Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Gresie, faianta - culori, contraste


25 raspunsuri la acest subiect

#11
dara

dara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 05 august 2006 - 13:18

Codruta, du-te la un magazin care face proiectare pe calculator, alege gresia (pe caramiziu sunt foarte multe modele, de la cel tipic spaniol pana la cel mai inchis, amestecat cu putin maro, de la mata la lucioasa, de la dimensiune mica la dimensiune mare, rectificata sau nu, rustica, moderna, clasica... paleta maro de culori este cea mai respandita la placi ceramice) si consiliere de specialitate si o sa iti arate tridimensional cum vor arata bucataria si holul tau. Eventual cu sugesti de decor, combinatii de culori, model de montaj si asa mai departe... Depinde foarte mult care este stilul in care vrei sa finisezi, ce fel de mobila, ce suprafata au holul si bucataria, ce forma, in ce stil e restul casei.. Sunt multe de spus!

Caramiziul e o culoare calda, naturala... De regula daca se face de exemplu o combinatie de nuanta inchisa cu deschisa, recomand rosturi deschise. Dar... de gustibus... In plus exista paletar cu chit de rosturi si se pot compara mai multe nuante... Iar programul pe calculator...face mult!

Spor la cautat, sper ca nu te-am ametit cu logoreea mea.
Pupici!

Dara si Darisor



#12
dara

dara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 05 august 2006 - 13:22

A si Nicoleta, gresia ta e lucioasa? Daca da, ce fel? "Sticla" sau cu insertii? Sau texturata? Sau mata-poroasa? De care este?

Dara si Darisor



#13
NicoletaB

NicoletaB

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.171 mesaje

Postat 07 august 2006 - 14:41

lucioasa cu inserstii usor sesizabile
am mai gasit un tip de detergent, cumparat si ala si nimic, ceva cu ceara pt a evita alunecarea

rosturile nu se iau cand spal gresia

#14
dara

dara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 08 august 2006 - 01:15

Exista si la mine la serviciu un model de gresie lucioasa care oricat ar fi de bine curatata se vede totul pe ea. Nuanta se numeste "tabaco" si culmea ca alta gresie din aceeasi serie dar nuanta diferita nu se vede acel praf "vesnic". Nu stiu ce sa zic, o parte din gresia montata la noi (o gresie foarte abraziva in care se impregnase vopsea lavabila) dupa ce a fost curatata cu toate solutiile posibile, a fost data cu un lac special, antiderapant, ca sa nu mai intre praful in ea. A fost data insa si o alta gresie gen sare-piper pe care s-a vazut ca naiba lacul respectiv si a mai si iesit repede. Deci depinde tare mult de gresie daca e eficient lacul acela sau nu. Daca vrei ma interesez de unde a fost cumparat si cum ii zice, poate exista ceva special pentru gresie lucioasa...

In alta ordine de idei, asa cum spuneam mai sus, conteaza mult si nuanta gresiei si textura ei.

Pentru intretinere usoara o recomand pe cea semi-mata, mai ales pentru hol-bucatarie gen aceasta:
http://www.undefasa....donrodrigo2.htm
nu neaparat aceasta nuanta... Este si antiderapanta si usor de intretinut si mie personal imi place si nuanta si stilul... Cum spuneam, depinde de felul in care e decorata intreaga casa.



Dara si Darisor



#15
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 08 august 2006 - 13:03

Eu pana la urma m-am hotarat la culoarea ciocolatei sa punem gresia. Usile si lavabilul vor fi crem, asa ca vor merge culorile.

Dara, proiect pe calculator m-am gandit sa fac, dar nici cum nu nimereau aia culorile, iar unde am gasit, nu aveau program pe calculator. asa ca noi vom fi designerii sefi [hot]



Codruta &[8**]Petra Alexandra (9 august 2005)



[foto] & [tv]



SCOALA SKI

parinti clujeni

#16
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 08 august 2006 - 13:05

Am fost la cineva care si-a adus gresia din Italia. E foarte faina, cu sticla, sa nu patrunda apa, dar e foarte, foarte rece cand am calcat desculta pe ea, comparativ cu alta, unde era o placere sa stai desculta acuma vara. Mai bine optez pentru o gresie mai calduroasa, ca nu fac piscina pe ea.



Codruta &[8**]Petra Alexandra (9 august 2005)



[foto] & [tv]



SCOALA SKI

parinti clujeni

#17
dara

dara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 09 august 2006 - 01:19

Codruta, la ce te referi cu "ciocolata"? La wenge? E super, e modern, e cautat, imi place mult si mie.
http://www.iberoalco...b_stratos_2.jpg
aceasta e preferata mea (e o gresie portelanata care in imagine apare montata si pe perete). Placile de gresie sunt fara "ferestruicile" acelea si e super si la intretinere, e mata dar nu genul in care se impregneaza mizeria. E moderna si tare draguta!

Genul acesta il cauti?

Sau ai gasit deja ceva... Unde, la ce magazin? (sunt din Cluj si eu).

Dana

#18
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 09 august 2006 - 09:44

Da, da, exact. Ceva de genul asta va fi gresia Dara. In rest facem crem, doar la mobila de bucatarie va fi ceva combinatie cu ciocolata si poate intrerupatoarele, vedem ce mai decoram apoi in culoarea asta.

Am gasit intr-un singur loc. Vrei sa cumperi si tu? Ei aduc la comanda, acum au pe stoc cam cat ne trebuie noua. Iti spun dupa ce cumpar [;)]

Ma bucur ca iti place culoarea. Aici, cei care vand spun ca nu prea e cautata aceasta culoare.....



Codruta &[8**]Petra Alexandra (9 august 2005)



[foto] & [tv]



SCOALA SKI

parinti clujeni

#19
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 09 august 2006 - 11:34

Codruta si Dara, buna alegere wenge.Asta vreau si eu in viitor. Prietena mea si-a facut asa, e super. Cremul f deschis merge f bine ca si contrast. De fapt, e mai mult ca o cafea cu fff mult lapte ( mai degraba lapte cu un strop de cafea).Buna alegere! Iar rosturile la gresie tot maron f inchis, eu cred ca merge mai bine decat cu rosturi deschise la culoare.[:)]

#20
nana_sim

nana_sim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 622 mesaje

Postat 09 august 2006 - 14:01

La mine e aceeasi combinatie dar distribuita pe dos, gresia si faianta sunt crem iar mobila "ciocolata"!
Am ales sa nu fie "wenge" pe jos pentru ca au niste prieteni si se vede orice urma de praf de pe pantof atunci cand intri de afara. E drept ca si pe crem se vor vedea urmele de noroi ... trebuie totusi sa ne asumam un risc!

Simona

... cu inalte calificari de nasa si matusa.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -