Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Viata dupa divort?


191 raspunsuri la acest subiect

#21
sofia_misicu

sofia_misicu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 350 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 03:42

Da....



Nici nu stiu ce sa mai spun. Va multumesc inca o data fiecareia in parte!



Fara sa se petreaca ceva dramatic sunt optimista. Poate nu e timpul si nici locul de povesti melodramatice insa pentru mine divortul este ceva firesc. Ma trag dintr-o familie care s-a dezvoltat pe filiera materna. Am arborele genealogic in fata si stiu istoria familiei in detaliu pana la a opta generatie in sus. Prima femeie despre care stiu ceva este stra-stra-stra-stra-stra bunica. S-a casatorit cu un barbat despre care stia ca e foarte bogat. A momit-o cu cadouri si mosii fabuloase in patria mama Grecia. Legenda spune ca atunci cand a venit in Romania sa o ia pe stra stra....bunica de nevasta avea zeci de cufere, carate de carute intregi. Se zvonea ca ar fi pline de bogatii. Insa la un hop una din carute s-a rasturnat si s-a vazut ca inauntru erau bolovani. De aici a inceput melodrama. Stra-stra/....bunica se tragea dintr-un neam ales cu multe mosii si averi. Treptat infamul impostor grec i-a tocat averea si a lasat-o singura cu trei copii. Fetele ei au avut o soarta similara: fie au fost lasate de barbati cu o cohoarta de copii fie au ramas vaduve. Barbatii iesiti din aceste mariaje esuate s-au pierdut cu timpul din arborele genealogic. Ciudat, cu totii au avut casnicii trainice si de durata. Femeile in schimb au ramas toate singure cu copiii de ingrijit. Astazi, reuniunile de familie sunt alcatuie in proportie de 90% din femei.

Nu sunt genul sa cred in blesteme, karma sau vraji insa daca ar fi vreodata sa pot spune de o familie ca il are pe necurat la mijloc, de a mea as vorbi.



Cu toate acestea eu sper ca exista un fat-frumos care sa rupa vraja si ca o sa vina iar ceea ce s-a intamplat pana acum nu a fost decat ratiunea de a se naste copilul perfect. Restul sunt detalii necesare. Nici macar sacrificiu nu i-as spune.





NukaTM powered by Ana&Matei Enterprises



#22
sofia_misicu

sofia_misicu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 350 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 03:42

Ok, acum chiar intru la idei. Stie cineva de ce am moderator in dreptul numelui meu?



NukaTM powered by Ana&Matei Enterprises



#23
iren

iren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.502 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 03:49

quote:
Originally posted by sofia_misicu
Ok, acum chiar intru la idei. Stie cineva de ce am moderator in dreptul numelui meu?NukaTM powered by Ana&Matei Enterprises
Hihi, felicitari! [:D]Io shi plozii turbulentziIn caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

#24
aelita

aelita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.834 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 04:47

Sofia ,ce poveste ciudata ,a familiei tale ! Ce poate sa fie? Cam ciudate coincidente...
Ca in povestile vechi ,cand o femeie bogata a iubit un barbat sarac,dar bun,si apoi l-a parasit pt unul bogat, si el a blestemat sa fie singura si nefericita ea si fiicele fiicelor ei ...

Si eu cred ca va aparea un fat frumos care sa rupa vraja.

#25
b_irina_c

b_irina_c

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 13:30

quote:
Originally posted by sofia_misicu
...eu sper ca exista un fat-frumos care sa rupa vraja si ca o sa vina iar ceea ce s-a intamplat pana acum nu a fost decat ratiunea de a se naste copilul perfect. Restul sunt detalii necesare. Nici macar sacrificiu nu i-as spune.NukaTM powered by Ana&Matei Enterprises
Sofia eu sunt sigura ca asa va fi. Nu am pricep la sfaturi, dar sunt convinsa ca va fi bine. Esti frumoasa, desteapta si mai ai si un bb perfect... ce sa mai femeia ideala [pup].Si nu uita ca noi suntem alaturi de tine, orice ar fi!Irina si [aerob] Vladut (26.08.2005)Poze

#26
sofia_misicu

sofia_misicu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 350 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 13:36

Irina, esti o dulce ca intotdeauna insa sunt departe de ideal. Am si eu rolul meu in acest divort. A fost ideea mea!!!!



NukaTM powered by Ana&Matei Enterprises



#27
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 13:49

Sofia, acum am citit si eu. Imi pare foarte rau cand se ajunge in astfel de situatii. Dar parerea mea e urmatoarea: decat sa creasca un copil intr-un anturaj de tensiune, cearta, etc, mai bine asa.

La fel ca si Ina si noi trecem prin modificari mari in ce priveste viata de cuplu.

Oricum ar fi situatia voastra viitoare, noi suntem alaturi de voi [pup]



Codruta &[8**]Petra Alexandra (9 august 2005)



[foto] & [tv]



SCOALA SKI



#28
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 13:55

Sofia lasa-ma cu blestemele...mai degraba is blestemätii:) Acu 8 generatii asa erau vremurile, asa trebuia. Iar pe tine nu ai de ce sa te invinovatesti pt ca nu ai facut alegerea corecta. La inceput toti barbatii sunt potriviti. Abia apoi isi hartuiesc 'prada'...egal ca vb urat, beau, bat sau sunt nepasatori. Tu esti o femeie mult prea adevarata si nu-mi pot imagina ce fel de barbat te-ar lasa dar e clar ca (,)cine nu te iubeste, nu te merita!



Te pupucesc cu drag[pup]



__________________________



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

#29
lena

lena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 02 iulie 2006 - 00:11

sofia foarte interesanta povestea familiei tale...cat despre viata dupa divort, draga mea esti o femeie prea "adevarata" ca sa te poate ceva infrange[flo], cu atat mai mult cu cat spui ca tu ai intentat divort, deci la un moment dat ti-ai spus: gata, asta e...am oricum incredere in capacitatea ta de a vedea in viitor, pe care evident l-ai vazut fara el...cat despre viata de dupa, uite eu...m-am casatorit la 20 si divortat la 22, ce-i drept a fost asa mai mult o pasiune nebuna, noi am si petrecut ziua divortului intr-o camera de hotel cu sampanie d-aia ieftina ca eram studenti amandoi[:)] si am mai si ramas impreuna vreo 3 ani dupa...deci chiar nu-mi pot da cu parerea "la rece" dar iti pot spune ceva, si eu am fost tanara ca si tine, deci...si sa stii ca femeile in ziua de azi nu se mai casatoresc asa tinere...deci ti-ai putea spune ca nici macar nu ai fost casatorita[;)]...e drept ca ai un copil, o minune, si fetitza pe deasupra, da-i din puterea ta, creste-o frumos si pe gustul tau si o sa iasa o femeie si mai si...stii tu: capra sare masa, iada sare casa:)))



numai bine si multa putere pentru amazoana ta mica,

[pup]



Lena si t-rex Freya

#30
aelita

aelita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.834 mesaje

Postat 03 iulie 2006 - 04:39

Sofia desi e o poveste trista,iarta-ma daca am zambit la unele pasaje .
In primul rand pt ca scrii atat de frumos incat am uitat ca e sufletul tau in joc,si parca am cititi din Ion Creanga ...
Scrii superb ! Povestesti superb !
Si...imi place tatal tau.
Poate pt ca tu povestesti totul fara nici o urma de ura,de dispret,parca nici doar mila nu e exact.
Chestia cu pisicii m-a facut sa ma gandesc ca undeva aveai ceva de la el:salvai picici .
Nu pot sa judec ce a facut tatal tau,
poate ca mama ta l-a intalnit doar pt a te avea pe tine.Asta a fost sensul.
Fara acel ciudatel om , fara acea casa din povesti,nu erai tu aici,
o femeie minunata .
Mai povesteste...



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -