Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Verighete


216 raspunsuri la acest subiect

#211
Carmen_Marieta

Carmen_Marieta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.506 mesaje

Postat 17 martie 2006 - 16:45

Irina eu stiu ca verigheta se poate purta si inainte de cununia religioasa doar cu conditie a sa mergeti la biserica si preotul va citeste slujba de logodna si atunci puteti sa purtati verighetele, dar pe mana dreapta.De asta la nunta cei care nu au logodna facuta, preotul citeste logodna, pune verighetele pe dreapta si apoi pe stanga.Asa stiu eu, poate alte fete stiu mai mlute.Pupici.

#212
pepenash

pepenash

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 18 martie 2006 - 00:18

Irina, la starea civila nu ti se pun verighetele pe deget, dar le poti purta dupa aceea fara grija, chiar daca nu sunt sfintite sau mai stiu eu ce. Viitorii mei socri nu sunt cununati religios, dar poarta verighetele pe degetul pe care se poarta in mod normal inca din prima zi si in curand implinesc 30 de ani de la casatorie. Faptul ca nu au fost verighetele sfintite sau ei nu au fost logoditi in biserica nu i-a impiedicat sa fie fericiti! Pepenash over and out!

#213
vulpitzayam

vulpitzayam

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 18 martie 2006 - 10:28

Noi am dat 6 300 000 si 21 de grame de aur.Sunt luate din oras , de la Golden Eye.

My pictures


#214
olguttza

olguttza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 310 mesaje

Postat 18 martie 2006 - 22:43

quote:
Originally posted by irinabobe
spuneti-mi si mie urmatorul lucru va rog. eu cununia civila o fac in mai iar pt cununia religioasa nu am stabilit inca o data. bineinteles verighetele deja le-am cumparat ca muream de nerabdare. intrebarea este cand le pot purta ? adica ti se pun in deget la stare civila? sau le pot purta dupa cununia civila ? sau trebuie sa astept cununia religioasa? nu de alta dar le tin in geanta si ma uit din 10 in 10 minute la ele, ca mor de nerabdare.[:D]
Noi am facut cununia civila cu 9 luni inaintea celei religioase si aveam verighetele facute deja. Ba, mai mult, tot de dragul lor, ni le-am pus chiar dupa oficierea casatoriei, adica dupa ce am semnat hartzoagele, la primarie, fara ca ele sa fie sfintzite sau noi sa ne fi logodit cumva inainte. Uite aici si aici.Cu doua saptamani inainte de cununia religioasa, le-am dat la curatat, ca sa fie frumoase si lucioase atunci cand ni le vom fi pus la modul oficial.Deci, cred ca nu e nici o problema daca veti incepe sa le purtati din luna mai!Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

#215
Alynutza

Alynutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 20 martie 2006 - 12:06

Fetelor, v-ati luat vreuna verighetele de la Sabrini? Imi poate spune cineva cum se procedeaza? Adica am vazut eu butonasul ala de comanda, dar eu de unde sa stiu sa-i spun ce marime imi trebuie? In plus, sunt nelamurita si in privinta gramajului care apare langa fiecare model. Stiti cumva daca e vorba despre gramajul perechii sau a unei verighete? Imi puteti spune cumva si unde e reprezentanta? Parca am auzit ceva de mall, Timisoara... Multumesc frumos.
Miresica [zana] de 15 iulie


#216
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 13 septembrie 2006 - 20:36

Subiect initial: "Verighetele la cununia civila?" postat de kid2003, 13/09/2006, 10:46:59 Dragele mele, cum e cu verighetele astea? Eu am cununia civila acum in octombrie, dar din pacate, nunta trebuie sa o amanam pentru vara urmatoare (am avut un deces in familie si suntem pana in iunie in anul de doliu, nu putem face nunta). Eu ard de nerabdare sa cumpar si sa imi port verigheta. As lua-o de acum si mi-as pune-o pe deget de anul asta de la cununia civila. Nu vrem sa mergem la biserica sa facem logodna, asteptam sa facem totul la anul...Oare e grav daca imi pun verigheta pe deget la starea civila sau trebuie sa astept pana la anul? Acu n-ar fi asa o mare problema sa mai astept pana la anul, noi suntem impreuna de 7 ani, avem si un bebe impreuna, si deja ne referim unul la altul ca la sot si sotie. Dar acum ca vine oficializarea, parca m-a cuprins o febra...si sunt nerabdatoare. Voi ce ati facut, daca casatoria civila si cea religioasa nu au fost in acelasi an? Ati purtat verighetele? Le-ati pus la starea civila? Eu am vazut ca se pun si la starea civila, am fost chiar la o colega care a facut asa anul asta, dar ea nu urma sa mai faca cununia religioasa si a preferat sa puna verighetele la Sfat. Va pup si va doresc Casa de Piatra pentru cele deja casatorite si Nunti SUPERBE pentru cele care asteapta in curand marele eveniment. raspuns postat de Cristina_C, 13/09/2006, 11:12:56 Kid - noi am facut cununia civila acum 6 ani si, din diverse motive n-am mai apucat s-o facem pe cea religioasa. Vara asta am fi vrut dar n-am reusit sa-mi obtin in timp util certificatul de botez (sotul il are)- pentru ca ne cununam la catolici si preotul ni le cere (nu stiu daca la ortodocsi e la fel). Oricum, ideea e ca de-abia am asteptat sa purtam verighete si ni le-am pus noi singuri pe deget unul altuia imediat dupa ce ne-am casatorit civil. Cand am iesit din sala ni le-am pus. Cand o sa facem casatoria religioasa o sa le sfintim la biserica. Nu consider ca-i un pacat, nici n-am avut ghinion, suntem de 6 ani impreuna, avem un copilas de aproape 4.... Cristina raspuns postat de april, 13/09/2006, 11:18:10 Desi am avut 4 luni intre cununia civila si cea religioasa ne-am luat verighete pentru cununia civila. Doar te casatoresti. De ce sa mai amani....mai ales ca o sa ai destule cheltuieli la nunta. raspuns postat de daii, 13/09/2006, 11:34:36 Kid2003, si eu am avut cununia civila anul asta pe 1 aprilie, in postul Pastelui. Ne-am dus la preot inainte si l-am intrebat ce sa facem ca sa putem purta verighetele si ne-a chemat a doua zi dimineatza, era intr-o vineri. Inainte de inceperea slujbei, ne-a luat verighetele pe care le-a dus in altar sa le sfinteasca, si s-a rugat pentru noi. Asta a fost tot. Presupun ca a procedat asa pentru ca ne aflam in Postul pastelui si nu se oficiaza logodne si altele de genul. Eu zic sa faceti asa cum simtiti voi, Dumnezeu va este alaturi si de acum inainte asa cum v-a fost si pana acum. E cel mai minunat lucru sa porti verigheta pe deget, mie asa mi se pare. Pupicei raspuns postat de kid2003, 13/09/2006, 15:38:59 Multumesc mult pentru raspunsuri. Si eu imi doresc sa nu mai aman momentul cu verighetele si cred ca asa voi face...logodna nu prea am chef sa mai fac, o sa o facem atunci la slujba. Am sa pun verigheta de acum si la anul o sfintesc. Multumesc mult.

#217
pisoi_turbat

pisoi_turbat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 15 septembrie 2006 - 20:10

HAI SA VA SPUN SI EU CATE CEVA: Acum cateva luni, cand eram la biserica sa platesc avansul pentru nunta, niste tineri l-au intrebat pe preot daca exista vreun impediment sa folosesca verighetele nesfintite? Raspunsul a fost:"Cat timp nu sunt sfintite, verighetele sunt simple bijuterii!" I-a sfatuit sa nu mai creada tot ce spun babele. In alta ordine de idei, am aflat recent cat de putin informati sunt preotii in ceea ce priveste Randuielile Bisericii Ortodoxe, citind cateva carti de specialitate, tocmai pentru ca eram confuza in privinta practicilor. Chestii generale, cum ar fi faptul ca nu ai voie sa mai intri intr-o biserica (n-o luati ad literam "in biserica", asta inseamna ca nu ai voie sa intri pe poarta bisericii, in pridvor si in biserica, fiindca pamantul ei se sfinteste primul) dupa ce ai fost cununat pana nu te scot nasii la biserica, a doua saptamana! Ei bine, protul nu ne-a spus asta! Concluzie, nu stiu unde sa te sfatuiesc sa intrebi astfel incat sa primesti un raspuns 100% veridic! Nu te-as indruma catre un preot de mir, poate unul din manastire, ei stiu mai bine randuielile. Toate cele bune, C. fii bun, daruieste, intelege...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -