Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de ian-feb 2004 (24)


155 raspunsuri la acest subiect

#11
Helen

Helen
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 16 iulie 2004 - 02:23

Ioana, le dai iurt Brenac cu fructe sau simplu? Aici nu se gaseste ca as fi vrut si eu sa mai schimb. Eram convinsa ca am vazut prin magazine dar mai mult ca sigur am vazut acasa la Sinaia! Asa ca raman la Danone. Eu ii dau mai mult Danonino ca mi se pare mult mai hranitor si este f aromat si in multe variante - vreo 8 (2-3 cutii la o masa - in total 100-150g)! In cate o zi ii dau numai unul intre ultimele mese ca sa o aman pe ultima. Daca ii dau efectiv o masa cu iaurt atunci la 2 cutii pun si 5 biscuiti si intre ultimele mese inca o cutie dar asa simpla. Dupa ce papa laptele de dimineata Arturicii se culca la loc? Te intreb ptr. ca al meu Srumf asa face si daorme pana pe la 10-11. Cred ca de aia nu i se face foame decat pe la 12:30, deci numai dupa 5 ore si jum...ca celelalte mese le cere dupa 3 ore si jum, maxim 4 ... intr-un cuvant nu am cand sa-i dau 5 mese /zi oricat m-as stradui. Asa ca ramnem la 4 mese si daca avem noroc inca un supliment cu un mic danonino! Ca si tine am luat o garamada de feluri de cereale si am aruncat multe din acelasi motiv, al expiraraii. Cele de la Bebelac mie nu mi-au palcut f mult, mai ales cele care aveau si lapte. Simplu, tot porumb am folosit dar mi se parea ca nu prea tine de foame si in plus jum de punga tot aruncam. Am mai avut si orez de la Nestle - e ok. M-am oprit la cele de la Milupa si de la Knor. Andruska,acum am asa: Miluvit(orez+porumb, cu lapte)valabile 3 sapt dupa deschiderea cutiei Milubrei (orez +porumb+ morcov+mar, cu lapte), 3 sapt valabilitate Milupa - Getreidebrei - 7 Korn ( grau,ovaz, orez,orz,mei,porumb,secara) asta este noua achizitie; i-am dat deja o data desi sunt de la 6 luni - fiid fara lapte au 3-4 sapt de utilizarede la deschiderea cutiei Knor Puiut - orez - 3 luni de la deschidera cutiei Knor Puiut - gris (este aromat cu mango si caise)- 3 luni de la deschiderea cutiei Cele de la Milupa se termina ff repede iar cele de la Knor fff greu. Pe viitor nu o sa mai iau atatea feluri ca nu am ce face cu ele . Cred ca o sa le iau pe cele de la Knor si pe rand cate un fel de la Milupa. Oricum cand are pofta de mancare papa orice fel, cand nu degeaba fac eu colectie in camara! Azi am avut o mare surpriza... asistenta de la dr-ta de fam s-a gandit sa ne viziteze acasa, asa neanuntata (ea e specializata in pediatrie)! Spun surpriza, ca de cand l-am nascut nu a venit decat o singura data si am inteles ca normal ar trebui sa vina macar o data /luna pana face bebe un an. In fine, iar mi-am adus aminte de Pufulet, catelul meu pe care ei i l-am dat dupa ce am nascut; nu-l mai pueam tine cu bebe in casa (din cauza parului). L-a consultat, la laudat, s-a jucat cu Cosminel si a zis ca totul e ok si ca arata f bine si e sanatos tun, Mi-a aratat si cum sa-l masor acasa (daca ma intereseaza) ca sa fie cat mai exat: pe o suparafta plana sa pun o cutie lipita de capul copilului (in loc de suportul ala fix care-l au ei la cabinet) apoi cu cm de critorie f intins sa il fiixez la baza cutiei si pe sub bratul copiluli si cu piciorul intins perfect sa merg pana la talpa. Adevarul e ca nu-i mare lucru si daca te ajuta cineva este si mai bine. Nu mica mi-a fost mirarea ca fimiu a mai crescut cu 3 cm, asa ca de unde sa fie el mai grasut... are 73 cm si 8.400kg! Nu suntem nici noi mici dar nici prea inalti: eu 1.70 iar sotul 1.80. Dienuca si Rares, salutari! Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004 http://community.web...om/user/phelens

#12
Helen

Helen
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 16 iulie 2004 - 02:40

Tatiana, felicitari ptr. dintisor dar paote iese si celalalt! La noi au iesit deodata! Cosmin s-a oprit apoi cat de cat cu salivatul dar a reinceput dupa vre-o saptamana mai rau. Tot la fel, singura solutie e bavetica non-stop dar tare nu-mi palce, insa imi e frica ca raceste ca e tot ud pe piept. Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004 http://community.web...om/user/phelens

#13
Ioana77

Ioana77

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 16 iulie 2004 - 11:58

Helen Le dau Iaurt Brenac simplu, de 2.8% grasime (indicatia pediatrului). Dupa ce papa laptele dimineata, au avut o perioada in care se culcau dar acum nu prea. Eventual jumatate de ora, maxim. Tatiana Felicitari pt dintisor!! Arturicii, in afara de faptul ca rod tot si ca saliveaza f mult (si ei stau cu barbite cand iesim la plimbare) nu au gingia umflata. A, mai e ceva. La amandoi (avantajul gemenilor ca poti compara[:D]) partea de jos a gingiei e plina de vinisoare rosii, verticale. La voi e asa? Andra Stiu ca tu ai termometru Scala de masurare a temp intr-o secunda, in ureche. Iti este de folos? Functioneaza bine? Are si dezavantaje? Pt ca vreau sa le iau (sa primesc adica [:D] de la colegi sapt viitoare). Ioana, [copil] YANN & [copil]PHILIP _______28.01.2004_______
http://community.webshots.com/user/yannphilip


#14
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 16 iulie 2004 - 13:16

Helen, am citit pe Danonino ca ar contine coloranti si arome. Nu stiu despre Brenac, inca nu i-am dat iaurt. Si eu as fi optat ptr Danonino daca nu citeam asta. Tatiana, felicitari pentru dintisorii s evident progresele Clarei! M-ai mai linistit si pe mine cu greutatea, pentru ca Alexandra avea fix la 5 luni 6.640 si 66 cm. Asadar nu e singurica "top-model" pe aici. Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

#15
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 16 iulie 2004 - 13:40

Ioana, Eu am termometru suzeta si e relativ ok. Adica nu-ti masoara intr-o secunda (ci in vreo 5 min), dar nici nu te chinui (tu si bebe) sa i-l bagi in fundulet. Dar sunt curioasa si eu cu termometrul asta de ureche...ca si barbatu-meu zicea de el... Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

#16
TatianaG

TatianaG

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 16 iulie 2004 - 13:44

Emilly, bubitele rosii, cu varful alb pot fi de la caldura, saliva (avem si noi in zona "decolteului") sau detergentul / balsamul folosit (noi am avut in primele saptamani din cauza lor). Doctorita nu mi-a spus c-ar putea fi alergie la alimente. M-am linistit cu privire la salivare. Pe strada sau in parc n-am mai vazut copilasi cu bavetici si am credut ca numai Clara e asa "salivoasa" [pofta]. Ioana, la Clara n-am observat vinisoare pe gingii. Adevarul e ca n-am putut cerceta foarte bine zona, isi tot putea limba acolo. Va doresc o zi placuta! Tatiana si Clara Maria (31 ian 2004) http://community.web...user/tatianagut

#17
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 16 iulie 2004 - 16:16

buna ziua si de la noi sa va mai spun ce mai face ficioru-miu. de vreo trei zile ne-am dat in tandreturi. adica seara, dupa ce maninca, in loc sa doarma, ma apuca de par, urechi, ce prinde si el si ma pupa/musca/linge pe fata. si ride in hohote la faza asta. e dulce rau de tot [olala] in rest, papa bine tot ce-i dau. azi dupa ce a terminat banana cu brinza i-am dat un pic de caisa - prima oara - sa vad daca-i place. mi-a raspuns cu un zimbet.[^] doarme bine, e cuminte si dragutz. dar nu se ridica singur in funduletz, nici nu merge de-a busilea, nici tiris, cum am vazut ca fac alti copii [V] speram sa raportam si noi progrese cit de curind acum mergem sa pregatim piureul si sa papam va dorim o zi minunata Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004) http://community.web...user/ancutza124

#18
ane2

ane2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 16 iulie 2004 - 16:17

Am venit si noi sa ne vaitam........aseara nu stiu ce a fost cu Rachella dar a adormit greu si din 10 in 10 min se trezea plangand...da era plansu ala al iei de rasfatata ....nu pot sa-mi dau seama ce a avut.....intr-un final am puso la noi in pat si na mai zis nici pas....iar pe la 3dim sa trezit si pana la 5 dim sa foit tot patu..... Si nu mai vrea sa pape mai mult de 120ml de lapte ..in schimb ceai bea cate 200-250ml....sa fie de la caldura?....in tara a mancat foarte bine cate 200-240ml .....maine ne ducem la dr. si daca totu e in regula facem si vaccinu..... Andruska in bucuresti stau ....iar mama la 40 de kilometri de buc......oricum Rachella a stat doar vineri acolo in rest numai cu mine.... Afara sunt 42 de grade si la mine in casa ploua[:D] ...m-au inundat vecinii.....si nu e prima oara[bang]....... La multi ani Crina-Amelia & Daria!!!!! Fug sa termina curatenia...acum cat dorme fimea.....offfffff ce rau e fara mama .....dar rezistam noi pana se intoarce [;)] Anita si Rachella -17.o1.2004 http://community.web...er/sugarbabe134

#19
Helen

Helen
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 16 iulie 2004 - 16:27

Ane, exact asa a facut Cosmin cand i-au iesit dintii, cam cu 4 zile inainte de eveniment... uita-te bine la gingii sau treci cu degetul peste ele... daca este de la dinti se simte clar umflatura! pupici Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004 http://community.web...om/user/phelens

#20
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 16 iulie 2004 - 16:30

cred ca am ratat ceva sarbatoriti le spunem tuturor sarbatoritilor "La multi ani!". sa fie sanatosi, voiosi ei si parintii lor. Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004) http://community.web...user/ancutza124


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -