Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

chist mare si sarcina


14 raspunsuri la acest subiect

#1
lordra

lordra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 00:12

Hello dragelor In urma unor sangerari intermenstruale vechi (si din pacate inca prezente) si a unei sarcini foarte recente, m-am prezentat la Dr. Nayel sa vad si eu cum stau lucrurile. In urma ecografiei, mi-a descoperit un ditai chistu' de vreo 5 cm pe ovarul drept. M-a intrebat daca vreau sa pastrez sarcina, pt ca. in caz contrar, mi-ar face operatie si mi-ar extirpa acel chist. Fiind prima sarcina, i-am raspuns, evident, ca vreau s-o pastrez (nu se stie niciodata daca ai de 2 ori norocul de a ramane gravida, nu?). Mi-a dat ca tratament Utrogestan (4 tablete pe zi), Gravidinon (1 injectie la 7 zile), No-Spa (2/zi in caz de dureri) si Acid folic (2 pastile pe zi - nu-i cam mult oare?) A fost insa o chestie care m-a cam ametit, si, bulversata fiind in acel moment, n-am cerut detalii (abia acasa mi-am dat seama). Mi-a spus ca in cazul in care sarcina rezista (pt ca e posibil sa nu reziste totusi), dupa luna a 3-a imi va face operatie de scoatere a chistului de pe ovar. Daca ash fi avut atunci prezenta de spirit necesara, ash fi cerut detalii. Cum insa n-am avut-o (pe motiv de soc de veste de chist muuuult prea mare) va intreb pe voi: este posibila o operatie pe ovar in timpul sarcinii, tinand cont de faptul ca mai mult ca sigur implica o anestezie? Ca doar e operatie, nu? Mi-e foarte neclar lucrul asta si abia peste 2 saptamani sunt programata iar sa-i spun ce rezultate a dat tratamentul. Inca o intrebare: a mai avut cineva un chist atat de mare care sa-i fi lasat totusi bebeul sa se formeze in tihna si sa iasa afara sanatos din toate punctele de vedere? Si inca ceva....cu ce poate deranja un chist pe ovar o sarcina, tinand cont de faptul ca totul se petrece in uter? Intarzierea interventiei imi pune oare ovarul in pericol? Din ce am mai citit eu pe forum, pare ca atat Gravidinonul cat si Utrogestanul sunt pt. mentinerea sarcinii. Cu ovarul ce ar trebui sa se intample oare in aceste 2 saptamani? Se poate drege oare singurel, tinand cont ca inca mai am sangerari? Hai ca v-am naucit cu atatea intrebari pe topic patrat. Multam fain si heeeeeelp meeeeeee!!!!!!!!! Va pup pe toate.[pup] Lordra

#2
coraly

coraly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 983 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 01:04

Salutare! Nu stiu daca sunt in masura sa-ti raspund la intrebare... in orice caz si eu am o formatiune nediagnosticata sigur inca ...ori e in uter, ori tine de ovar, are 4.8 cm. Nu am sangerari nici dureri, asa ca doctorul nu si-a facut probleme prea mari, mi-a dat Duphaston (pt. ca in cazul in care este corpul galben sanu se rupa inainte de a intra placenta in rol). Am citi pe site-uri americane despre chestii din astea, sunt o gramada de femei cu chisturi si fibroame chiar mai mari (5 cm) nu e chiar asa mult, care au nascut fara probleme. Si am auzit de o tipa care a fost operata in timpul sarcinii, nu prea stiu detalii. Alt caz era ca fata avea un chist de o anumita marime, si la nastere, fiind cezariana, doctorul a vrut sa i-l scoata si pe ala, numai ca disparuse... multe se resorb in timpul sarcinii. Altceva nu pot sa-ti zic, decat ca poate ar fi mai bine sa mai consulti un doctor. Poate iti zice altceva,,, vezi si tu. Iti doresc multa sanatate tie si la bebe!

#3
Gioni

Gioni
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 11:12

Lordra, In situatia ta am fost si eu. La prima ecografie (la 5 saptamani de la UM)care-mi confirma existenta sarcinii mi-a descoperit si un chist maricel, care dupa 3 saptamani a mai crescut pana la 7 cm. In acestasta periada am luat utragestan (am luat si 6/zi)si no spa. Se pare ca la mine era vorba si de o insuficienta de corp galben, avand doua sarcini oprite in evolutie. Medicul meu mi-a spus ca in mod normal chistul se va resorbi...si asa a si fost. La 12 saptamani avea deja 4 cm. Pana acum sarcina a decurs fara probleme deosebite si am intrat in saptamana 23. Medicul meu nu mi-a spus niciodata ca o sa-mi faca operatie pentru scoaterea chistului. Iti doresc o sarcina fara probleme. Sa auzim numai de bine, [pup] Gioni

#4
lordra

lordra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 13:07

Hola fetele Sa va mai zic noutatile: as' noapte am sangerat cam tare ( mult mai mult decat in ultimile zile) si asta dupa ce luasem deja prima doza a tratamentului. Ce D-zeu ar putea fi? Medicul mi-a palpat cam tare ovarele, ca m-a durut rau de tot. Sa fie din cauza asta? Mentionez ca am ceva dureri de ovar si azi si inca sangerez. Acuma sunt taaaaare nelamurita. Ce sanse de sanatate are copilasul asta ( in caz ca ajung pana la capat cu sarcina) in conditiile in care eu ma indop cu tratamente timp indelungat? E mai indicat oare sa renunt la sarcina, sa-mi tratez ovarul defect si dupa aceea sa incerc sa raman iar gravida? Nu stiu cum e mai bine sa procedez si ma omoara dilema asta. Voi ce parere aveti? Va pup Lordra PS. Gio, la ce medic ai fost tu? As vrea sa mai aud o parere a unui medic, dar nu prea stiu la cine sa ma duc. As vrea un doctor care sa-mi faca si o ecografie buna si care sa ma si lamureasca total si cu calm in privinta problemei pe care o am.

#5
Gioni

Gioni
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 14:24

Lordra, Eu acum sunt la dr. Puia de la Giulesti (la primele doua sarcini pierdute eram la alt medic). Despre sangerari nu stiu ce sa-ti spun, ca la mine nu a fost cazul. Despre medicamente nu-ti face probleme, eu am luat si mai iau si acum utragestan, no spa si mai fac si injectii cu gravibinon!!! Am luat si acid folic acum mai iau prenatal, tardiferon si aspacardin. Si utrogestanul si gravibinonul sunt pe baza de hormoni- progesteron. Ca sa te linistesti eu zic sa mergi la ecografie si sa vezi ce-ti spune. Eventual mai consulta si alt medic! Din ce am mai citit eu stiu ca sunt cazuri in care a venit ciclu peste sarcina sau in periada cand trebuia sa vina ciclul au fost sangerari. Cauzele pot fi multe! Sa auzim numai de bine, Gioni

#6
lordra

lordra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 16:39

Gioni, m-am programat in seara asta. la ora 19, la Dr. Puia. Nu mai pot sa aman, mai ales ca ma doare ovarul cam tare. Spune-mi te rog...cum e medicul asta si ce tarif are? Daca ia mai mult de 300 pt. consultatie, is un om mort...deja sunt in mare criza de bani. Ai idee cumva cat este o ecografie la Giulesti? Intreb asta pt ca trebuie sa-mi fac monetarul pt seara asta. Multam fain Te-am pupat Lordra

#7
Gioni

Gioni
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 17:18

Ti-am trimis un raspuns pe PM! Gioni

#8
lordra

lordra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 15:36

Hello cu fiecare noua analiza (ecografie) mai aud o nebunie. Mai nou, am si un fibrom uterin de 29 mm (din ce vad eu ca scrie aciia, pe ecografie). Ce inseamna asta si ce trebuie facut? Dr. Puia (pt care nu am DELOC vorbe de laude, mai ales cand vb despre atitudine) m-a amanat cu raspunsul pana marti, cand imi va veni rezultatul la B HCG. Nu mi-a interpretat nici o ecografie si m-a lasat pana in tensiune pana marti, desi eu acuma am probleme. Sa nu mai vorbesc de faptul ca, la 2 minute dupa ce i-am povestit istoricul meu, a inceput sa urle la mine ca de ce nu mi-am facut nu stiu ce analiza (pt. virusul Papiloma, de care am suferit in trecut si pt care am facut tratament ori de cate ori s-a manifestat). Cand i-am replicat ca nu mi s-a cerut sa fac aceasta analiza desi eu merg regulat la medic si de fiecare data precizez ca am avut acest virus, si-a iesit din minti. Mai nou, eu ca bolnava sunt vinovata ca prea multi medici sunt incompetenti si nepasatori. Ma rog...dupa ce rezolv situatia de criza, imi jur ca nu mai calc in spitalul Giulesti.La nici un medic de acolo. Apropo de indolenta personalului medical, imensul dr. Sedan care facea ecografii gravidelor, fuma in cabinet tigara dupa tigara. Asta da atitudine de medic responsabil[haibat]. Am o intrebare la final: ce inseamna chist ovar stang cazut in Douglas?

#9
camys_2000

camys_2000

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 15:53

lordra, eu nu cunosc amanunte despre astfel de probleme, cume a ta, dar despre Nayel am auzit numai lucruri bune ( parca e la CFR2, nu?). Tot la CFR2 mai e un medic bun, Gherasie, dar din cate citisem eu pe forum, dintre acestia 2, l-ash alege pe Nayel. Tratamentul care il faci tu acum nu treebuie sa te ingrijoreze ca-i face rau la bebe, toate pastilele sunt ptr binele lui bebe, si eu le-am luat la inceput pe toate. Daca tot sangerezi, eu zic ca trebuie sa te mai duci o data la medic, sa te linistesti. Eu mai stiu ca daca sangerezi non-stop, teebuie sa stai in spital. Multa sanatate si optimism !!! Carmen [gravi] DPN 31 octombrie http://community.web...user/camys_2000

#10
lordra

lordra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 16:05

Si inca o intrebare: cat de important este BHCG si ce arata el precis? Din cate stiu eu, analiza asta se face pt a vedea daca este prezent hormonul sarcinii. Nu inteleg de ce trebuie sa astept atatea zile tinand cont ca eu am deja niste rezultate a unor ecografii in care s-a vazut sarcina, dar nu s-a putut preciza exact daca este intrauterina sau nu. Ce poate aduce atat de nou acest test incat sa merite sa mai astept 4 zile tinand cont ca eu acum sangerez? Si inca ceva....se poate prinde sarcina pe un uter fibromatos? Azi la ecografie mi s-a spus ca am uter fibromatos, desi anul trecut in toamna cand mi-am facut ecografie vaginala tot la Sedan asta, nu exista asha ceva.


Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

Last Blogs

  • Cu bune È™i rele

    Irina0820
    - Astăzi, 09:41

  • Testul de toleranță la glucoză

    Ana1298
    - Astăzi, 08:28

  • Sunt cursurile de puericultură importante?

    Ana1298
    - Ieri, 20:51

  • Bebe ajunge acasă

    Roxanesss
    - Ieri, 13:32

  • Prima zi de fericire

    Irina0820
    - Ieri, 09:59

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -