Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (12)


155 raspunsuri la acest subiect

#151
vrabiuta

vrabiuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 16:10

mamici cu burtici, am trecut un minut pe aici sa va spun ca am avut o nunta frumoasa, o bebitza cuminte in burtica (a lasat-o pe mami sa se distreze, sa danseze...) si ca suntem tare fericiti! am pus trei fotografii de la nunta aici: http://www.sendpix.c...803/z8x9y9epti/ acum plecam intr-o mini-luna de miere la munte. va pupam pe toate, marcela si [copil] alexandra din burtica - DPN 5 sept - dr. nayel cfr2

#152
lorena_andreianu

lorena_andreianu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 16:28

Felicitari Vrabiuto![cool] Frumoase poze (curioasele cred ca deja au tras cu ochiul). Sa fiti fericiti si sa va iubiti mult. Sa va bucurati cat mai mult de bebica voastra.

LA MULTI ANI Mada![s] Sa ai parte de un bebe frumos si sanatos.

Fetelor, acum ca va vad ca vorbiti de [gica]... incep sa-mi pun si eu problema. Eu am citit intr-una din cartile faimoase pe care mi le-a dat ginecologul si e scris ca "aia mici" chiar fac bine la placenta... naiba mai intelege. O sa intreb si eu luni.

Si tati e un pic stresat de [sex] dar am citit si ne-am uitat pe net si ne-am lamurit... mai greu cu burtica [:D]

A propos de triplul test, eu am 25 de ani si tot l-am facut. Cum spuneam aici e recomandat, nu din necesitate neaparat, ci doctorul e obligat sa-ti spuna despre test si sa-ti prezinte ce si cum cu pro si contra. Decizia e a ta. Daca e ceva cu copilul (Doamne fereste!) sa nu-l dai in judecata ca nu te-a pus sa-l faci... Bine, dupa o anumita varsta e obligatoriu.

Pupicei la toate burticile (vad ca ati fost tare harnice azi la scris [il]).

[gravi]L si bb mic (DPN 20 oct.)

#153
camipl

camipl
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 16:48

vrabiuta, super pozele! sa fie intr-un ceas bun si sa fiti mereu ca in ziua nuntii: frumosi si voiosi![cheers] Mada, La Multi Ani! [bis] Sa fi sanatoasa si sa primesti numai vesti bune!

#154
roandre

roandre

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 17:01

Despre UTER BICORN. terul bicorn este o malformatie congenitala a organelor genitale, ce poate apare singura sau insotita de alte malformatii. De vreme ce intrebi doar de uter bicorn, aceasta pare sa fie singura problema. Ea consta in existenta a doua utere ce s-au lipit pe linia mediana - etapa fiziologica in dezvoltarea intrauterina - dar la care peretele dintre ele nu a disparut, cum se intampla in evolutia normala, ci s-a pastrat. Uterul bicorn poate avea un singur col uterin, adica o singura deschidere in vagin, sau pot exista cate un col pentru fiecare uter. Aceasta malformatie pune probleme in evolutia unei sarcini pe acest uter, fara ca aceasta sa fie o regula. Exista femei care duc sarcina la termen fara probleme pe uter bicorn si altele care au avorturi in mod repetat. Pentru aceasta din urma categorie este indicata plastia uterului, adica reconstructia sa pe cale chirurgicala, cu eliminarea peretelui despartitor pentru a permite dezvoltarea unei sarcini. Aceasta operatie pe uter va obliga insa la terminarea nasterii prin operatie cezariana Uter bicornuat . apare din lipsa de acolare a celor doua canale Muller in portiunea medie astfel incat apar apar doua hemiutere (adica doua jumatati de uter) cu un singut col. Acesta are cel mai bun prognostic dintre toate anomaliile mulleriene, cauze de avort spontan fiind lipsa de distensie adecvata a hemiuterului gravid concomitent cu cresterea fatului sau implantarea embrionului pe peretele medial, cel care ar fi trebuit sa fuzioneze cu peretete contralateral al celuilalt hemiuter si apoi sa se resoarba (acesti pereti sunt foarte slab vasculatizati, intervenind mecanismul escris la uterul septata). Din fericire aceasta anomalie este foarte rar o cauza de avort spontan. O forma mai blanda a acestei anomalii o reprezinta uterul arcuat, care prezinta un fel de incizura spre fundul uterin, fiind deci vorba de o incompleta fuziune a peretilor mediali in partea superioara. In acest caz exista o cavitate unica sub forma unei inimi. Mihaela, 23 ani si puiul mic de 18 saptamani si 4 zile Dr Branescu, Polizu

#155
roandre

roandre

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 17:05

Vrabiuta, super pozele...mai asteptam si altele! Sa fiti fericiti si buburuza mica sa va aduca numai bucurii! Mihaela, 23 ani si puiul mic de 18 saptamani si 4 zile Dr Branescu, Polizu

#156
mari74

mari74
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 17:14

Bine v-am regasit burtici, ma bucur ca sunteti sanatoase si vesele ! Pentru mada la multi ani , sa fii iubita si sa va bucurati de bebeblica ! Vrabiuta casa de piatra , sa fiti fericiti impreuna si o luna de miere cat mai placuta ! pupici, mari


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -