Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se ia Utrogestanul?


17 raspunsuri la acest subiect

#11
adriana_mihnea

adriana_mihnea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 00:53

[hia] Mai, dar este absolut necesar sa-ti consulti medicul!!! Nu este deloc bine sa iei medicamente in timpul sarcinii, fara sa-ti fie recomandate de dr. Deci, fuguta la dr. si vede el daca este cazul sa mai iei utrogestan sau nu!! [:D] Eu am luat 1 luna la inceputul sarcinii, cate 2 pastile/zi, seara, pe cale orala. Inca o data iti spun, medicul decide! Sper sa nu te superi pe mine ca sunt atat de categorica, dar mai bine sa fii cumintica decat sa regreti mai tarziu! Iar prenatale si alte alea iei tot la recomandarea dr. Eu am luat prenatale 1 luna si am pus pe mine 5 kg [bang] si dr. mi le-a intrerupt, iar acid folic am tot luat cu Tardyferon (fier) vreo 3 luni (ultimele). Am o prietena care nu a luat nimic pentru ca nu i-a dat medicul si bebe este foarte bine, deci depinde de dr.!!! Sanatate multa, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.web.../adriana_mihnea

#12
pisi_ella

pisi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 01:31

Eu la inceput am luat 3 pe zi..apoi doar 2, iar cand am intrat in luna a 7-a mi l-a oprit...Mie mi-a zis dr. ca le pot lua pe cale orala sau vaginala...Cum vreau, cum imi e mai usor...Tin minte ca le luam si pe gura...Le mai introduceam si in vagin...Cum se nimerea....Dar parca mai mult am luat pe cale orala, pentru ca intravaginal...mai aparea si o scurgere dupa [bang]... Te sfatuiesc insa sa intrebi doctorul, sa nu te iei dupa noi...Fiecare dr. prescrie medicamentul in functie de pacient... [pis]_Ella & [copil]Emma http://www.emmaandreea.3x.ro

#13
crisotexa

crisotexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 12:10

Andra, Eu am pus utrogestan vaginal de cand am aflat ca sunt insarcinata pana in saptamana 13-14 de sarcina, cand mi-a zis doctora ca deja placenta e formata si preia sarcina de a crea hormonul continut de utrogestan. Puneam cate doua pe zi: unul dimineata si unul seara. Doamne ajuta sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!! Pupa Crisa, mamica burticoasa

#14
vivian

vivian
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 13:52

acum doua zile avand in vedere ca am mereu gretzuri ,m am dus l farmacie si i am povestit farmaistei ca ma simt...ca o leguma...din cauza faptului ca orice mancare imi pica rau...sunt mereu ..apatica. mi a zis ca pana nu mi prescrie medicul ceva nu pot bea nici apa....(asta in gluma). aici nu se da nici un medicament fara retzeta-cred si din cauza ca unele pot crea dependetza si asa ar fi favorizati cei care se drogheaza. mi a dat medicul de familie ac.folic ,mi a zis sa l iau 4 luni. acum dupa ce vom vedea rezultatul analizelor...vom vedea daca e nevoie sa iau ceva sau nu. ....

#15
georgiana.david

georgiana.david

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 14:22

Buna Eu sunt insarcinata (15 saptamani) si la recomandarea medicului iau 2 utrogestan/zi, seara inainte de culcare Geo DPN 06 oct.

#16
pibilica

pibilica
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 14:54

Si eu am avut ceva probleme cu sustinerea sarcinii la inceput (saptamana 3) si, la recomandarea medicului, am luat 1 pastila de Utrogestan, seara, inainte de culcare. Doctorita mi-a spus ca daca imi creeaza stari de voma il pot lua si...altfel. Desi stari de voma am avut... cu duiumul... am preferat sa-l iau oral. Tratamentul l-am facut pana in saptamana 19 sau 20. Oricum, cantitatea o poate stabili doar medicul, in functie de gravitatea problemei tale si de rezultatele obtinute pe parcurs. Multa sanatate iti doresc, multa bafta si nastere usoara!! Pibilica fara frica

#17
pufymic

pufymic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 15:16

Buna Andra! Eu sunt insarcinata in 17 sapt. si vreau sa-ti spun ca am avut ceva problemute cu sarcina(dureri ca la ciclu, contractii uterine, placenta jos inserata-si inca mai am problemele astea[bang]). Asa ca sa-ti zic ce si cum am luat pana acum: la inceput , pana prin sapt. 14 am luat acid folic, Duphaston(care contine progesteron, la fel ca si utrogestanul) si No-Spa), toate la indicatia medicului!! Din sapt 14 am luat numai No-Spa, pana acum, cand am fost iarasi la medic cu dureri nasoale de burtica si mi-a dat si Utrogestan 3tb/zi(+No-Spa ). Eu iti spun sincera ca nici un paracetamol nu iau dc nu vb cu ginecologul meu intai, ca nu vreau sa-i fac vreun rau la bb. Asa ca, sfatul meu e sa vb cu medicul tau ginecolog, care dupa ce te vede(consulta), va stabili ce e mai bine pentru tine si bb sa iei. Sa ai o sarcina usoara, fara probleme si un bb scumpic si sanatos! Pupic, Ioana si bb mic(17 sapt. si 1 zi)

#18
vivian

vivian
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 15:44

MI E NU MI A DAT NIMENI NIMIC.....MA REFER CA NICI UN MEDIC ,NU MI A RECOMANDAT NIMIC. CAND AM AFLAT CA SUNT GRAVIDA MI A DAT MEDICUL DE FAMILIE AC FOLIC SI GATA. PUPI¿? E BINE SAU E RAU CA NU MI AU DAT NIMIC¿? ....


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -