Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La rascruce de drum


10 raspunsuri la acest subiect

#1
luminita74

luminita74

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 24 noiembrie 2004 - 14:30

BUNA FETELOR, VA FELICIT CA SUNTETI CURAJOASE.EU NU SUNT MAMICA SINGURA DAR IN ULTIMUL TIMP MA GANDESC DIN CE IN CE MAI SERIOS LA UN DIVORT.POVESTEA MEA INCEPE IN URMA CU 10 ANI CAND AM DEVENIT PRIETENI SI CREDEAM CA NIMIC NU NE V-A UMBRI FERICIREA DAR DE 4 ANI DE CAND NE-AM CASATORIT TOTUL S-A SCHIMBAT SI NE E TOT MAI RAU IAR VIATA CARE AM CREZUT CA O SA O AM ALATURI DE EL A DEVENIT APROAPE UN CALVAR.SOTUL MEU ARE UN VICIIU (ALCOOLUL)LA CARE NU VREA SA RENUNTE .CAND NU BEA E UN SOT BUN ATAT CATE POATE SA FIE CU CATE PROBLEME ARE DAR CAND SE OPRESTE LA "BERE"CU PRIETENI UITA SA MAI VINA ACASA.MA INTREB DACA MA MAI IUBESTE SAU DACA EU IL MAI IUBESC.AVEM UN BAIETEL DE 3 ANI SI 9 LUNI PE CARE IL IUBIM SI PT.CARE ZIC EU CA SUPORT COMPORTAMENTUL SOTULUI MEU.NU STIU CE SA FAC,MA GANDESC CA DACA VOI DIVORTA COPILUL V-A SUFERI.DAR VIATA MEA ,EU DE CAND AM COPILUL AM RENUNTAT LA TOT,NU CELASI LUCRU POT SA SPUN DESPRE SOTUL MEU CARE ATUNCI CAND ARE CHEF SE OPRESTE LA O BERE CU PRITENI. VA MULTUMESC PT.ACEST SUBIECT,CITINDU-L MA SIMT MAI BINE LUMINITA Luminitza, am editat titlul subiectului sa fie in concordanta cu Regulamentul www.desprecopii.com care spune: "Dati un nume informativ subiectului pe care il publicati." si tot Regulamentul spune: "Nu abuzati de majuscule. Pe internet MAJUSCULELE sunt echivalente strigatelor (zbieraturilor). Nu abuzati de culori si nici de marimea literelor."

#2
luminita74

luminita74

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 24 noiembrie 2004 - 14:56

IMI CER SCUZE CA NU AM DENUMIT SUBIECTUL EU NU PREA AM TIMP SI M-AM GRABIT,VA MULTUMESC

#3
S.L

S.L
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 24 noiembrie 2004 - 21:25

Draga mea luminita74,eu cred ca "boala lunga-i moarte sigura"!Nu te mai chinui fata mea.Stiu ca e dureros sa arunci 10 ani la cos,stiu ca exista un pui mic dar cu cit timpul va trece-ti va fi si mai greu.Sa nu-ti fie frica de singuratate,daca te hotarasti sa faci pasul asta,sa nu-ti fie frica de nimic!Si ar mai fi o problema,sa nu te intorci din drum.[huta]

#4
bebetica

bebetica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 25 noiembrie 2004 - 11:34

Nu cred ca este tootul pierdut pt. sotul tau , alcolismul se poate rezolva .................... cu rabdare si cu ajutorul lui Dumnezeu. .... Ioana si al ei STEFAN DIMITRI ....... (de 2 anisori) http://share.shutter...=EegNWjFi0btWKT

#5
zepellina

zepellina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 29 noiembrie 2004 - 14:22

Si eu am aceeasi problema si suntem tot de 10 ani impreuna. Este cel mai mare DUSMAN al omului, si al casniciilor noastre. Cand bea putin, fiind si ft obosit, i se intuneca mintea si nu mai gandeste, vorbeste urat, asta fiind contra principiilor lui. A doua zi ii pare rau dar totul se repeta. Eu sper in rezolvari mai putin radicale si daca o sa se intample pana la urma sa divortezi, sa nu iti para rau de decizie, pentru copil desigur caci altfel....nu s-ar mai discuta. zepelina

#6
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 29 noiembrie 2004 - 16:43

Fetelor, nu exista decat doua posibilitati: avand in vedere ca sotii vostri sunt inca tineri merita sa incercati sa luptati impotriva alcoolismului. Cum a spus cineva mai sus acesta se poate vindeca. Dar cred ca este o lupta grea, istovitoare, doar voi stiti daca aveti puterea sa va inhamati la asa ceva. Cealalta solutie este mai radicala si anume sa incercati sa va refaceti vietile fara ei. Nu vorbesc chiar in necunostinta de cauza. De 6 ani am in fata ochilor un exemplu de familie distrusa din cauza alcoolului. Este vorba de socrul meu care la varsta pe care o are acum (52 ani - ceea ce nu inseamna ca ar fi batran nici pe departe) este o povara pentru soacra mea. De fapt a fost intotdeauna o povara insa acum a devenit din ce in ce mai greu de purtat aceasta povara. Deci ganditi-va bine: ori luptati pentru ei ca sunt inca tineri si mai pot fi recuperati cu ajutorul lui Dumnezeu, ori impacati-va cu ideea dar nu si cu situatia! Mai bine singure decat asa cum o vad eu pe soacra mea dupa o viata de munca fara nici o satisfactie in afara sotului meu. Care satisfactie ar fi avut-o in egala masura si daca ar fi ales sa-l creasca singura. Ca oricum in mare asta a si facut. Va doresc mult curaj [flo] Andreea Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get!

#7
kkk

kkk

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 01 decembrie 2004 - 15:28

[hia]Buna Luminita,ma bag si eu in seama cu tine cu toate ca nu sunt in mare cunostinta de cauza oricum imi spun si eu parerea. Alcolismul cred ca se rezolva foarte greu si sa fim seriosi la romani nu prea se rezolva.Iti trebuie multi bani si prea mult arabdare si nu ai cum sa stii daca va aveau un efect.Apoi trebuie sa te gandesti ca energia ta nu poate fi consumata numai pe sotul tau ca ai si un pui mic caruia trebuie sa-i daruiesti timp si energie. Soarta ta tu o decizi!!! Parintii mei sunt despartiti de cand ma stiu si trebuie sa recunosc ca au existat parti rele in asta,dar si parti bune.Ma inteleg ft. bine cu sotia tatalui meu care ma ajutat ft. mult si la fel de bine cu prietenul mamei mele care este foarte saritor si bineintentionat.Sunt fericita sa stiu ca ambiimei parinti sunt fericiti chiar daca nu sunt fericiti unul cu celalalt. Acuze ca mi-am permis sa ma bag....

#8
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 01 decembrie 2004 - 17:39

quote:
Originally posted by kkk Alcolismul cred ca se rezolva foarte greu si sa fim seriosi la romani nu prea se rezolva.Iti trebuie multi bani si prea mult arabdare si nu ai cum sa stii daca va aveau un efect.Apoi trebuie sa te gandesti ca energia ta nu poate fi consumata numai pe sotul tau ca ai si un pui mic caruia trebuie sa-i daruiesti timp si energie.
De ce se rezolva greu la romani? e in general aceasta remarca? parerea mea personala este ca aceasta boala se rezolva la toate natiuniile la fel. Si nu, nu iti trebuie multi bani ci doar responsabilitate, hotarare, curaj, vointza (cea mai de pretz in aceasta actiune). Rabdarea trebuie sa o aiba toti cei din jurul persoanei care trece printr-o astfel de etapa. Ea ca sotie, intradevar este intr-o situatie dificila: trebuie sa se imparta intre sot si copil. Ambii sunt importanti in viatza ei. Luminitza, iti doresc din tot sufletul sa gasesti in tine puterea sa il aduci pe drumul cel bun, sa il faci sa realizeze minunea care o are langa el si nu numai. Curaj si lumina [flo] Freia si [copil] Alexa

#9
Ioana Sora

Ioana Sora

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 01 decembrie 2004 - 21:34

Luminita, inceraca sa-l ajuti sa depaseasca aceasta boala. Nu am cunoscut niciodata alcoolici, dar cred ca orice invat are si dezvat. Multa putere ! Ioana & Maria Catalina http://photos.yahoo.com/ioana_sora

#10
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 02 decembrie 2004 - 15:08

Draga Luminita,eu nu as putea sa iti da un sfat,dar iti pot prezenta cazul prietenei mele,al carui tata a fost alcoolic,Dumnezeu sa-l ierte!,c-a murit anul asta.El a baut din tinerete,pe masura ce a inaintat in varsta,era tot mai rau.A avut nenumarate internari in spital ,la alcoolici.Din cauza ca nu mai era om cand bea,prietena mea nu putea primi pe nimeni in casa,ii era rusine.Plangea si o ruga pe mama ei sa divorteze,dar femeia nu,ca sa aiba tata la copil.Decat asa tata,mai bine lipsa.A indurat multe din cauza lui si sunt rani in sufletul ei care nu cred ca se vor vindeca vreodata.Cred ca un tata alcoolic face copilul sa sufere mai mult decat un divort,mai ales cand copilul mai creste si isi da seama de unele lucruri.Nu am sa uit niciodata cand prietena mea m-a rugat plangand sa vin cu ea prin nu stiu ce colt rau famat din oras,fiindca ii spusese cineva ca tatal ei este acolo,cazut intr-un sant.Si sa mergem sa vedem daca e acolo si sa-l duca acasa.Daca eu nu pot uita,oare ce-o fi in sufletul ei? Irina si bb Iinca(26apr04) "Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -