Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

simptome de sarcina???


52 raspunsuri la acest subiect

#51
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 22:07

Flori, temperatura creste dupa ce ovulatia a avut loc, la 1,2 zile, depinde de persoana, si, tot atunci, concomitent cu cresterea temperaturii se schimba si mucusul. De retinut faptul ca trebuie sa se mentina ridicata in jur de 12, 13 zile. Inainte de ovulatie temperatura este scazuta. De regula mucusul " anunta" faptul ca se apropie ovulatia. pupici Crinuta

#52
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 00:16

vin si explic si eu ce ti-a zis crinuta, dar cu alte cuvinte. Ovulatia nu apare fix la o anumita data din ciclu. poate sa fie in ziua 14, poate sa fie in ziua 20 sau poate sa fie in ziua 36. Dar faza luteala (perioada dintre ovulatie si ciclul urmator) est intotdeauna fixa: 14 zile (ma rog, la unele fete poate fi de 15 zile, la altele de 13, dar e constanta la aceeasi persoana). Deci tu poti depista destul de usor cand ai avut ovulatie in lunile trecute daca scazi din ziua cilului 14 zile. Daca tie ti-a venit azi ciclul (28 aprilie) e clar ca ai ovulat pe data de 14 aprilie (+/- 1 zi). Cum la tine ciclul are durate diferite, chiar foarte diferite, inseamna ca e foarte greu previi cand anume vei ovula ciclul urmator si ca urmare e bine sa-ti iei temperatura sau sa faci monitorizari (ecografii repetate ale ovarelor, la un anumit numar de zile interval care pot vedea cam cand urmeaza sa ovulezi). teoretic, mucusul cervical evolueaza asa: dupa ce trece ciclul - e uscat, apoi devine mai cremos, apoi apos si in final in ziua si eventual preziua ovulatiei este albus de ou. Mucus fertil se considera a fi cel apos si albus de ou. Dupa ovulatie, mucusul cervical nu mai respecta nici un model, el putand fi de orice fel (de-aia nici nu mai e nevoie sa-l verifici dupa ce esti sigur ca ovulatia s-a produs). Mucusul cervical trebuie verificat de mai multe ori pe zi, practic de fiecare data cand te duci la baie. In mod normal el se verifica la exterior (ce ramane pe hartia igienica sau daca se scurge la exterior). Unele femei insa nu prezinta mucus la exterior si ca urmare ele nu pot verifica la exterior. Ele vor trebui sa verifice in interior: introduci degetul pana in jurul cervixului, incerci sa iei pe deget din mucusul de acolo si apoi il analizezi sa vezi de ce tip este. Eu nu aveam mucus la exterior, asa ca l-am verificat numai la interior, de 3 ori pe zi: dim., pranz, seara. Eu in ziua ovulatiei in luna cand am ramas insarcinata am observat albus de ou la pranz si seara, dar nu dimineata (asa ca daca verificam numai dimineata puteam sa nici nu-mi dau seama ca am albus de ou). Dar in zilele dintre ciclu si ovulatie mucusul meu a fluctuat de mai multe ori: ba uscat, apoi cremos, apoi apos, apoi iar cremos, apoi iar apos etc. Se poate sa nu se respecte lucrurile ca la carte. Iti trebuie un pic de exercitiu ca sa poti face diferenta usor intre diversele ti[uri de mucus. Pozitia cervixului: dupa ciclu e jos si tare (ca varful nasului), apoi se ridica si devine mediu si inainte de ovulatie cu 1-2 zile sau poate doar in ziua ovulatiei el ajunge sa fie sus, cateodata nici nu-l poti atinge cu degetul si devine moale (senzatia la atingere e ca si cand iti atingi buzele). Pozitia si consistenta cervixului le masori numai 1 data pe zi (eu o faceam dimineata dupa ce ma sculam si ma duceam la baie, ai grija sa te speli bine pe maini sa reduci riscul unor infectii din moment ce vei atinge cervixul cu degetul), de fiecare data la aceeasi ora (pentru ca pozitia cervixului se schimba de-a lungul zilei si daca azi verifici la ora 8 si maine la ora 12, o sa ai erori de interpretare). Temperatura: trebuie sa fie mai scazuta inainte de ovulatie (de regula sub 37 de grade). In prima zi dupa ovulatie (in unele cazuri chiar a doua zi) temperatura creste brusc cu minimum 2 puncte si trebuie sa se mentina ridicata (poate chiar sa creasca mai mult decat a fost in prima zi ridicata). Daca se mentine ridicata minimum 3 zile, atunci inseamna ca ov. s-a produs deja. Ovulatia producandu-se, temp trebuie sa ramana ridicata pana in ziua dinantea ciclului. Cu o zi inainte de venirea ciclului (adica ziua 13 dupa ovulatie), temp scade iarazi, iar in ziua 14 trebuie sa vina rushii. Sa zicem ca inainte de ovulatie ai temperaturi de genul: 36.7 - menstruatie 36.8 - menstruatie 36.8 - menstruatie 36.9 - picaturi (final de menstruatie) 36.8 - ... 36.8 36.7 36.7 36.8 36.7 - ziua ovulatiei 37.0 - a doua zi dupa ov. (e posibil sa fie deja prea tarziu sa mai aveti contacte sexuale acum. Ele trebuie sa fi avut loc in zilele anterioare) 37.1 37.1 37.2 37.1 37.1 37.2 37.1 37.1 37.2 37.1 37.1 36.9 - a 13-a zi dupa ov. 36.7 - a 14-a zi, deja a venit urmatorul ciclu In prima zi de temp. ridicata de multe ori e destul de tarziu sa mai prestati, daca nu ati prestat pana atunci. Ovulul dupa ce e eliberat este bun de fecundat maximum 24-36 ore, dupa aceea el imbatraneste si incepe sa coboare pe tubul falopian fara a fi fecundat si apoi se elimina. Important este ca baieteii sa existe in uterul tau si pe tuburile falopiene inainte ca ovulul tau sa fie eliberat. Asta inseamna ca tu trebuie sa prestezi cu minimum 3 zile inainte de ziua ovulatiei. Stiu problema care ti-o pui este: cum imi dau seama ca va urma sa ovulez ca sa ma pregatesc dinainte si sa nu ratez ocazia. De regula, in pre-ziua ovulatiei temperatura scade un pic. Daca vezi in exemplu am pus 36.7 (care e cea mai mica valoare inregistrata in sirul de temperaturi, deci e un varf minim). Apoi mai ai si celelalte semne la dispozitie ca sa poti sa prevezi ovulatia (mucusul, pozitia cervixului, consistenta lui). Ideea e sa nu te opresti din prestat imediat cum ti-a crescut temperatura. Poate sa fie doar o alarma falsa si dupa 1 zi de temperatura ridicata, ea sa inceapa sa scada din nou catre valorile clasice dinainte de ovulatie. Voi prestati pana temperatura ta va confirma ca ovulatia s-a produs (adica minimum 3 zile de temp ridicata). Cel mai bine te poate ajuta sa-ti tii graficul pe www.fertilityfriend.com Inregistreaza-te ca membru la adresa asta : http://www.fertility...ne?FFLogin0.x=1 si apoi construieste-ti un grafi acolo. Stiu ca e in engleza si s-ar putea sa nu-ti fie la indemana, dar e o metoda buna de a tine evidenta temp. si a celorcalte semne prevestitoare de ovualtie. daca te descurci binisor cu engleza, citeste ghidul lor cum sa folosesti graficul si cum sa intelegi notiunile din grafic: http://www.fertility...pCenter/FFBook/ Aici vei gasi informatii foarte detaliate despre toate fenomenele legate de ovulatie si masurarea temperaturii bazale. Graficul iti poate prezice (in functie de insemnarile introduse de tine in grafic) cand e faza fertila si cand nu, te pregateste sa fii atenta. Aici e galeria cu grafice: http://www.fertility...lery/index.html Mergi pe "search" si dai criteriile care vrei tu sa-ti afiseze grafice. Studiaza-le si vei invata multe de la ele. Ai posibilitatea sa compari grafice cu cicluri lungi asa cum ai tu etc. Orice nelamurire legata de cum sa completezi graficul sau cum sa interpretezi anumite chestii sau daca ai alte intrebari, trimite-mi oricand un PM, m-as bucura sa te pot ajuta. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 13 sapt DNP 1 nov.

#53
flori76

flori76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 03:39

Doamne,fetelor,multumesc din suflet!!! [:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Fetelor,eu vroiam sa am bebe....Pai,cum sa am,daca eu atunci cand aveam temperatura mare,ATUNCI prestam mai cu foc?!?![bang]Habar nu am avut ca,de fapt,temperatura mare este....dupa ovulatie.In sfarsit,m-ati luminat.Poate ca...abia luna asta voi presta cu rost si poate.....DOAMNE AJUTA!!! Sa nu radeti de mine(prea tare[:D]),dar nu puteam sa nu va spun cat de naiva am fost pana v-am descoperit. Pupicuti Flori


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -