Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 11 voturi

Calculul datei nasterii


215 raspunsuri la acest subiect

#11
Irinabr

Irinabr

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 06 septembrie 2006 - 11:46

Ce voi scrie poate o sa vi se para stupid![bang]
Bune toate tabelele daca stii cu exactitate acea data (prima zi a ultimei menstruatii). Eu poate sunt mai dezordonata, dar perioadele nu sunt exact determinate la mine si nici nu ma asteptam sa raman insarcinata. Asa ca nu stiu exact acea zi. Acum si medicul spune de intarziere de 5zile, dar daca este vorba de data ?( stabilita cu 5 zile mai devreme?). Ma gandesc ca fac tratament si nervi imi fac aiurea. Daca mai vrei sa nasti si cu cezariana.....
Ce stiu exact sunt datele contactelor sexuale neprotejate. Dar se pare ca nu e relevant...
In aceasta situatie ma iau doar dupa ecografe?? Se pare ca doar D-zeu stie exact cand trebuie sa se nasca...

BB 21 sapatamani + baietel de 7 ani si 4 luni (Mihnea)

#12
yulian@

yulian@
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 09 septembrie 2006 - 17:02

[biz]la mine cum a spus doctorul asa mi-a iesit si cu tabelul [fetita]puiucul meu are acm 6 luni si 13 zile[copil]

#13
elenavali

elenavali
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 13 septembrie 2006 - 13:15

la mine este exact cum mia spus si medicul ginecolog si cel de familie

vine pe 25 dec - il aduce Mosul - ca anul trecut asta am vrut de la el si dupa cum vedeti chiar exista[pegeam]

#14
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 14 septembrie 2006 - 00:50

Exact aceeasi data a fost data si de doctorul meu ca fiind data probabila a nasterii. Am avut CM foarte regulat si am nascut mai repede cu 3 saptamani.

E foarte clar, ca e o data probabila a nasterii. Asa sa va pregatiti [biz]



Codruta &[8**]Petra Alexandra (9 august 2005)



[foto] & Poze noi & [tv]



SCOALA SKI

parinti clujeni



#15
panaa

panaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 05 octombrie 2006 - 14:58

[hopsieu]
am verificat si eu tabelul si data nasterii care reiese se incadreaza in perioada pe care mi-a dat-o doctorita: 15-20 nov.2006
Super!!!!
P.S.: plus, ca am intrat pe un sire american si mi-am facut si acolo calculul si tot 18.nov.06 mi-a dat, exact ca in tabel...
[cheers]

#16
Monytza

Monytza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 06 octombrie 2006 - 13:11

dak ultima menstra am avut`o pe 14 august...si pe 27 septembrie..la ecograf.. nu se observa inca sarcina....exista vreo posibilitate de pronostic

#17
alexia3

alexia3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 01 noiembrie 2006 - 04:35

Da, si la mine corespunde cu ce mi-a zis la echo...este bine de stiut totusi ca doar Dumnezeu stie timpul exact si deci luativa marja de 2-3 zile inainte si dupa. la prima nastere de ex. nu s-a potrivit, mi-a spus ca voi naste pe 11 mai, iar fetita mea a vrut sa mai stea si a venit pe 18 mai...va pup si ....multa rabdare...ca merita

#18
dideip

dideip

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 13 noiembrie 2006 - 17:31

Buna fetelor. Ma numesc Paula si am o mare dilema pe care sper ca ma veti ajuta sa o lamuresc.Ultima menstruatie pe care am avut-o a fost pe 29 iulie 2006.Dupa 2 luni, mai precis pe data de 27 septembrie cand am fost la doctor mi sa spus ca am 8-9 saptamani,acum as avea 15saptamani si 5 zile. Dar pe site am calculat si mi-a dat 13 saptamani si o zi ceea ce cred ca este adevarat pentru ca data estimativa a conceptiei coincide cu data cand am fost noi la mare si cred ca am ramas insarcinata si anume 13 august 2006.Voi ce credeti?va pup si sper sa ma primiti si pe mine in randul vostru ca ....sunt o mamica care are "morcovelul in fund" ca este prima sarcina si sunt asa de curioasa cu tot ce mi se intampla.

#19
florin-a

florin-a

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 267 mesaje

Postat 14 noiembrie 2006 - 18:26

quote:
Originally posted by dideip

Buna fetelor. Ma numesc Paula si am o mare dilema pe care sper ca ma veti ajuta sa o lamuresc.Ultima menstruatie pe care am avut-o a fost pe 29 iulie 2006.Dupa 2 luni, mai precis pe data de 27 septembrie cand am fost la doctor mi sa spus ca am 8-9 saptamani,acum as avea 15saptamani si 5 zile. Dar pe site am calculat si mi-a dat 13 saptamani si o zi ceea ce cred ca este adevarat pentru ca data estimativa a conceptiei coincide cu data cand am fost noi la mare si cred ca am ramas insarcinata si anume 13 august 2006.Voi ce credeti?va pup si sper sa ma primiti si pe mine in randul vostru ca ....sunt o mamica care are "morcovelul in fund" ca este prima sarcina si sunt asa de curioasa cu tot ce mi se intampla.

draga noastra viitoare mamica ;sarcina dureaza 40 de saptamani de la prima zi a ultimului ciclu menstrual ceea ce rezulta la tine 15 saptamani si 5 zile;insa exista si o varsta a fatului care se calculeaza de la data conceptiei in cazul tau 13 august deci bebele are 13 saptamani si 1zi,
Concluzia este ca tu trebuie sa te ghidezi dupa prima calculatie. Oricum cred ca vei fi o mamica[gravi] de luna mai iar noi de aprilie
Te pupic [;)]si sa ai o sarcina usoara!

#20
Messa

Messa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 21 noiembrie 2006 - 21:50

Eu astept sa vad daca se brodeste [:)]

29s 4z


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -