Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (28)


140 raspunsuri la acest subiect

#41
Fleur

Fleur
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 20:44

Ileana,cred ca fetele sunt la plimbare...Hai ca-mi faci pofta cu pestele la gratar si sa nu-mi spui c-au tras si-un mujdei de usturoi...ca nu ma mai joc. Ca intrebai de piscina...da avem instructor si intru si eu in apa cu ea.Misto e chestia ca bazinul are podeaua rabatabila,si tot schimba adancimea apei astfel incat sa fie bine pt bb.Se fac diferite exercitii si insotite de catecele pt copii cantate de parinti si instructoare (trebuie sa le invat si eu...),cu tot felul de jucarele.E si un cantecel care la refren numara pana la trei si atunci trebuie sa bagi bb sub apa...baltabac...s-o fi vazut pe mandra prima oara,nici ea nu stia ce sa faca...sa planga,sa rada...in final a ras ca radeam si eu.Aici e program de inot cu copii pe diferite grupe de varsta (pana la 1 an,1-3 ani etc).A! Si mai pun muzica cu o formatie olandeza K3 dupa care sunt innebuniti pustanii (un fel de ASIA a noastra).Norocosi copii de aici,au tot felul de distractii care mai sunt si educative. Weekend placut, Fleur http://community.web....com/user/fleu1

#42
adameasca

adameasca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 12 iunie 2004 - 22:31

Fleur, normal ca am facut si mujdei de usturoi.[:D] Din ala cu rosii coapte pe gratar. Hai ca ti-am facut pofta... Scuze. Da' io am mancat rosii cu branza, ca nu suport pestele. Si cartofi taranesti cu mujdei. Azi tre sa-mi laud sotul, el a facut totul pt masa. ba nu, sa ma laud si io: am facut o tarta cu capsuni. M-am bucurat degeaba cu mancarea lui Luca. S-a razgandit. Cu mare circ a mancat si legumele si iaurtul de dupa amiaza. Unde nu se satura cu 250 gr de iaurt inainte, acum abia l-am indopat cu vreo 100 de grame.. Am observat ca daca il las sa ceara de mancare, o face cam dupa 5 ore si ceva de la masa anterioara. Pai si mie mi se face foame in 5 ore. Si cred ca stiu si ce are: nu papa de la aftele din gurita, afte facute din cauza antibioticului. ii dau deja tratament pt ele, dar mi-a zis dr ca nu incep sa dispara decat dupa ce termin medicamentele. Asa ca maine la pranz e ultima tura de antibiotice. Si poate apoi isi mai revine. Plus ca e traumatizat de nasul infundat pe care nu reusesc sa-l mai desfund. Pt ca nu ma pot apropia de moaca lui. :)) Onutza, rabdare mama, ca ai un circ de mare angajament acasa. [:D] M-am amuzat teribil. Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.web.../user/adamestii

#43
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 13 iunie 2004 - 02:03

Buna fetelor, cam putin timp am avut zilele astea, v-am citit dar cind sa scriu se ivea cite ceva[mamica]. Am fost ieri la o nunta si a stat Aldito cu baby sittera, am avut-o si joi ca sa o antrenez un pic. A fost totul ok. Dar am stat de la 8 la 1 noaptea, aici te costa binisor o baby sittera, 10€ pe ora, se cam aduna. Intr-o sapt, am avut-o 2 zile la "antrenament" sa o vad si eu cum e, si plus noaptea cu petrecerea, m-a costat 120€. Vai ce bine mi-ar prinde sa o am pe mama aici...Plus ca noi suntem petrecareti, pai cum la ora 1 sa fim acasa..!? Pin la urma cea mai buna si ieftina solutie e sa iesim pe rind asa cum faceam ultimile luni, vinerea Alberto, simbata eu! Ven, ai vb cu soacra? Ma asteptam sa le fi primit pina acum. Ea cind vine in Romania? Lena, multumim frumos ca suntem acceptati la petit[flo][flo][flo] pai la asa zina frumoasa, insistam pin ce suntem intrati de tot in gratzii! Bine ca avem sperante la o sansa! Allya suntem la concurenta mare[duel], da acu sa creasca zina sa vedem ce o sa aleaga, ca are petitori multi pe aici si numai unu si unu[copil][copil] Vilma chiar nu m-am facut niciodata la Ancris, eram tot timpul pe la Vougue, ca erau intr-un timp niste baieti frumusei care te spalau la cap, mey si faceau un masaj asea frumus pe la ceafa...[il]. Ven felicitari pt progresele lui Markus la papat! Vad ca si Aldito papa binisor, de la hipp papa bine deocamdata, miine ii fac o supica sa vedem daca o sa aiba succes. Va pup fetelor si sa aveti o noapte linistita! Vikinga& bb Aldo http://community.web...user/vikinga109

#44
Zeeva

Zeeva
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 13 iunie 2004 - 09:04

Sunt fara de somn cred ca de cafeaua bauta cam preatarziu. Mai intai, la multi ani si ganduri bune bebitilor. Apoi, iata ce mai facem noi. Maia papa cum vrea ea. Sustine o intensa viata artistica si sportiva cu rostogoliri si cantari. Sora ei, Miruna, se pregateste de serbarea anuala la balet. Sunt in verva fetele. In rest, profitam de soare ca pe la noi e mai rarut. noapte buna si, dupa caz, buna dimineata Z.

#45
allya

allya
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 iunie 2004 - 10:36

buna fetele! eu deja eram in depresie ca tine JULIA, dar a venit socrul si mi-am dat abia acum seama ce usurare e sa mai stea altcineva cu copilul... eu aveam depresie ca nu aveam nici un ajutor, ma streseaza munca, nu stiam ce va fi, si acum sufar de anxietate de despartire care o sa-mi treaca probabil....offf si mai rau m-a stresat faza cu urlatul la masa... mai daca voi toate ziceti ca urlatul asta ii de la dinti, asta poate fi, nu se vad la orizont dar poate ca ies asa incetut si dureros, febra nu are dar are scaune mai moi (poate si din cauza ca suge mult si manaca mai lichid...)... i-am dat cu benzocaina pe gingii (de la orajel) am si un medicament homeopat dar mai astept olecuta ca are valeriana si numai in cazuri extreme consider ca e momentul sa-l folosesc... mancare accepta un pic si cu lingura cu mare circ ne jucam peek a boo si dansam, ma rog 3 oameni in toata firea ne maimutarim la un bebe mic... cand urla de nu mai poate ii dau cu biberonul, nu imi pot permite sa insist cu lingurita caci e f slab si nu e bine sa slabeasca ca nu are de unde...[bang] in rest se urca deja singur la noi pe canapea, ii vioi, i-am cumparat gate ca sa nu mai iasa din dormitor ca ne scotea peri albi... mai socru e un om tare de treaba si-l iubeste pe copil dar e si nepriceput lucru ce mi se pare normal...a vazut ca Alex e rosu la fundic si l-a dat cu samponel pe fund crezand ca e crema si cand am venit de la cumparaturi fundicul era rosu rau, dar mi se pare normal ca saracu om nu stie engleza si se straduie, asa ca cu rabdare incerc sa-i arat cat mai bine...stiu ca nu poate nimeni sa le faca toate ca mine, deh...is ma-sa dar nu cred sa fie probleme, sper adica.... [xx(][:D] LENA draga pai eu am incercat cu vitamine PolyVisol, TryVisol, numai Fe sirop... de la Enfamil si cu Gerber, nu i le pot da decat cu mare greutate si scarba ca le vomita si eu le-am gustat si pe bune ca am vomitat si eu...[voma] bleah... dar poate ea sa le accepte in mancare, caci daca nu-i dai carne sau formula nu are de unde lua fer... de ce nu-i dai carne? carnea e cea mai putin alergena si e necesara totusi daca mananca solide 2-3 mese pe zi, atunci si laptele de mama care are proteine si grasimi e mai putin deci trebuie un aport extern de aminoacizi... si ou trebuie dat galbenus pana ce are un anisor (sunt studii medicalo-statistice care au ca rezultat ca oul dat inainte de un an ar produce mai putine alergii decat daca e introdus dupa un an, ma refer la galbenus, am citit asta pe PubMed, dar nu cunosc prestigiul autorilor si si asta conteaza sunt si oameni de stiinta care bat campii...., totusi au publicat asta intr-o revista medicala), asta daca il tolereaza, poti incerca, intreaba si medicul totusi. va pup si va multumesc tuturor de incurajari si de sfaturi! o sa le incerc pe toate![:D][pup] VEN draga stiu ce zici dar daca nu merge altfel si nu sunt eu sa-l alaptez si nici sa vad ce se intampla...trebuie cumva sa-l hranesc, stie lingurita stie pt ce e deci sper sa nu-si schimbe aptitudinile si preferintele, nu am observat sa faca asta, incercam cu lingurita si daca nu mai se poate sub nici o forma ii dam si cu biberonul, caci e dupa cantaririle mele la 7-max 8 kg abia...la 7 luni jumate asta e rau de tot si nu-i bolnav, am analizele lui, e vioi, dezvoltat bine... dar nu are saracul de unde slabi... ILEANA pai tu de mult esti in ochii mei mama eroina si de ONUTZA saraca tot respectul ca si cu 2 caini si 2 copii si un copil mare (sotul) e chiar circoteca, valeu! ELENA frumos si voinic ii Alvarica si precoc! VIKINGA draga apoi noi nu ne bagam decat numa daca zana ne vrea...[asia], noi mai pusesem ochisorii si pe Yasmina da nu stim daca daca ca uite toate fetele is deja "aranjate" CARMEN mama asa fac astia nu vor cash numai credit...pt ei e mai simplu asa..., imi pare rau ca nu am putut veni dar a fost Alex tare plangacios si a urlat pana a adormit si am fugit la farmacie sa-i cumparam de dinti ca cica or sa-i iasa, noi nu avem nici unul, eu nu vad nimic dar parca e mai ingrosata gingia si ar da semne.... va pupacesc io si alex cu balute muuulte multe... allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.web...m/user/allyalex

#46
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 13 iunie 2004 - 10:53

Dragelor, stiti ce am constatat eu? Daca ii pun seara in biberon cereale ca sa-i ingros laptele, se trezeste mai devreme (pe la 6 dimineata) si mai flamand!!! Daca ii las laptele normal, e ok, se trezeste pe la 7 fara un sfert dar se joaca in patut, pot sa-l las si jumatate de ora. Concluzia: e bine sa incerci in tot felul, nu se stie niciodata cu bebeii astia atomici! Nici la noi n-a aparut dintzisoru, dar suntem intr-o perioada mai blanda. Prevad ca trecem si de luna asta fara, probabil pe la 7 luni. Tudor a inceput sa stea binisor in poponeatza. Luna viitoare incercam sa ajungem la Bucuresti pentru endoscopie. Va uram duminica placuta la toti. PS: Vikingel, la Vogue m-am facut odata la unu' Florin, da' nu mi-a placut ce-a iesit si am renuntat. Probabil ca totul tine de cum te nimereste si cum se potriveste ideea ta despre par cu ideea stilistului. Eu ma potrivesc cu tipa asta, nu stiu daca e buna sau nu, stiu ca e cea mia buna pentru mine. Va pupam. Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

#47
SimonaR

SimonaR
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 13 iunie 2004 - 12:39

Carmen, in sfirsit, ai aparut. Te dadusem pierduta. Nici pe messenger nu te-am mai vazut, dar acum vreo doua seri am "vorbit" cu Florin, mi-a zis ca dormi si tu si Matei ca la voi e 1 am [:D] Sper ca sinteti ok. Ce fel de peripetii zici ca ati avut ? Mi-am luat (in sfirsit [:D]) camera foto digitala, Sony P-72 cu 225 euro, mi-a adus-o o colega din Germania. Vilma, chestia cu cerealele seara ni s-a intimplat si noua la inceput pina s-a obisnuit stomacelul cu noutatea, dar acum ii dau 3 masuri de cereale + 5 de lapte si il tine de 8 seara pina la 7.30 dimineata. Noi am inceput sa papam si carnita, asa ca acum mincam de toate : lapte, cereale, fructe, brinza, legume, carne. Cu oul mai asteptam o luna. Cred ca bate Codrin spre 9 kg ca abia il mai pot tine in brate, si creste vazind cu ochii. E atit de curios, tot ce vede vrea si el, se rostogoleste in toate directiile cu multa usurinta si e un dulce [pup]. A, sa nu uit, am pus poze noi. Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.web...user/simonarata

#48
Larular

Larular
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 13 iunie 2004 - 13:27

Buna si bine v-am regasit !! Noi am lipsit ceva timp de la apel pentru ca in primul rand nu am mai avut internet ( ne-am mutat de la Tulcea la Constanta si acum stam cu chirie pana se termina santierul pe care l-am inceput la casa ). Sa va traiasca bebeii si sa fie sanatosi si mancaciosi ! Noi suntem bine , papam si noi , dar nu cu foarte mult elan , titza este inca de baza . Suntem tot cuminte dar si foarte alintata pentru ca toat lumea ne ia in brate si ne mutunareste . Fug pentru ca s-a trezit din somn si miauna !! Raluca si Andra (24.11.2004)

#49
dpintilie

dpintilie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 13 iunie 2004 - 21:22

Salut fetelor! In primul rand multumim de urari! Si noi va dorim multa sanatate si sa cresteti mari si frumosi! La 6 luni avem 8,100 kg si nu stim cati centimetri [:D] Ieri si azi am umblat prin oras sa ne saturam. Si tot ieri i-am cumparat la Andrei scaun de masa si tzarc..Scaunelul pe mai tarziu ca deocamdata e asa de pierdut in el [:D]. Si ma chinui sa-i dau de papa...Asa ca tot balansoarul e mai bun. I-am luat si vreo 2 jucarii daca tot era ziua lui. Vreau sa va intreb ceva: ce le dati la manji la a treia masa diversificata? Ca noi ne laudam cu 2 mese de lapte complet inlocuite. Programul de papa e cam asa: 6: 170-200 ml lapte 10,10:30 200g de fructe cu branza 14: 170-200 g pireu de legume sau doar de cartofi cu piept de pui si mai nou si un iaurt danonino(cu caise) 18: 200 ml lapte 22: 200 ml lapte Il mai las inca o saptamana cu cele 2 mese si apoi vreau sa incep sa ii inlocuiesc si masa de la ora 18, dar nu stiu cu ce. Azi noapte a fost si la noi circoteca. Prima trezire la 2, rezolvata rapid. Apoi la 3, 3 si ceva, 4 fara ceva cand nu l-am mai putut potoli si ne-am dat seama ca ii este foame. A papat masa de lapte si somn de voie pana la aproape 10. Nici nu mi-am putut imagina ca ii este foame la ora 3 dimineata, ca de stiam... Tot am vrut sa spun, Ven, felicitari pentru progresele cu papa, tot inainte. Sa stii ca in final se poate ...Nici mie nu-mi vine sa cred ca avem 2 mese de lapte scoase, cand nu demult ma plangeam ca nu papa mai nimic... In rest, nimic deosebit...Parca, parca incepe sa scoata si el cate o silaba pe guritza. Azi a spus be si aca...Abia astept sa inceapa sa vorbeasca. Gata, ma duc sa-i fac papa pe maine... O noapte usoara va doresc... [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.web.../user/dpintilie

#50
adameasca

adameasca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 13 iunie 2004 - 23:38

Bonsoir! Allya, merci de incurajari. [flo] Nu-l forta pe Alex cu mancarea, te roooog. [:D] Si tare simpatica faza cu socrul tau. E baiat bun, daca isi da silinta. tre sa-l incurajezi, ca asa-i frumos. Vilma, si eu am observat aceeasi chestiune cu mancrea: daca masa de seara e mai consistenta decat de obicei, se trezeste mai devreme dimineata si mai infometat. DanaP, la masa de dupa amiaza poti sa-i dai iaurt cu biscuitit, cu cereale, orez cu lapte cu gem sau fructe pasate. Eu asa ii dau. iar la pranz are la desert un danonino. Raluca, spor la amenajari si mai da si pe la noi mai des. pupici la mandra ta. Asa, despre noi... Cu mancrea e nasol rau de tot, sigur e de la afte. Asa ca i-am dat azi lapte cu cereale. Pai a mancat la 6 dimineata 8 masuri de lapte, la 11 am vrut sa-i dau fructe si le-a papat din bibe cam jumate, la 15 am vrut sa-i dau legume tot din bibe (urla cand ma vede cu lingurita de zici ca-l tai) si a papat un sfert, asa ca dupa amiaza a mancat bietul 8 masuri de lapte, si seara asta tot 8. Cred ca il dor aftele alea si l-am si stresat cu lingurita... Nici nu mai stiu. dar am observat ca a inceput sa puna falcutzele la loc. Si colaceii pe picioare. [:D] Pitigoiului meu nu-i mai tace gura de 2 zile, "vorbeste" intr-una. Ce ma plangeam io ca nu zici nimic, da' acu nu-l mai pot opri. Nu va pot reproduce ce zice, doar multe combinatii cu ghi si ga, aga, etc. Si SURPRIZA: a zis TATA azi pt prima oara. S-a lesinat tati, era topit tot si avea lacrimi in ochi. [:D] Azi am fost la o pizza maaare de tot si buna rau. Evident, cu tot cu Luca. Si ce cuminte a stat... Nici nu-mi venea sa cred ca-i puiul meu. [:D] Si juma de zi am fost la tara, a stat la aer multe ore. Si s-a speriat ca blegul de puceri si a inceput sa urle. De unde saptamana trecuta radea la ei cu gura pana la urechi. Mi se pare minunat sa-l vad cum descopera lumea. imi creste inima de bucurie cand imi dau seama ca-i puiul meu. [:D] na, ca m-a luat nostalgia... Sper ca daca il mai laud cu ceva pe Luca nu da cu batul in balta si-si schimba obiceiul: doarme nopatea. Se trezeste doar o data, pe la inceputul serii, dar apoi doarme neintors 7-8 ore. Aveam o intrebare stupida: poate sa-i dispara durerea de masele o vreme de la antibiotice? [:D] Ca de cand le ia, doarme bine... Nu cred ca se poate... Ma aberez si eu. Si azi am studiat problema maselelor: una a stagnat la un vf de ac, insa la alta se vede o latura intreaga. gata, ca v-am facut capul calendar. [:D] Vreau si io sa iau scaun de masa. [?] cum trebuie sa fie unul bun? Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.web.../user/adamestii


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -