Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ajutor,ca sunt mica!


19 raspunsuri la acest subiect

#1
roxanel

roxanel
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 06:10

[bibe]buna seara,fetele din [canada] & alte tari[RO][bibe].hop[si-eu]cea mai mica... vreau sa va intreb ceva.sunt insarcinata cam intr-o luna,dar cateodata sangerez(de fapt e mai mult roz).Chiar azi am fost la doctor si m-a speriat zicandu-mi ca s-ar putea sa-l pierd .voi ce credeti? aveti grija de voi si de ceilalti

#2
Andruska

Andruska
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 06:53

Eu la 7 saptamani am avut niste scurgerii maronii si intr-adevar diagnosticul medicului a fost iminenta de avort. Totul s-a rezolvat - ptr mine- cu injectii GRAVIBINON, NoSPA si supozitoare cu scopantil + repaus la pat. Sanatate si Doamne ajuta !!! Ai grija de tine si de bb !!! Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999) Album Andrei: http://www.desprecop...mid=954&cid=448

#3
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 10:54

Draga Roxanel, bine ai venit printre noi! aceste probleme se rezolva prin tratament de sustinere a sarcinii cu progesteron (Utrogestan, Duphaston, Gravibinon) si antispastice, precum si repaos la pat. sper ca doctorul nu te-a speriat doar, ci ti-a si spus ca aceste probleme se rezolva! sanatate si asteptam vesti bune, Roxi

#4
Doamna Bibi

Doamna Bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 11:32

Sper ca medicul ti-a dat si un tratament pentru sustinerea sarcinii?!?!Eu am patit cam in luna a 3-a sa am sangerari (diagnostic "iminenta avort") si imediat am fost pusa pe tratament cu injectii Gravibinon,antispastice No-spa (3 pastile/zi)si Scopantil (1/zi),MagneB6.De asemenea rapaus total la pat,fara nici un fel de efort (ridicari,sex,plimbari etc).Si mi-a trecut si acum totul este OK. Daca nu ti-a dat nici un tratament insista,nu lasa lucrurile sa se "rezolve" de la sine ca nu se vor rezolva,din contra.Nu vreau sa te sperii,dar trebuie sa lupti sa-ti pastrezi sarcina cu orice pret,indiferent de sacrificii (altele stau la pat de la 2 luni pana nasc). Succes!. Monique si [copil] Bogdan

#5
korinna

korinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 11:59

Cel mai bine stie un ginecolog..eu am facut gravibinon si am luat no-spa. KORINNA [zana] mamika x 2 http://community.web...m/user/korinnay

#6
roxanel

roxanel
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 22:38

va multumesc mult de tot[pup]la toate.Chestia este ca dr.a zis ca sunt sanse 50%sa-l pierd,dar dupa ce mi-a facut niste teste a zis ca el n-ar fi ingrijorat,si ca imi va face analiza sangelui ca sa fie sigur;daca-l pierd mi-a zis ca voi observa niste bucati albe-griide carne...MA gandeam ca fiind in [canada]au si ei ..nu stiu vreo [vrajitor]...sper totusi ca va fi k.Acum nu mai lucrez...deci lenevesc toata ziua,dar medicamentele acelea nu cred ca le-au astia aici...Poata totusi daca era asa de pericol imi dadea ceva tratament... aveti grija de voi si de ceilalti

#7
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 23:13

Roxanel, nu prea as vrea sa te sperii da nici sa nu zic nimic. Am o prietena care a pierdut 3 sarcini in luna mica si dupa ce a pierdut-o pe ultima s-a dus la doctor chitita sa afle care e problema sau ca schimbe doctorul. A intrebat de ce nu i-a dat medicamente ca in Ro se prescriu pentru astfel de probleme. I-a raspuns ca nu suntem in lumea a treia si medicina a evoluat si acum se stie ca indiferent daca iei sau nu medicamentele alea ai 50% sanse sa tii sarcina, deci medicamentele alea nu ajuta la nimic. In schimb i-a zis (pentru ca e a 3-a oara in decurs de un an si ceva cand pierde sarcina) ca o sa le faca si ei si sotului niste analize ale sangelui mai complicate, ceva la nivel de cromozomi, ca s-ar putea sa aiba ei o problema iar copilul pe care il au (au un copil perfect sanatos) sa fi fost o exceptie (exceptie care la cei cu defecte cromozomiale se intampla 1 la 10.000 sau 100.000, ceva de genul asta). Mie mi se pare un non-sens atata timp cat se pare ca in Ro multe fete reusesc sa duca sarcina cu medicamentele alea, insa ti-am spus asta ca sa iti faci o idee despre cum gandesc doctorii de aici. Tu stai cumintica in par oricum, caci ajuta foarte mult, cu atat mai mult daca nu te mai duci la serviciu. Iti doresc din tot sufletul sa fie o alarma falsa si sa se rezolve totul cu bine. Pupici Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)

#8
Catinca

Catinca
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 23:41

Si eu zic sa nu astepti deloc,medicii de aici sunt foarte superficiali, dupa cum se vede, fetele din romania sunt mult mai informate de catre medicii lor si li se dau mai multe optiuni. Poate ar trebui sa suni un ginecolog in Romania si sa-ti trimita cineva cu posta rapida un tratament despre care spuneau celelalte mamici. succes sa fie totul bine! Catinca [gravi]cu baietel, 22 sapt.

#9
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 02:48

quote:
Originally posted by roxanel.Acum nu mai lucrez...deci lenevesc toata ziua,dar medicamentele acelea nu cred ca le-au astia aici...Poata totusi daca era asa de pericol imi dadea ceva tratament... aveti grija de voi si de ceilalti
Roxanel, iti doresc numai bine. Normal ca "astia" din Canada au medicamente. Du-te fuguta la doctor si spune-i sa-ti dea Progesteron. Eu am fost in situatia ta, in Toronto, si am luat Progesteron supozitoare de 2 ori pe zi, timp de la 3 luni. In felul acesta, mi-am dus sarcina pana la capat. Eu una nu as lua nici un medicament trimis din Ro, fara avizul medicului, orice organism reactioneaza diferit. Cel mai bine du-te la doctor, nu mai sta! Nu lasa de azi pe maine, doctorul oricum iti face analize de sange, cere-i sa-ti dea ceva sa tina sarcina, progesteronul este indicat. Iar daca nu-ti convine ceva, schimba doctorul cat mai repede. Ai grija de tine! Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#10
Elemer

Elemer
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 25 aprilie 2004 - 18:39

Stimata Roxanel Cred ca un bun medichomeopat,ar rezolva situatia. Nu stiu unde locuiti,cat cunoasteti despre homeopatie. Alegerea trebuie sa fie a dvs. Cu stima


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -