Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calatorii lungi contraindicate in sarcina?!


6 raspunsuri la acest subiect

#1
cristia

cristia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 13:45

Ziua Buna tuturor![hia] Stie cineva daca calatoriile mai lungi cu masina/trenul sunt contraindicate in sarcina? Ce parere au medicii vostri despre acest lucru? Sunt insarcinata in 16 saptamani[gravi], am fost anuntata ca am un col cam scurt [:(!]si cum la in zilele urmatoare trebuie sa plecam la drum cu masina (cam 400 km) nu stiu ce sa fac ca sa nu-l deranjez pe bebe: sa plec au ba.[?]Cum pana acum nu am reusit sa dau de medicul meu apelez la voi! Multumesc anticipat!

#2
Ven

Ven

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.064 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 13:50

salut eu n-am avut pb. gen col scurt, dar am avut hipertensiune arteriala de sarcina cu toate astea am fost la 300 km la parintii mei de 2 ori si pana in germania, pe caldura de 35 grade (dus-intors) in luna a 5-a....... si n-am patit nimik dar poate cu pb. ta n-ar fi bine...... eu ti-am zis doar ce am facut eu, tu decizi, poate iti mai dau fetele ceva sfaturi numa bine Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.web.../user/rothgross

#3
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 13:57

Calatoriile nu sunt cntraindicate intr-o sarcina fara probleme. NU TE JUCA cu colul scurt! O calatorie cu masina are darul de a-l scurta si mai tare din cauza pozitiei sezand, din cauza soselelor denivelate. Eu am iesit citeva ore in oras, m-am ales cu colul scurtat si cu indicatia medicala de a sta NUMAI la pat. Se pare ca peste 2 saptamani facem si cerclaj... A si dr mi-a interzis cu desavarsire sa ma gindesc sa plec de Paste acasa si n-ar fi decit 2 ore cu avionul... "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

#4
loredanaiascu

loredanaiascu
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 13:58

Si eu am mers cu masina 900 km de 2 ori, dus si intors in vara, caldura mare dar nu a fost nici o problema, cand am simtit ca sunt obosita m-am intins putin pe bancheta din spate si m-am odihnit... Nu vad nici o problema in asta... tu zici ca ai colul mai scurt... hmm... eu nu am avut nici un fel de probleme in timpul sarcini, deci aici nu stiu ce sa iti spun... lore

#5
kjmami

kjmami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 14:35

buna eu eram gravida in 4 luni jumate cand am plecat singura cu trenul pana in elvetia..am facut 30 de ore cu trenu si vreo 4 in budapesta in gara...a fost destul de greu..am ajuns la destinatrie cu mainile si picioarele unflate rau de tot dar bebe a fost bine...eu totushi nu am avut nici un fel de probleme de sarcina succes valeria http://community.web...com/user/kjmami

#6
crisotexa

crisotexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 20:22

Cristia, Inteleg ca e vorba de col scurtat. Eu ti-as propune sa iei in serios sfatul lui papadie care se refera strict la situatia ta. Asa fara probleme, mersi, poti sa mergi si pe jos atat [:D] (vorba vine). Eu am avut colul largit si am facut cerclaj de doua ori (acum sunt insarcinata a doua oara). De data asta am zis sa mai fac si eu ceva treaba, sa nu mai stau asa linistita (ca la prima sarcina) si m-am ales cu un hematom care sper din tot sufletul sa se resoarba si sa duc sarcina la bun sfarsit. Deci la sarcinile cu probleme e bine sa fii cat mai precaut. Parerea mea. Mai bine esti cumintica, mai faci cate o plimbarica scurta prin parc eventual, ca sa nu ajungi sa trebuiasca sa stai numai in pat sau sa patesti ceva mai rau. Paste fericit si o sa ai toata viata inainte sa pleci in vacante de neuitat alaturi de puiul tau

#7
cristia

cristia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 20:34

Fetele multumesc frumos! Am inteles cum sta treaba si ma conformez. Intre timp am reusit sa vorbesc si cu doctorul meu care a zis un NU categoric! Deci s-a rezolvat! Multumesc inca o data si va doresc numai bine! Cristiana


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -