Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Borcanele de mancare din comert pro/contra?


17 raspunsuri la acest subiect

#1
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 29 noiembrie 2004 - 14:23

Buna! Am fost ieri la farmacie sa iau ceai babydrink ca l-a prins pofta pe asta micu de ceai mai nou si am vazut in fata mea o mamica, a cumparat o cutie intreaga de borcanele de tot felul de alea mici pt bebe, a durat o vesnicie pana am ajuns si eu la rand parca, pentru ca cerea si citea toate etichetele de pe borcanele si cerea si explicatii, avea vro duzina de ele, si sotul meu se uita intr-o dunga si acasa mi-a zis ca e o tampenie sa dai copilului mancare de-aia cu conservanti la greu in loc sa-i fierbi acolo un fruct sau o leguma de pe piata...acum, io nu stiu ce sa cred, exista acum atatea feluri de mancare in comert, standuri intregi numai pt bebelusi, numai bani sa ai sa cumperi cate exista. Insa chiar ma intreb, sunt sanatoase, sunt de preferat celor gatite in casa, sau sunt mai bine tolerate de copil, sunt mai nutritive? Voi folositi asa mancarici? multumesc lia

#2
Ven

Ven

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.064 mesaje

Postat 29 noiembrie 2004 - 14:45

Da.
Nu au deloc conservanti, coloranti etc. etc. Garantat. Hipp, cel putin. Noi din alea folosim. Cu maaaaare placere.
Si noi am avut pb. cu diversificarea, n-a acceptat-o decat la 7 luni jumate. Iar borcanelele Hipp au avut succes maxim, toate, fructe, meniuri de pranz cu carne, fara carne, iaurturi cu fructe, grisuri cu fructe, tot!
Preferatul lui : dovleac cu cartof! I-am facut si io cu mana mea. Credeti ca s-a atins de el??? Dar Hipp ar manca o tona.
Acum a inceput sa manance si gatit (avem aproape 1 an), dar borcanelele Hipp raman marea iubire care ne scot din orice impas.

Pofta buna!

Venera, mama lui Markus (10 dec.2003)
[bibe] si[copil]

#3
mitzura

mitzura

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 354 mesaje

Postat 29 noiembrie 2004 - 14:53

Uite, Lia ca si eu m-am lovit de treaba asta. In avantul si entuaziasmul meu am zis ca ii fac eu mancarica, de ce sa dau atatia bani pe o mancare conservata, s-asa stau acasa, ce altceva sa fac toata ziua. Dar mi-a taiat bebe avantul. Ca nu i-a placut ce i-am dat eu, in schimb de la borcanel i-a placut. I-am dat piersici de la Nestle (s-a lins pe buze). Si scrie pe el ca nu are conservanti. Acuma eu, ca sa impac si capra si varza (adica si pe bebe si pe mine[:D]), am zis ca ii cumpar ceea ce nu gasesc eu la piata. Toate meniurile cu fructe de inceput pentru bebe sunt cu mar si piersica. De unde sa iau eu piersica acum? Asa ca ii cumpar la borcanel si tot asa, caisa, mango cand o fi sa-i dau si alte alea. Si pe alea care le gasesc pe piata i le fac eu. mitzura cu bebe Tudor Codrin http://community.web...ser/mitzura1974

#4
carrie

carrie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 29 noiembrie 2004 - 14:59

si eu sunt pro borcanele atat timp cat nu inlocuiesc total mancarea gatita.noi le folosim cele de legume cand suntem plecati in excursii sau cand am cate o zi cand nu am apucat sa-i fac papa, iar cele de fructe mai ales iarna ptr varietate. sunt 100% pentru ca , companiile producatoare sunt extrem de bine controlate in Ue si nu se joaca nimeni cu calitatea la copii. cristiana si gagalicea Theodora Alexia(1 anisor si cinci luni) http://photos.yahoo.com/thea_alexia

#5
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 29 noiembrie 2004 - 15:04

Borcanelele sunt foarte controlate si contin ceea ce scrie. Eu le-am folosit cu succes la primii doi bebei, iar cea mica, mai pretentioasa, voma sistematic dupa orice borcanel de legume. E foarte practic cit sunt mici, incalzesti fuga in micro-unde si gata. Sau cind esti in calatorie cu bestiutza dupa tine. Mik.

#6
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 29 noiembrie 2004 - 15:20

ok, o sa vad cum fac, Danut are maine 4 luni, inca n-am introdus nimic, nici sucuri, asta la prescriptia pediatrei, a zis sa-l lsam asa pana la 5 luni, desi mananca numai formula de la 2 saptamani, apoi sa incepem cu sucuri de legume, fructe, pulpa, supa de zarzavat clara, supa cu zarzavat terciuit, supa de carne...in ordinea asta, cerealele de evitat cata vreme Danut trage la cantar. o sa-i arat la tati ce ati zis voi ca daca m-o vedea cumparand borcanele o sa-mi zica asa cum imi zice candma vede ca-i dau bonnisan sau calciu..."iar bagi chimicale in copil?"

#7
Lorelai182003

Lorelai182003

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 29 noiembrie 2004 - 16:14

Si eu ii mai dau borcanele. A doua masa este de fructe si la ea folosesc borcanelele. Cateodata ii mai dau si mar cu branzica+banana.
Stiu de la dr ca sunt sanatoase si nu au conservanti/coloranti cum au spus si fetele.
Am inteles si ca fructele folosite sunt crescute special pt bbi deci nu folosesc orice fructa, sunt atent selectionate iar la banana am inteles ca scot miezul k sa nu faca alergie bbii.

Adrian[copil],Alina[mamica]si sotul Adi[roker]
[foto]Poznele noastre[foto]
Nasterea Ingerasului[bibe]

#8
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 29 noiembrie 2004 - 16:16

Si noi am folosit borcanelele. Numai cele cu fructe. Legumele si amestecurile nu au avut la noi nici un succes. Avantajul cel mai mare a fost libertatea de miscare pe care am avut-o; cu borcanelele am putut sa mergem in concediu sau sa plecam o zi doua la munte, fara sa mai car jumatate de bucatarie cu mine. Acasa am preferat sa-i prepar eu tot, desi... un borcanel de rezerva nu strica niciodata :)) daca eram prea ocupata, grabita sau Dinu se stramba la ce-i ofeream. Cat despre calitate - borcanelele sunt destul de sigure, oricum mai sigure decat marea majoritate a fructelor de la piata. Q

#9
roxana1974

roxana1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 29 noiembrie 2004 - 17:26

Ce subiect folositor. Am si eu o intrebare, daca deschidem un borcanel cu piure de fructe, cate zile sta in frigi, inceput?

#10
mitzura

mitzura

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 354 mesaje

Postat 29 noiembrie 2004 - 17:45

Vezi Roxana, ca pe fiecare borcanel scrie cat poate fi pastrat. Depinde de firma care le produce. In general nu mai mult de 24 sau 48 de ore. mitzura cu bebe Tudor Codrin http://community.web...ser/mitzura1974


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -