Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pentru mamele cu vechime ... sarcina cu greturi


15 raspunsuri la acest subiect

#1
Cris_N

Cris_N

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 11 mai 2004 - 16:48

Buna Am deschis un subiect pe Nasterea pe Glob despre asta dar mi s-a sugerat sa incerc si aici... sa va pun la curent...Prietena mea are o sarcina destul de greuta pentru ea.. [vom]intr-una... saracuta de ea... Problema e urmatoarea... si-a facut analizele si au iesit ok, are ceva mai multa albumnina dar i s-a spus sa se hidrateze cum trebuie, sa nu manance sarat... Sarcina este de 7 saptamani. Stie ca a avea greturi si varsaturi e o "bucurie" a unor gravidute.. Dar nu stie ce sa mai faca... Vomita si ii este teama pentru bebe ca nu are cu ce sa se hraneasca... Doctorita i-a spus "stati linistita sunteti printre cele 3 ferturi de femei norocoase care isi simt sarcina" Dar uitati ce imi scrie : "): cris, sunt total disperata, de duminica seara n-am mancat aproape nimic, vars tot. Nu stiu daca e normal si imi e frica sa nu ii fac rau copilului. Iti dai seama cum sunt si la birou, cu starea asta in continuu. In rest, acasa nu fac decat sa dorm: cand ajung acasa ma culc, ma trezesc pe la 9 sa mananc/vomit ceva si ma culc la loc. E ok asa?!" Ce sfaturi puteti sa imi dati pentru ea? Cu ce se mai amelioreaza greturile si se mai reduce vomitatul? Eu nu stiu ce sa ii spun pentru ca nu am avut nici greturi nici nu am vomat.. Sarcina toxica nu e... asta macar a lamurit-o "matinale" ... ma rog nu chiar matinale... ca vomita si la pranz si seara.. cum ii vine...si stare de greata are de la mirosuri, mancare... Acum ar vrea sa faca perfuzii cred cu vitamina B.. ca sa scape de starea asta... Ce parere aveti? Cristiana si bebe Andreea

#2
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 11 mai 2004 - 18:01

E bine ca se odihneste. Si eu am fost asa cu primul copil. Varsam aproape orice. De cind ma sculam dimineata pina la culcare orice ma facea sa vars. Ajunsesem sa car pungi de plastic cu mine peste tot.

Am tinut-o asa ca 5 luni si am slabit 6 kg. Reuseam sa tin doar biscuti uscati fara zahar in stomac sau piine prajita goala. Beam apa multa dar inghitituri mici si dese (nu sa-si umfle burta odata). M-a ajutat foarte mult meditatia. Ma sculam incet dimineata, stteam in pat si cautam sama relaxez cit se putea de mult.

Dupa ce am terminat greturile am luat rapid in greutate si am avut un dolofan de 4 kg.



Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.net...ebine/Alex3.jpg
http://mywebpage.net...ebine/Nick3.jpg

#3
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 11 mai 2004 - 18:39

Exista un medicament impotriva greturilor in sarcina, se numeste NAVIDOXINE, si este de fabricatie belgiana. Nu stiu daca se gaseste in Romania, dar asta mi-a fost mie recomandat in sarcina in caz de greturi. Medicamentul este numai pentru gravide. Crinuta si bb din burtica

#4
Emilly

Emilly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 579 mesaje

Postat 11 mai 2004 - 20:02

Nici nu vreau sa-mi aduc aminte cit de groznice au fost greturile si varsaturile in primele 16 saptamani, apoi a fost ceva mai bine am ramas doar cu un disconfort gastric pina pe la 25 de saptamani si apoi mi-a fost atat de bine incit am pus pe mine 28 kg(toata sarcina). In perioada cu greturile groaznice m-au mai ajutat ceaiul de menta si cracarsii(biscuitii uscati, nu stiu exact cum se scrie) si bineinteles mincat putin si des, baut apa mereu cite putin. Bafta multa prietenei tale sa treaca cu bine de primele saptamani.

#5
MJord

MJord
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 11 mai 2004 - 20:15

Eu cu 1 kg lamii la 3 zile, si biscuiti sarati. Gabriela & [copil] Stefan

#6
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 11 mai 2004 - 21:09

La stilul de greturi pe care le are nu cred ca-s eficiente decat pastilel contra gtreturilor. Remediile de genul: biscuiti sarati, ceaiuri, ginger, apa minerala, lamaie etc. cred ca functioneaza mai mult pentru greturile pasagere, pentru greturile usoare sau sporadice; nu cred ca functioneaza pentru greturi vi stari de voma de toata ziua. Sa discute cu medicul ei si sa-i prescrie un tip de astfel de medicamente. Stiu ca-mi spunea o ruda de-a mea (medc ginecolog) ca daca vrea imi da pastile (2 dimineata, 1 la pranz si 1 seara) contra greturilor (caci si eu am fost destul de "norocoasa" sarcina asta). Dar n-am vrut sa iau pentru ca e unu prea suport sa iau pastile, deja luam vitamine si alte pastile si nu vroaim sa ma trezesc ca inghit pumnul de medicamente. Ce poate sa o calmeze psihologic e ca bebe nu are de suferit din asta. El cantareste cateva grame si masoar doar cativa milimetri la varsta asta si el nu are nevoie de un aport mare de nutrienti si alte substante. Oricum, tot ce are nevoie el isi ia din rezervele aflate in corpul mamamei. Starile de greata sunt cele mai acute in perioada sapt. 8 - sapt. 10. Dupa care incep sa descreasca in intensitate si dispar undeva in jurul sapt. 12-13. Dar bine-nteles exista si exceptii: eu sunt intrata deja in sapt. 16 si tot mai am greturi si mai vomit. maica-mea n-a mancat mancare gatita si-a vomitat 7 luni. Insa astea-s doar exceptii... "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 15+ sapt DNP 1 nov.

#7
Rosey

Rosey

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 12 mai 2004 - 01:26

si eu am avut aceeasi problema, aveam greturi non stop si vomitam destul de des.din pacate nu am gasit o solutie, incercam sa evit orice fel de mirosuri si gusturi, sa ma linistesc, si uneori functiona.e bine sa bei multa apa cand ti-e greata, cel putin pe mine ma ajuta un pic

#8
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 12 mai 2004 - 04:13

salut, Si eu am avut greturi serioase pana prin saptamana a 15-a de sarcina. De atunci ma simt excelent, chiar daca am mai avut greturi o data la 3,4 zile din cauza unor mirosuri dubioase (cand intram la toaleta dupa cineva sau prin apropierea unei ferme). Vreau sa spun ca e foarte posibil sa treaca de la sine dupa cele 3 luni de inceput. Majoritatea femeilor au astfel de probleme la inceputul sarcinii, chiar daca intensitatea nu e la fel de mare. Eu am mancat o multime de mere in acea perioada. Doar fructele astea le puteam tine in stomac.Multa bafta prietenei tale! Daniela Veuger si bebe mic din burtic

#9
allya

allya
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 12 mai 2004 - 07:08

Eu am avut o astfel de sarcina, dar din pacate am vomat toata sarcina...nu am putut manca decat f putin si si apa o vomam (ar fi trebuit sa ma rehidrateze vomam si de 20 de ori pe zi, nu au facut-o ca am ajuns la spital abia in 16 saptamani cand mi-a dat antiemetice, am vomat si in travaliu), insa bebe e f sanatos si frumos si avea 3.4 kg la nastere. Deci sa mearga la doctor si sa incerce sa reziste, ca oricum va fi bine! allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.web...m/user/allyalex

#10
allya

allya
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 12 mai 2004 - 07:13

Eu gravida fiind am slabit 15 kg (30 pounds) in primele 4 luni de sarcina, insa la eco bebe era normal dezvoltat (si am avut si de unde slabi) si mi-au facut si analizele pt tiroida si am iesit ca am hipertiroidism. Ideea cu perfuzia cu vitamine e f buna si poate cere si antiemetice ca si emetiralul (percloropirazina cred ca e) astea ajuta f mult. va pup, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.web...m/user/allyalex


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -