Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Farmacia de garda -II-


142 raspunsuri la acest subiect

#1
joxy

joxy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 614 mesaje

Postat 29 octombrie 2004 - 18:57

Continuarea de la: http://www.desprecop...?TOPIC_ID=30046 Recomandam celor care vor sa puna o intrebare, sa citeasca ce s-a povestit in partea precedenta, poate intrebarea dvs. a fost deja dezbatuta. Va multumim.

#2
Sobo

Sobo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 01 noiembrie 2004 - 09:33

Se mai gaseste in farmacii Rodilemid ? Sobo si Dragos "Copiii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." Nicolae Iorga

#3
mmag

mmag

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 01 noiembrie 2004 - 11:03

Am folosit acum 5ani, pentru fetita cea mare, un sampon special impotriva paduchilor. Acum, o prietena are aceeasi problema cu copiii, dar eu nu-mi amintesc cum se numea produsul. Poate ma puteti ajuta; era un sampon intr-o cutie gri,parca, si in interior avea un piptene special. Dupa prima spalare, mor si paduchii si ouale. Multumesc, Magda

#4
danateo

danateo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 03 noiembrie 2004 - 15:48

Stiti cumva pentru ce boli se prescrie Medoxiprogesteron acetat? Mii de multumiri![flo] Dana si bb Matei http://www.geocities.com/bebe_matei

#5
farmacist

farmacist
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 noiembrie 2004 - 10:00

quote:
Originally posted by Sobo
Se mai gaseste in farmacii Rodilemid ?Sobo si Dragos"Copiii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." Nicolae Iorga
in primul rand, vreau sa-mi cer scuze pentru lipsa de pe forum.promit ca totate intrebarile vor primi raspunsuri cel tarziu duminica, in masura competentei mele.on topic : nu, dupa cate stiu eu, nu se mai fabrica.si nici nu cred ca se va mai fabrica.Copilul nostru

#6
farmacist

farmacist
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 noiembrie 2004 - 10:06

quote:
Originally posted by mmag
Am folosit acum 5ani, pentru fetita cea mare, un sampon special impotriva paduchilor. Acum, o prietena are aceeasi problema cu copiii, dar eu nu-mi amintesc cum se numea produsul. Poate ma puteti ajuta; era un sampon intr-o cutie gri,parca, si in interior avea un piptene special. Dupa prima spalare, mor si paduchii si ouale.Multumesc, Magda
Hygia ??Copilul nostru

#7
farmacist

farmacist
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 noiembrie 2004 - 10:09

quote:
Originally posted by danateo
Stiti cumva pentru ce boli se prescrie Medoxiprogesteron acetat?Mii de multumiri![flo]Dana si bb Mateihttp://www.geocities.com/bebe_matei
Actiune terapeutica: Derivat semisintetic de progesteron, activ pe cale orala; provoaca modificarea secretorie a endometrului, preparandu-l pentru nidatie, favorizeaza dezvoltarea placentei si inhiba motilitatea uterina, stimuleaza proliferarea tesutului alveolar mamar (actioneaza dupa pregatirea prin estrogeni); poate inhiba ovulatia. Corecteaza tulburarile determinate de insuficienta luteala - cicluri neregulate, dismenoree, sindrom premenstrual, mastodinii, metroragie, tulburari de premenopauza, hemoragii in fibroame uterine.va recomand http://www.farmaline.ro/ , pentru produsele care se comercializeaza in Romania.Copilul nostru

#8
farmacist

farmacist
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 noiembrie 2004 - 22:54

"Buna dle. farmacist
Eu sunt noua prin zona dar as avea o rugaminte, i-am dat fetitei mele de 5 ani un flacon de Lantigen B picaturi pana azi dim, si am perdut prospectul, nu am gasit nimic pe net, si nu stiu sa ii iau alt flacon pt. a continua tratamentul timp de exact o luna (pana pe 21) sau cum se face. Va intreb pt. ca doctorita ei, am sunat si e in concediu de cateva zile, si nu am pe cine sa intreb si acum nu stiu ce sa fac... e vorba exact de azi.
Am omis si drumul la farmacie ca mi-am scrantit un picior e mare si doare si sotul vine diseara din delegatie...Ma pute-ti ajuta...
Tyna"

nu stiu cat de folositor mai sint, dar am gasit ceva pe net : Dosaggio per reclama mascata: metà dose, che si ottiene premendo una volta il dosatore (7-8 gocce), due volte al giorno, o una dose (15 gocce) in unica somministrazione al mattino, preferibilmente a digiuno.

Importante: ogni dose deve essere tenuta in bocca per circa due minuti senza deglutire, così da permettere alla sospensione di disperdersi nel secreto salivare della mucosa orofaringea facilitando l'assorbimento del preparato.

Durata del trattamento: due flaconi (36 ml) nell'adulto e un flacone (18 ml) nel bambino, secondo le rispettive posologie.

Sospendere il trattamento per 2-3 settimane.

Effettuare quindi un trattamento di richiamo con un flacone sia nell'adulto che nel bambino, secondo le rispettive posologie.

Allo scopo di determinare e mantenere una protezione sufficiente per l'intero periodo invernale, è necessario iniziare il ciclo terapeutico nel mese di settembre e ripeterlo a partire dal mese di gennaio.


sper ca nu e dificil de inteles.........aha, am dat peste ceva in engleza:
Adults: 15 drops is placed under the tongues or between the lip and the gum twice daily (morning & evening). Total 2 bottles in first course then after interval of 2-3 weeks use 1 bottle. Children: 7 drops is placed under the tongues or between the lip and the gum twice daily (morning & evening). 1 bottle in first course then after interval of 2-3 weeks use 1 bottle


Copilul nostru

#9
farmacist

farmacist
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 noiembrie 2004 - 22:56

"Ribomunyl si Bronchovaxom
As dori sa stiu daca aceste doua imunomodulatoare contin aceleasi tulpini de bacterii sau se completeaza.
Multumesc mult!"

RIBOMUNYL
Fractions ribosomales : acide ribonucléique ribosomal 525 µg
associés dans les proportions suivantes: klebsiella pneumoniae ribosomes 3,5 parties
streptococcus pneumoniae ribosomes 3 parties
streptococcus pyogenes gpe A ribosomes 3 parties
haemophilus influenzae ribosomes 0,5 parties
Fractions membranaires : klebsiella pneumoniae protéoglycanes 15 parties

si Broncho Waxom : Broncho-Vaxom adulti contine 7 mg dintr-un lizat bacterian liofilizat din Haemophilus influenzae, Diplococcus pneumoniae, Klebsiella pneumoniae si ozanae, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes si viridans, Neisseria catarrhalis. Broncho-Vaxom copii contine 3,5 mg din acelasi lizat liofilizat.

in principui, eu nu am am intalnit vaccinuri care se completeaza.



Copilul nostru

#10
farmacist

farmacist
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 noiembrie 2004 - 23:02

"In lipsa siropului Calciu de la Pharco din farmaciile clujene au cumparat un sirop CIPCAL de firma CIPLA (ceva indieni). Cautand pe net informatii despre acest produs, practic nu l-am gasit asa ca intrebarea mea este, desi tampita: e un produs O.K.? L-a folosit cineva? Din pacate nu are nici un prospect , mentioneaza doar ca e din sursa naturala calciul, cochilie de scoica de mare, bleah..
Multumesc!"

e un sirop de calciu care contine si vitamina D.
in mod normal, fiind aprobat de Agentia Nationala a Medicamentului, totul ar trebui sa fie OK.


pentru cei interesati, iata adresa site-ului agentiei sus-amintite, ANM
http://www.anm.ro/


Copilul nostru


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -