Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nas botez - barbat singur ?!


9 raspunsuri la acest subiect

#1
zisaCami

zisaCami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 328 mesaje

Postat 24 octombrie 2004 - 23:59

[hia] fetelor! Am o mare rugaminte, sper sa puteti sa ma ajutati! Eu impreuna cu sotul meu am fost rugati de varul sotului meu sa-i botezam fetita pe data de 7 sau 14 noiembrie ( cand ar implini 5-6 saptamani ). Noi ne dorim mult lucrul acesta, numai ca eu plec pe 7 noiembrie din tara ( pentru tratament FIV ), urmand ca sotul meu sa ma urmeze dupa o luna, fiindu-mi imposibil sa fiu prezenta! Intrebarea mea este: poate sotul meu sa boteze singur fetita? Eu as mai fi considerata nasa, daca nu sunt prezenta? Ce obligatii au nasii, ce trebuie platit ( biserica, tacam restaurant ( cat? ), o lumanare sau 2 lumanari ), ce fel de hainute trebuie cumparate, carucior, etc. ? Va intreb pentru ca nu am mai botezat niciodata! Va multumesc mult, [pup] Cami

#2
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 01:03

banuiesc ca se poate . Cel putin invers cu sigurantza. Adica eu am botezat un bb fara ca sotul meu sa fie aici si nu au fost probleme. Oricum amundoi suntem nasii baietelului! Ca nas eu am platit biserica si am cumparat lumanarea (1), am luat trusoul lui bb si cam atat. De petrecere s-au ocupat parintii Marina

#3
zisaCami

zisaCami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 328 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 01:19

Marina multumesc mult [flo]! La femei stiam ca este posibil, dar de barbati - nasi singuri - nu am mai auzit! [pup] Cami

#4
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 01:47

Cami, si eu cred ca se poate desi mai cred ca preotul ales poate avea un cuvant de spus in aceasta privinta. Am fost la un botez la care numai nasa era prezenta, sotul ei fiind plecat din localitate in interes de serviciu.
Am intalnit si cazul in care nasul/nasa nu era casatorit/a iar preotul nu a avut nici o obiectie. Cel mai bine e sa intrebati inainte preotul.

Uite ce am gasit si pe site-ul Sfaturi ortodoxe: Ca sã facã mãrturisirea de credintã, nasului i se cere sã fie buin credincios, sã fie mai în vârstã ; de asemenea, sa fie de acelas sex cu pruncul care se boteazã. Pãrintii pruncului nu pot fi nasi. Este bine ca pentru fiecare nou botezat sã fie numai un nas.
Nu am putut verifica si site-ul oficial al Patriarhiei Romane intrucat nu functiona la aceasta ora.

Cat despre obligatiile nasilor, exista un subiect numit Botezul - obiceiuri sau poate te vor ajuta si cateva subiecte gasite in arhiva DC: Ce 'obligatii' au nasii de botez? si Ce se cumpara pentru botez?.

Multa sanatate tie si micutei[copil]!

Catalin


Think pink!

#5
Claudelu

Claudelu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.904 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 01:54

Se poate!!Am fost la un botez unde nas a fost doar un el...Poate totusi ar trebui intrebat si pretul ptr siguranta!!
Si cum sa nu se poate ca dar si pe noi ne-au cununat prietenii nstri nefiind cununati...ei au botezat si copilasu!!!


Claudia[mamica] si Raul[copil]

#6
zisaCami

zisaCami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 328 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 02:08

Va multumesc mult pentru raspunsuri, nu ma asteptam sa-mi raspundeti asa de rapid! Catalin: Daca tin cont de sfaturile ortodoxe "sa fie de acelasi sex cu pruncul", atunci nu se poate pentru ca ... e fetita! Iar eu voi fi probabil in avion sau deja ajunsa la destinatie ( Vancouver - Canada )! Inca nu am intrat pe site-ul Patriarhiei, oricum multumesc inca o data pt. informatii. [pup] Cami

#7
claza

claza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 10:40

Draga mea, pe mine m-a botezat fratele tatalui meu, care la vremea respectiva nici nu era casatorit! Deci cred ca se poate, chiar daca au trecut peste 35 de ani de-atunci...

_________________________
iaca si noi

#8
dana_ene

dana_ene

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.194 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 12:31

SE POATE SIGUR ! Oricum este vorba despre un singur nas/nasa care participa efectiv la tot ceremonialul din timpul slujbei. In plus, pe Certificatul de botez pe care l-am obtinut noi in urma botezului Oanei nu este mentionata decat nasa, cea care a avut singurul rol activ la biserica. Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003) http://community.web...r/oana_maria100 http://community.web...r/oana_maria200 POZE NOI !!!!!!

#9
zisaCami

zisaCami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 328 mesaje

Postat 27 octombrie 2004 - 21:04

[flo] si [pup] celor care m-au ajutat! Abia astazi am aflat cu certitudine ca se poate, dupa ce am vorbit cu preotul care ne-a confirmat acest lucru! Va multumesc inca o data tuturor pentru ajutor! Cami

#10
SIMONABB

SIMONABB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 30 octombrie 2004 - 12:51

SIGUR SE POATE baiatul meu a fost botezat de o cunostinta, un barbat necasatorit si preotul n-a avut nici o obiectie. Simona http://community.web...m/user/simonabb


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -