Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

asistente medicale in strainatate


8 raspunsuri la acest subiect

#1
podarescu

podarescu
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 14 noiembrie 2004 - 00:30

Fetelor dragi, Am si eu o intrebare pentru cine stie si ma poate ajuta. Credeti ca pot practica meseria de asistenta medicala in afara daca nu am nici o vechime in aceasta meserie. La noi la scoala pe care am absolvit o vad ca se fac tot felul de contracte pt. Italia, cu 1100 euro pe luna, dar mi e greu sa cred totusi, voi ce ziceti, ati auzit pe cineva sau aveti vreo cunostinta care a plecat i Occident. Or fugi cainii cu covrigii in coada pe acolo si noi ne pierdem vremea pe aici ? Problema e ca eu as vrea tare mult sa plec, caci aici nu prea ne ajung banii, dar nu pot pleca fara familie. Si suntem 4 membri , eu, sotul si doi bebici, una in clasa intai altul care face un anisor pe 16 noiembrie, saptamana viitoare. Voi ce parere aveti? In alta ordine de idei a auzit cineva de Volodea Ciorici , tipul cu sacroterapia, care a fost Vinerea trecuta pe B1? As vrea sa dau de el. Astept raspuns de la voi si va multumesc.

#2
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 14 noiembrie 2004 - 01:18

Eu am facut 1 an jumate la Carol-Davila,la generalisti,apoi m-am transferat scarbita de multe chestii care se petrec acolo.M-am transferat la farmacie si-am terminat in vara ,insa pt ca a trebuie sa-mi dau diferentele si toate cele si pt ca mi s-a pus cutitu'n coasta(cu datul spagii),nu mi-am dat licenta anul acesta,am terminat(fara restante)dar si fara diploma.Insa m-am informat si eu ca si alte colege de-ale mele de la generalisti si stiu ca nu poti pleca fara sa ai experienta.Nici la noi nu-ti prea gasesti fara experienta.Acum depinde si de tara.Fiecare tara cred ca cere un minim de experienta.Si noua ni se spunea ca vin si se cer fete de la noi si ca pleaca..in realitate..nu pleca nimeni(asta ne-a zis-o chiar diriga noastra care era diriga si la Fundeni si stia multe si de acolo) Dar cred ca ar trebui sa te mai documentezi,e posibil sa se mai fi schimbat una-alta de atunci si sa gresesc eu. Numai bine si multa bafta in continuare iti doresc. Leditia.

#3
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 14 noiembrie 2004 - 01:22

"pt ca a trebuit sa-mi dau licenta".scuzati de greseala(asa se intampla cand te grabesti, mai scoti o perla..[alcool]. PS Se tine cont foarte mult si daca stii limba foarte bine a tarii unde vrei sa pleci. Inca o data scuze pt perla mea. Leditia.

#4
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 14 noiembrie 2004 - 01:50

Eu cunosc cateva fete care sunt asistente medicale cu contract de 1,5 ani in Elvetia, Germania sau Italia (diferite persoane). Fetele din Elvetia primesc salariu bun, dar si munca e grea. N-am auzit insa de nici una sa fi plecat cu familie cu tot, cred ca exista doar posibilitatea acestei plecari de 1 1/2 an. Potzi sa te interesezi si la oficiul fortzei de munca, multe au plecat cu contract facut din ro. Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

#5
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 14 noiembrie 2004 - 05:46

Depinde si cu ce se ocupa sotul. Eu cunosc o familie, sotia asistenta, sotul inginer si si-au gasit amandoi contracte in Emirate, deci au putut pleca impreuna. In alta ordine de idei, cunosc multe asistente care au plecat in Italia sau in Emirate, deci chestia cu "nu pleaca nimeni" nu e chiar valabila. Dar intr-adevar, sa pleci singura cand ai familie, e cam complicat. Nu imposibil, dar parca sunt prea multe sacrificii. Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

#6
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 14 noiembrie 2004 - 12:47

M-am referit ca "nu prea pleaca nimeni" cu contract de la scoala,sau poate nu pleaca cine ar merita si am specificat ce ne-a spus diriga noastra.La fortele de munca am fost si eu si mi-a spus ca asta cu experienta e in functie de ce tari vin si cer asistente de la noi..dar fiecare tara care a venit a cerut experienta. Nu am vrut s-o descurajez,ci doar sa-i spun ce stiu si eu si ce-am aflat si eu cand m-am interesat.Si-n Australia se cauta,insa tot cu experienta.Sau cine stie?Poate sa aiba noroc si sa gaseasca.Depinde daca ea vrea sa plece din tara cu contract sau daca vrea sa emigreze.Oricum ar fi sacrificii tot sunt. Nu trebuie sa o ia personal,pt ca n-am spus ca ea n-ar avea mai mult noroc ,insa am spus asta pt ca am prieteni care au terminat si sunt plecati afara ,dar nu ca asistenti(sunt si niste baieti) ci ca infirmieri(si asta chiar daca au terminat cu brio),si nu la spitale, ci la camine de batrani.Asta au gasit dupa lungi cautari si au plecat ca oricum salariul nu ne compara cu cel de aici. Multumesc.Sper ca de data asta m-am exprimat mai clar sa nu se mai inteleaga gresit. Numai bine si mult noroc. Leditia.

#7
podarescu

podarescu
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 14 noiembrie 2004 - 18:50

Va multumesc pt. raspuns, deci ramane sa ma mai documentez. Oricum eu nu voi pleca niciodata fara copii, inseamna ca as muri de dorul lor. Mi a venit ideea cu plecatul in urma unor discutii pe tema banilor si adevarul este ca oricat ai munci cinstit, in Romania nu prea ai cum sa traiesti bine si sa strangi bani pt. o casa sau masina. Am inteles ca i Elvetia nu pleci, pana nu ai facut meseria de asistenta mai intai in Germania vreo doi ani, apoi poti munci la ei, dar altfel, nu. Iar lb. germana trebuie sa o stii cat de cat. Ramane sa ma mai gandesc. Va anunt daca imi vine vreo idee. Pupici la toate

#8
AC

AC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 14 noiembrie 2004 - 19:32

In mod cert se pleaca. In Olanda acum vreo doi ani era una din putinele profesii in care nu trebuiau sa dovedeasca la angajare de ce nu au angajat un olandez, un EU. Nu cred ca vei putea pleca dintr-un foc cu familia, dar cel putin in Olanda conditiile erau decente si-i puteai aduce. Eu am locuit ceva ani intr-un bloc de langa o casa de batrani in care erau foarte multe asistente straine, aflate in primii ani de munca. In State cred ca trebuiesc echivalate ceva diplome, dar nu-s sigura. Andreea si galusca[copil] Anne-Sarah ________________________ http://client.websho.../user/acusor_dc

#9
Emilly

Emilly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 579 mesaje

Postat 15 noiembrie 2004 - 18:25

O ideie ar fi sa va depuneti actele pentru emigrare, asa vei putea pleca impreuna cu familia[:D]apoi echivalari de studii si ceva cursuri si nici nu-ti cere nimeni vechime. E o solutie. Oriunde ai pleca sa profesezi asistentia e destul de dificil.Eu am avut colegi care au plecat in Emirate sau pe vas ca si asistenti, deci se poate dar fara familie in cazul lor. bafta!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -