Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

De ce tinem copilul in casa pana la botez?


69 raspunsuri la acest subiect

#61
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 29 iulie 2006 - 12:26

quote:
Originally posted by Tzuni
M-am enervat ieri [:D] si-am uitat sa raspund la intrebarea subiectului. Cred ca se recomanda sa nu scoti copilul din casa pana la botez pt ca daca se intampla ceva si D-ne fereste, moare, biserica ortodoxa nu ti-l ingroapa cu slujba, pt ca micutul nu era botezat. Zic si eu...What?????????? Am citit bine??????????? Asta e pozitia oficiala a Bisericii ortodoxe?????? In ce hal a decazut....____________________________________________________________Tzuni [sofer] mic si drag si scump si grasunel si... pisicos
Crinuta si [bonjovi] Rayan

#62
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 01 august 2006 - 14:54


pe mine m-a socat si asta.....de cand crede un preot ortodox in farmece??? si le accepta - adica se teme de ele??? una peste alta reactia e stupida, scuze.

"
quote:
Originally posted by Mada

Preotul are o reactie exploziva, incepe sa urle la mine ca ce caut afara eu afara din casa inainte de 40 zile, ca nu am voie sa ies decat la dr, ca acum se prind toate farmecele de mine si de copil, ca ce n-am nici o baba in casa care sa-mi spuna lucrurile astea si sa vina ea la biserica in locul meu????

"

Roxana

#63
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 01 august 2006 - 19:02

Un copil nebotezat nu face parte bin biserica.
Daca, Doamne fereste, moare nebotezat, ce fel de slujba ar putea facea preotul, daca el nu a facut parte din biserica?
Poate exista slujbe speciale pentru cei din afara bisericii, dar eu una n-am auzit de ele.
Dar, oricum, de rugat ne putem ruga pentru sufletul decedatului, intr-un mod mai putin formal.

Cat despre farmece, aceasta inseamna cooperarea cu diavolul, iar biserica ortodoxa nu se indoieste de existenta acestuia, si nici de puterea pe care o poate avea, daca este invocat.

#64
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 01 august 2006 - 23:08

Dar voi nu stiti ca exista liturghii pentru sufletele copiilor avortati?
Adica daca ei nu au avut ocazia sa se nasca si sa fie botezati nu se pot mantui?

Aceeasi intrebare o pun legata de copii care mor inainte de a fi botezati.
Conform teoriei aceleia care spune ca nefiind botezat nu face parte din Biserica, nici unul dintre acestia nu are sanse la mantuire.
Nu cred in aceasta teorie, deoarece Dumnezeu este atat de iubitor si de drept, incat nu ar lua sansa de a se mantui nimanui, cu atat mai mult unor suflete nevinovate.

Crinuta si [bonjovi] Rayan




#65
alinaMIZZI

alinaMIZZI

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 01 august 2006 - 23:36

Cine a spus "cate bordeie atatea obiceie" nu a spus-o degeaba.Nu cred ca e cazul sa folozofam teoriile religioase pt ca poate am afla lucruri care mai degraba ne-ar umbri mai rau gandurile, mai bine le luam asa cum sunt si le aplicam fiecare cum credem mai de cuviinta.
Eu am nascut pe data de 21 martie, marti si duminica am iesit cu bebele afara. Stim toate mamicile cat este de important aerul curat pt bebei( si nu numai), acum bebele are 4 luni si o saptamana si inca nu am facut botezul, am tinut foarte mult ca parintii mei sa fie prezenti la botezul primului lor nepot.
Nu cred ca asta face din mine o persoana necredincioasa.

#66
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 01 august 2006 - 23:52

Mantuirea nu este echivalenta cu participarea la o biserica sau alta.
Dumnezeu decide pe cine mantuie si pe cine nu.
Dar preotul trebuie sa aiba grija de cei din biserica sa. Nu stiu daca lui ii este permis sa faca slujbe pentru cei care nu apartin bisericii. O sa ma interesez.

#67
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 01 august 2006 - 23:58

Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel si ne da aceeasi sansa de mantuire.
Daca preotii ( ma refer la ortodocsi) refuza sa inmormanteze un suflet pe motiv ca nu a fost botezat, e foarte trist.
Vreau sa stiu si eu unde scrie asta in Noul Testament, ca dupa aceste ne ghidam.



Crinuta si [bonjovi] Rayan




#68
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 02 august 2006 - 00:09

Preotul nu inmormanteaza. El oficiaza doar slujba.
Dar, cand viata este in pericol, mama poate sa isi boteze pruncul, chiar si cu pamant daca nu are apa, cat timp copilul este in viata.
Parintii copilului care moare nebotezat, din neglijenta parintilor, sunt opriti de la impartasanie 3 ani de zile, conform Sfintelor Canoane.

Arh Nocodim Sachelarie: " Pentru copiii avortati si care mor nebotezati nu se afla nicaieri invatatura, nici in Sfanta Scriptura, nici la Sfintii Parinti, fiindca viata oamenilor, atat a celor maturi, cat si a celor necrestini, este in mana Facatorului lor, care nu poate fi obligat sa descopere toata iconomia providentei Sale muritorilor, nici sa cunoasca ceea ce nu le este de folos. Chemarea glasului Sau rasuna mereu in lume si cei ce aud au datoria sa raspunda, numai in masura de ei inteleasa si pentru ei data. De buna seama ca Dumnezeu nu pedepseste pe cei ce nu cunosc legile si mai ales pe copiii nebotezati. Ba, dimpotriva. El a creat pe om spre fericire si, deci, copiii care n-au putut folosi libera lor vointa si putere in virtutea scopului pentru care omul a fost creat, El ii fericeste pentru existenta lor, asa cum si ei Il lauda pentru aceeasi existenta nevinovatasi frumoasa creatiune naturala. Astfel, ei sunt randuiti la fericirea naturala a existentei, dar nu la cea a rasplatirii dupa merite, intrucat nu au fapte virtuoase "

#69
Marilena12

Marilena12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 997 mesaje

Postat 16 octombrie 2006 - 23:30

Multumesc Casandra! Ma tot invarteam pe langa subiect, am citit despre soarta copiilor care mor nebotezati dar nu imi amintesc titlurile. Si ma bucur ca ai redat acest citat.[flo]

Vreau sa mentionez ca nu exista liturghii pentru copiii avortati! Cine da aceste pomelnice in care scrie copiii pe care i-a ucis in mod deliberat, cu numele de Ion, Ioana, se face vinovat si de alte pacate in fata lui Dumnezeu. Nu poti taia cu de la tine putere firul vietii unui copil si apoi sa te rogi pentru mantuirea lui, si sa mai crezi ca o sa te si ierte Dumnezeu pentru asta. Stiu ca exista asemenea practici, dar ele sunt fapte ipocrite, si fara folos pentru acele sufletele carora li s-a luat dreptul de a se uni cu Hristos prin Taina Botezului.
Scaparea acelor parinti este la scaunul Spovedaniei, in post si rugaciune. Pacat de copii, atat cei avortati cat si cei morti nebotezati. Uneori se intampla asemenea tragedii, dar de cele mai multe ori, parintii sunt responsabili ca nu au botezat pruncul aflat in pericol. Acesti prunci nu pot fi trecuti la pomelnice, dar le putem aprinde lumanari si ne putem ruga pentru ei.
Si slujba se face, se spun niste rugaciuni, dar nu se face slujba de inmormantare obisnuita care se face in biserica pentru crestinii decedati.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006

#70
MaryP

MaryP

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 17 octombrie 2006 - 01:32

Nu este superstitie.

Cum se zicea mai sus: sa nu cumva sa pateasca ceva copilul si sa fie nebotezat!Plus ca un copil nebotezat e mult mai vulnerabil in fata ...lumii inconjuratoare/energiilor negative/raului in general.



RAZVAN MIHAI – puiul meu drag


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -