi acorda tutela exclusiva mie iar el nu are dreptul nici la vizitari pina cind nu dovedeste ca nu se drogheaza, ca are o munca stabila si ca trece un examen psihiatric prin care un doctor psihiatru spune ca este ok sa fie in compania fetelor mele! Trebuie sa plateasca fetelor o pensie alimentara in total de $518.00 pe luna, ceea ce stiu ca nu va face! Cind ne-am despartit a spus la toata lumea ca el se desparte de mine ca sint curva, ca am amanti si alte tiganii pe care mi-e si rusine sa le insir aici! Ei bine, eu cind m-am hotarit sa ma despart am avut $68.00 in buzunar, nimic in banca si doua fetite mici de crescut! Si am zis ca eu viata aia nu o mai duc si ca oricit de greu mi-ar fi singura mai bine asa cecit cu el!!! Mi-a spus ca el va declara faliment personal si va trece pe asistenta sociala numai ca sa nu imi dea mie un ban pentru cresterea fetelor!... Mi-a luat amindoua masinile si m-a lasat sa ma chinui cu fetele cu carutul cind de fapt si eu am platit la masini...Din cauza faptului ca s-a dus la toata lumea si m-a injosit cu cele mai murdare minciuni, am avut fel de fel de propuneri murdare de la prietenii lui, mi-a afisat numele si adresa pe site-uri publice si cam dubioase si chiar si numele de telefon de la munca si de acasa, expunindu-ma la hartuiri... Un adevarat cosmar!!! A trebuit sa ma mut si sa imi dau numerele de telefoane la secret... Ca sa asigur linistea fetelor si a mea i-am pus restrictie prin lege sa se apropie de noi, l-am dat in judecata pentru tot abuzul pe care l-am indurat! Ceea ce mi s-a intimplat mie nu a fost drept si trebuie sa plateasca pentru ce a facut si in fata legii!!! Este dreptul meu si primul meu pas spre vindecare totala! Nu este vendeta, credeti-ma! Ceea ce mi s-a intimplat mie a fost real, nu este ceva ce poti uita usor sau poti spune ca nu s-a intimplat!!! Pentru ca legile sa fie schimbate trebuie sa facem cu totii ceva!... Mama lui Codrut, draga mea, nu esti singura! Parerea mea este sa il lasi in pace! Un asa individ meschin nu iti va plati nimic, crede-ma! Daca nu vrea sa plateasca, nu o va face! Asta este si in Canada si imi dau seama ca in Romania se gasesc destule dedesubturi ale legii pe care le poate folosi ca sa scape de plata!... Stiu ca este greu singura! SI eu sint singura cu doua fetite mici dar ma socotesc de o mie de ori fericita ca am scapat de o lipitoare care imi usca sufletul si se hranea din viata si energia mea!!! Offfff, asi scrie pagini despre asta... Lasa totul in grija lui Dumnezeu ca el le stie mai bine! Iti doresc putere multa, sanatate si numai bine![flo] Alice

#13
ancuta06

ancuta06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 124 mesaje

Postat 26 ianuarie 2005 - 23:58

Mama lui Codrut, si eu te sfatuiesc sa nu faci pasul asta. pentru ca, avand in vedere ca nu-i convine, se va putea razbuna, pe tine, ulterior, folosindu-se de copil si de drepturile lui de tata. Si iti va parea rau. Nu cred ca este un om in care sa ai incredere. Nu stii ce-ti rezerva viata, asa ca, daca tatal tot nu isi doreste sa faca parte din viata copilului, mai bine sa fie o liniuta, decat un nume, dupa parerea mea Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.web...er/Busch_family

#14
She

She

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 27 ianuarie 2005 - 03:19

mama lui Codrut, uita-l pe nemernic.Nu are rost.Cine stie cum va fi viata ta mai tirziu si vei putea avea neplaceri mari, asa cum a mai spus cineva aici, semnaturi sa te poti muta undeva sau pur si simplu sa il inscri la vreo scoala anume.Asta iti doresti? Ziua de miine de regula e mai aproape decit credem si vezi in fata, tine-ti libertatea pe care o ai asupra acestiu copil cu dintii si nu o imaprte cu nimeni, nu cu un badaran!sa nu faci asta fiului tau.Nu pare ca acest om sa merita ceva din viata lui. In ce priveste ce fac masculii, unii dintre ei dupa sau in timpul despartirii, ha!Mi-e sila sa ma gindesc.Cred ca se pot spune asa de multe povesti si probabil unele par de necrezut! masculii se simt lezati cind sint parasiti si dau in stinga si dreapta.ce nu stiu ei, este ca totul, dar chiar totul se va intoarce, intro forma sau alta, impotriva lor! Stiu cazuri in care acesti "prieteni" care asculta la asa ceva si mai dau si sfaturi, sint de 2 ori mai mojici decit inculpatul.taiati orice legaturi cu trecutul.va impute numai de venin si e pacat.

#15
floaredecolt67

floaredecolt67

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 29 ianuarie 2005 - 11:16

Am citit cu sufletul la gura mesajul tau pentru ca si eu am fost intr-o situatie oarecum similara. Dar hai sa-ti spun pe scurt povestea mea: am fost casatorita cu un tip din 1997. La inceputul lui 2003, am ramas insarcinata. Cind i-am dat vestea nu fost prea incintat. La data aceea n-am prea inteles eu de ce. Raspunsul a venit putin mai tirziu. Incepuse seara sa-si inchida mobilul. Azi asa, miine asa, si cum e si normal mi-a dat de gindit. Intr-o seara am fost la niste prieteni si al meu sot s-a cam afumat ca sa zic asa...si ghinionul lui, si-a uitat mobilul deschis. La un moment dat, timp in care el deja adormise, eu robotind prin bucatarie, aud semnalul unui mesaj. Curioasa fiind am deschis posta. Si surpriza! Era un mesaj de la o ea care-l certa ca in ultimul timp o cam neglijeaza, cu toate ca i-a spus ca o iubeste...si multe altele...Ma rog e mai mult de povestit si nu vreau sa te plictisesc. A doua zi l-am intrebat despre ea. La inceput a negat, dar luindu-l mai tare a recunoscut ca are o iubita...asa s-a exprimat la care tine foarte mult. Mi-a promis ca se va desparti de ea, lucru care nu s-a intimplat. Si uite cum la 6 luni si 1/2 ne-am despartit pentru ca nu eram dispusa sa mai stau cu el care ma mintea tot timpul. Acum am un baietel de 1 an si 4 luni care e un scump si culmea...semana leit cu el. El nu l-a vazut decit o data, la 3 luni si nu-l interseaza. Cind baietelul avea 6 luni am intentat proces de divort. Sfatul meu este sa scapi cit mai repede de el pentru ca altfel nu te poti elibera de el. Eu abia dupa divort am simtit o usurare..Mi-am dat seama ca nu merita sa suferi dupa un om care nu te merita. Intenteaza proces de paternitate, si nu speria chiar daca costa mult, poti sa recuperezi banii dupa ce se va stabili ca e copilul lui pentru ca poti cere la proces cheltuieli de judecata. Daca cistigi procesul el va fi obligat de judecator sa-ti remita suma pe care ai cheltuit-o cu conditia, ai grija sa apelezi la un avocat care sa-ti emita factura pentru tot ce platesti pentru a putea atasa la dosar chitantele. Multa bafta!

#16
alexa121

alexa121
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 30 ianuarie 2005 - 20:29

Fetelor, fiti fericite ca ati scapat de asemenea specimene nu va faceti griji ca are Dumnezeu grija de toti si m-ai ales de ingerasii micuti.

#17
puf13

puf13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 31 ianuarie 2005 - 21:08

mama lui codrut nu vreau sa te supar si eu mai tare, dar daca stii de atata vreme ca el nu-si doreste copil la ce bun sa te mai agati de el cu pensia alimentara? si nu inteleg nici faptul ca dupa divort ati mai impartit chiar si patul[:0]. Daca tot ai reusit sa scapi de el, lasa-l in plata Domnului, ca nu o sa obti mare lucru de la el, mai multi nervi si lucruri urate.

#18
ruxi

ruxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 15:58

Draga mamica, lasa-l in plata Domnului, nu merita sa te manjesti cu el...esti puternica si te vei descurca. Minunea ta de baietel nu are nevoie in preajma lui de un asemenea...specimen abject. Incearca sa consideri ca nu exista, stiu ca e greu dar vei reusi. Pupici pentru o asa mamica curajoasa!

[:X][pup]
Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii



#19
adrianangi

adrianangi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 16 februarie 2005 - 13:52

Draga mamica a lui Codrut, Vei cistiga poate procesul, dar va cistiga si el drepturi asupra copilului. De a-l vedea, de a-l intoxica poate cu povesti despre tine (ca el sa pice in picioare...), de a se baga in viata si in sufletul copilului tau... Stiu un caz in care, dupa divort, tatal a devenit mai apropiat de copil si a profitat. A rapit copilul, l-a scos din tara. Mama s-a recasatorit, l-a rapit si ea, la rindu-i, iar cel mic (are 12 ani baiatul) are o viata... Cit poate fi pensia alimentara? 2 milioane? Cinci milioane? Valoareaza cit linistea ta si a copilului? Din pacate, legea ii da, pe linga obligatii, si drepturi! Cit despre liniuta din certificatul de nastere al lui Codrut, mai bine - decit un 0 ! Mult succes! Dumnezeu te va ajuta in viata mai mult decit ar putea sa o faca oricine altcineva! http://adriana.freew....com/photo.html "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

#20
melina34

melina34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 482 mesaje

Postat 16 februarie 2005 - 14:43

eu nu pot decit sa-ti spun ca regret situatia in care te afli si ma gindesc ce suflet nemernic, negru si de nimic poate avea acest barbat;totodata imi vine in minte si o intrebare:ce te face sa crezi ca nu va folosi ,,munitzia" referitoare la viata ta personala mai devreme sau mai tirziu?oricind va dori sa te santajeze va face apel la scrisorile acelea, parerea mea. M.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -