Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Eczema la bebei - vol III


112 raspunsuri la acest subiect

#1
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 31 martie 2004 - 17:45

Gasiti informatii despre acest subiect si la: VOL 1 http://www.desprecop...?TOPIC_ID=13015 VOL II http://www.desprecop...752&whichpage=1 Sanatate la bebelusi! [flo] Marina

#2
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 01 aprilie 2004 - 15:29

trebuia sa inceapa cineva si volumul III, asa ca o fac eu: si anduta mea are diagnosticul de eczema atopica, primit chiar azi; asa ca ma alatur "clubului" si eu ... inca ma mai documentez (n-am terminat de citit ce ati scris pana acum) si mai revin cu detalii, ca-s foarte suparata acuma ...

#3
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 02 aprilie 2004 - 10:51

Si eu vad ca trebuie sa ma alatur clubului. Diagnostic :dermatita atopica. Incep si eu "sapaturile". Sa vedem cum o rezolvam. Petruta & bb Mihai [copil] http://community.web...user/gabrielmil

#4
teresa

teresa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 03 aprilie 2004 - 01:02

Chiar voiam sa deschid din nou subiectul. De aproape trei saptamani bb Matei are o "iritatie" pe piele care initial a aparut sub forma unor bubite foarte marunte si compacte pe burtica si pe spate. Acestea au trecut lasand pielea foarte uscata. La un moment dat au aparut in zona subratului niste pete mai lunguiete si umflate ca niste ciupercute. Acum are niste pete izolate, initial rosii care se descuameaza, si care devin maroniu deschis cand se vindeca. Acum are mai putin pe trup dar au aparut foarte multe pe picioruse. Nu il deranjeaza deloc, nici nu zici ca le are. Dar eu ma gandesc la o dermatita atopica si ma cam sperii. Chiar cand i-au aparut bubitele am inceput diversificarea cu morcov iar peste o saptamana cu banana, apoi banana cu mar. De o saptamana am renuntat la banana si ii dau doar morcov pentru o problema cu burtica. Ma duc la medic probabil miercuri, dar as vrea sa ma ajutati. Credeti ca este dermatita atopica? Nu am inteles exact care sunt simptomele. Daca nu-i mai dau alimentul care produce alergia, dispare? Pentru ca daca era banana de vina ar fi trebuit sa dispara. Si daca are, ce ar trebui sa fac? Sunt total ignoranta in acest subiect desi am citit cate ceva din ce s-a mai scris. Sper sa nu fiu redundanta. Stiu ca s-a scris mult despre acest subiect. Toate cele bune. Teresa "Incredinteaza-ti lucrurile in mana Domnului si ti se vor implini gandurile." Proverbe 16:3 (Biblie)

#5
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 03 aprilie 2004 - 02:27

Buna fetelor si multumim Marina! Teresa, din pacate nu dispare daca opresti alimentul respectiv, dar e mai bine. La noi laptele de vaca este belea mare. :(( Din ce spui tu, se poate sa fie dermatita atopica, dar un medic iti va spune sigur ce si cum. Daca bb nu are mancarime,e f. bine. Macar atat. Sanatate. anto

#6
anda

anda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.418 mesaje

Postat 03 aprilie 2004 - 19:48

si edi a fost diagnosticat saptamana trecuta cu dermatita atopica. de cind a trecut la regim si este dat cu crema i-a trecut aproape de tot. pe el nu-l mananca deloc, adica nu-l deranjeaza. dar problema cea mai mare mi se pare regimul. este foarte strict. fara fructe cu simburi mici, banane, portocale, kiwi...fara carne de pasare, ficat, peste din comert, doar unt dorna, fara cacao, ciocolata si altele laptele dorna a ramas acelasi...exclus orice contine conservanti... voi cum va descurcati cu asta?? anda & bb edi http://users.pcnet.ro/scpcnet/

#7
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 05 aprilie 2004 - 11:57

lamuriti-ma si pe mine care e treaba cu regimul, ca noua ne-a spus medicul fara ciocolata, fara conservanti, fara albus de ou

#8
mstef

mstef

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 05 aprilie 2004 - 17:01

Treaba cu regimul e cam la fel:in principal fara conservanti si fara alimentele care i-au declansat alergia.Dar se pare ca evitarea lor nu va duce automat la vindecare. mstef

#9
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 12:44

asta este marea mea problema: nu i-am dat andei mai nimic cu conservanti, iar noi ne straduim sa mancam cat mai sanatos; de exemplu, nu i-am dat mezeluri, nici sucuri din comert, nici branza topita, nici iaurturi cu fructe, nici pufuleti, acadele etc.; ciocolata? cred ca amancat o tabletuta in doi ani! ce sa nu-i mai dau? deja e cam la regim!!!; cam tot ce mananca este facut in casa si sunt in general mancaruri fierte, nu grase, nici grele; iar la ea bubutele nu au aparut brusc (cum se intampla de obicei in eruptiile alergice), ci seamana mai degraba cu cosurile acneice...

#10
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 12:45

PS: nu stiu daca ati observat, dar si medicamentele recomandate copiilor cu dermatita atopica au conservanti.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -