Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Taticul la nastere


35 raspunsuri la acest subiect

#21
Dena

Dena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 26 august 2004 - 10:24

Cum sa nu fie tati de fata in cel mai important moment, cand vine bebeul lui?? L-ar rabda inima sa nu se implice??? Si pe bune ...chestia asta cu lesinatul ... eu nu am auzit pana acum pe nici unul din taticii care au asistat la nasteri si au taiat ombilicul bebeului, caci aici e traditie ca tata sa taie ombilicul, sa fi lesinat... cred ca e mai degraba chestie de mentalitate... Iar doctorita aia din Rom care a zis ca femeia incepe sa dramatizeze momentul cand tatal bebeului e langa ea, scuze dar pe langa ca nu este la curent cu studiile care arata ca gravida e mult mai linistita si se simte mai in siguranta, nascand astfel mai usor, nici macar nu are notiuni elementare de psihologie... nu mai spunem ca sunt violate drepturile omului... e dreptul tatalui sa participe la venirea bebeului sau pe lume , chiar daca e cezariana... Chestia cu rusinea mamei sau chiar numai discomfortul cum sugera o colega este aiurea rau de tot... inseamna ca individul care este tatal copilului este numai un furnizor de spermatozoizi, nu un adevarat partener de viata... Denisa si bebica din burtica - 27 sapt. "Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi

#22
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 26 august 2004 - 12:16

Eu as fi vrut ca tati sa fie alaturi de mine, din pacate nu s-a putut din pricina carantinei. El se distreaza si acum zicand cat de norocos a fost, pentru ca era extrem de hoatarat sa vina si cand m-a vazut doar 5 minute dupa anestezie, era sa i se faca rau. Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

#23
Babee

Babee

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 522 mesaje

Postat 26 august 2004 - 15:36

Si la noi tati a asistat la nastere.Nu s-a uitat in 'groa cu minuni'-cum a spus cineva la un alt subiect- si a fost totul bine.M-a tinut de mana si m-a incurajat.Imediat a filmat bebeul si a spus'e cel mai frumos copil'-normal, ca al nostru e[^] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' http://www.unet.univ...9879/botez.html http://community.web...om/user/babee11 http://community.web...ser/phillip0602 Iubi si Phillip (6.02.2004)

#24
didita

didita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 31 august 2004 - 01:57

Tati al nostru nici nu m-a intrebat daca vreau sau nu: a zis ca vine si s-a tinut de cuvant. Eu vroiam sa stea cu mine, dar nu vroiam sa-l fortez. Prima oara a trebuit sa-l dea ginecologul la o parte ca sa-si poata face meseria, iar la al doilea a participat activ: moasa ne-a lasat sa luam noi copilul cu mainile, sa-l tragem afara si tatal mandru atait cordonul. A fost super si nu ar fii vrut sa rateze asta pentru nimic in lume. Precizez ca desi a vazut toate detaliile nu a fost socat si nu-l bantuie imaginii infioratoare. Dar banuiesc ca asta depinde de fiecare. Psicologii pe aici spun ca ceea ce-ti imaginezi este mult mai groaznic decat realitatea.

#25
ticka

ticka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 02 septembrie 2004 - 17:45

tati nostru a stat cu noi pana la inceputul nasterii (expulziei, daca doriti, dar nu-mi place deloc cuvantul). Noi am vrut sa 'nastem' impreuna, dar s-a intamplat sa ajung de urgenta la spital cu 3 saptamani mai devreme, noaptea, cu doctorita mea plecata la tara, cu 'apa rupta', fara contractii si colul inca inchis. Si pentru ca ne-a preluat alt doctor, acesta nu a vrut ca sotul meu sa participe si el la nastere. Dar la lasat sa stea cu mine tot travaliul. Si el a stat cu mine si-mi tot povestea diverse nimicuri si lucruri care mi se pareau lipsite de importanta, de ma enerva si-mi venea sa-l dau afara. Acum ca a fost totul naucitor de repede si plin de panica nu mai stiu daca chiar as fi vrut ca sotul meu sa fie si la nastere....Poate data viitoare :) .

#26
ruprich

ruprich

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 10 septembrie 2004 - 12:33

Da, as vrea sa asiste la intreg evenimentul(inclusiv expulzia)

#27
ina_nz

ina_nz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 455 mesaje

Postat 15 septembrie 2004 - 02:32

Si la nashterea lui Adi a asistat/participat sotzul. A tzinut de picior, mana, vorba shi ce a mai gasit p'acolo de facut. La noi planul erea sa vina shi mama insa s-au precipitat lucrurile asha de tare incat sotzul nu a mai vrut sa plece acasa sa o aduca...i-a fost frica sa nu rateze momentul [:D] Ina

#28
Rayuela

Rayuela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 21 septembrie 2004 - 03:16

si la noi,de la inceput pina la final[pk].Tati considera ca a fost cel mai minunat moment din viata sa,cind a vazut-o pe pisicuta si a auzit-o scincind![bibe]

Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil]
poze Amelie



#29
narcisa

narcisa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 01 octombrie 2004 - 18:02

Sotul meu a asistat la Patrick, a avut voie sa taie si cordonul ombilical, la Vivien fiind in OP cu anestezie generala, a asteptat pe hol, amindoua datile a fost cu mine si a fost tare bine. narcisa x [copil][copil]Patrick 29.06.2002 Vivien 27.01.2004 http://community.web...user/dohmann101

#30
iselin

iselin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 487 mesaje

Postat 03 octombrie 2004 - 21:56

nu a asistat, dar nici nu l-as lasa. e cam slab de inger...[ups]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -