Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fetele din America (76)


302 raspunsuri la acest subiect

#21
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 19 iunie 2006 - 19:46

Nu iti trebuie viza Bic.

Oana, multumesc mult! O sa ma uit. Ne gandeam inainte de 4 iulie, 30-2iulie, cam asa.

Lia

#22
michelle7

michelle7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 19 iunie 2006 - 20:03

Fetelor as vrea sa merg in ianuarie pana in ro. A calatorit cineva in perioada asta? N-am chef sa raman blocata in vreun aeroport. Anul trecut am mers la 1 martie si a fost OK dar cu vremea asta imprevizibila nu stiu ce sa fac.

In ceea ce priveste biletul cum e mai avantajos? sa-l iei cu cateva luni inainte ? sau sa risc un last minute deal ?( nu ma intereseaza exact data la care as merge ) .





Michelle[neand]



#23
michelle7

michelle7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 19 iunie 2006 - 20:05

apropo de viza/ pasaport american. sunt tari care le cer cetatenilor americani viza luata de la ambasada lor din sua? sau americanii se urca in avion si merg unde vor muschii lor?



Michelle[neand]



#24
adrienne12

adrienne12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 19 iunie 2006 - 20:19

Michelle eu am fost in ro in ian si a fost f. bine. Nu numai ca biletul a fost f. ieftin dar peste tot in Ro era neaglomerat, ca dupa sarbatori. AM fost cu colgii de liceu la munte, am stat la hotel Alpin la Sinaia. In weekend ce mai se umplea ca veneau bucurestenii la ski dar in rest f. bine. breakfast pina la 11 cu tot ce doreai, sauna... in toate bodegile tuice fiarta si vin fiert cu coji de portocala si scortisoara. Nu mai stiu daca a fost frig sau nu caci eram cu tuicile in nas dar a fost zapada si soare. AM facut fotografii superbe, am mers cu cania trasa de cai. Am fost si la Bran la castel, erau tarani cu cascaval si niste sticle dubioase cu o licoaosie... ziceau ei ca e singele lui dracula.




#25
michelle7

michelle7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 19 iunie 2006 - 20:25

adrienne eu imi fac griji doar de drum. ca n-am chef sa prind vreun aeroport inchis . eu merg seattle-washingtonDC- Vienna - Timisoara

si de acolo iau trenul spre Baia Mare [bang] deci practic e calatorie in jurul lumii[:D].



Michelle[neand]



#26
josefine

josefine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 902 mesaje

Postat 19 iunie 2006 - 20:46

nu ai nevoie de viza pe pasaport american atata vreme cat stai mai putin de 90 de zile. daca depasesti perioada asta, te duci ( nu stiu unde, stiu ca la aeroport se poate face) si iti iei viza de sedere. nu stiu exact cat costa ca eu am intrat cu pasaportul romanesc. acu' nu stiu cum sa fac sa imi iau viza de student in italia pe pasaportul american ca nu vor astia de la ambasada sa imi dea,ca imi zic sa ma duc in amerika mea. of..

americanii au nevoie de viza pentru diferite tari cu care nu au iei conventii. stiu ca pentru rusia ai nevoie de viza, sau india [:D]. cu india e chiar complicat, ca indienii deveniti cetateni americani trebuie sa renunte la cetatenia lor ca india nu accepta cetatenia dubla. mi se pare o prostie, ce se mai plang ca trebuie sa stea la cozi infernale pe la ambasada indiana. mai sunt tari, alea din middle-east plus altele, pe care nu le stiu.

in ianuarie e o placere sa calatoresti. bilete ieftine, avioane aproape goale, de poti dormi intins.



"Men always want to be a woman's first love; women have a more subtle instinct: what they like is to be a man's last romance."

#27
josefine

josefine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 902 mesaje

Postat 19 iunie 2006 - 20:50

Bic, sper ca stii ca daca vrei sa o faci si romanca pe fetita, trebuie musai sa ii faci rapid certificatul de nastere, pana la un an, ca dupa aia nu mai merge. doar singurica, la 18 ani, poate sa ceara si cetatenia romana.



"Men always want to be a woman's first love; women have a more subtle instinct: what they like is to be a man's last romance."

#28
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 19 iunie 2006 - 22:09

Michelle,

vremea nu o putem prezice de acuma. Daca e sa te uiti cum a fost iarna asta, in US aeroporturile nu au fost inchise mai mult de 2-3 zile din cauza conditiilor meteo.

Si noi am fost in RO in Decembrie / Ianuarie si nu am avut nici o problema, si am avut conectie in Dulles si Amsterdam. Numa desteptii de la KLM ne-au cancelat reservarea la intoarcere si ne-am intors cu Air France, care a fost mai bine pentru noi.


Adrienne, cred ca si Delta au restrictie la 50 LBS pe valiza, si 2 valize la check in. Ai putea sa-i intrebi direct, ca sant afurisiti si acrii daca iti cantaresc valizele cu 2-3 LBS peste.



#29
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 19 iunie 2006 - 22:10

Se poate face certificatul de nastere si dupa un an, dar numai in Ro, deci nu si la consulatele din US.



Noi nu dorim sa ne complicam cu 2 certificate de nastere. Oricum nu-i va folosi pasaportul romanesc. Ramine cu cel de aici.









Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca



Virsta Deiu

Virsta Ralu





Home, wherever you are...





Santa Monica, Ontario Mills, Huntington Beach

Poze noi - Martie 2006

Excursie la Temecula

Downtown LA & Hollywood

#30
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 19 iunie 2006 - 22:14

Siminaf, de ce incepe copilul de la pre-school direct la clasa 1? Nu face un an de Kindergarden?
(pura curiozitate).


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -