Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

placenta jos inserata?


5 raspunsuri la acest subiect

#1
cali

cali

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 24 martie 2004 - 16:52

La ecografie s-a vazut ca am placenta jos inserata (placenta praevia).. dr. mi-a spus ca este prematur sa se pronunte (sunt in sapt 13 acum) dar daca placenta este tot jos si dupa sapt 28 , atunci sunt probleme.. a mai fost cineva in situatia aceasta?? m-ar ajuta mult orice informatii, pentru ca sunt tare ingrijorata, mai ales ca am citit despre diverse cazuri (sangerari, nastere prematura, copilul nu se poate dezvolta normal...). Eu nu am sangerari, dar am avut dureri la inceput, prin sapt 6-8, dar cu tratament (gravibinon si utrogestan) au mai trecut. Acum au reinceput, desi nu am intrerupt tratamentul.. Multumesc.

#2
alunelsialbinutza

alunelsialbinutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 241 mesaje

Postat 24 martie 2004 - 17:46

Cali eu am fost diagnosticata la fel in sapt. 13, medicul mi-a zis ca este prematur sa spuna ca e praevia. Acum sunt in 25 sapt si placenta s-a ridicat. Daca placenta ramane praevia vei naste prin cezariana. Indiferent daca apar sangerari in ultimele saptamani de sarcina, bebe nu e in pericol, vei fi supravegheata medical si ti se va face cezariana. Copilul se dezvolta perfect normal si in aceasta situatie, singurele probleme care pot apare sunt sangerarile, dar nu e capat de tara. Curaj Alina+Bradut(24sapt)- DPN 12 iulie - Dr. Nayel -CFR2

#3
pufymic

pufymic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 24 martie 2004 - 17:53

Draga Cali, si eu sunt in aceeasi situatie. La ultimul eco mi-a spus medicul ca am placenta jos inserata. Asta nu inseamna ca ai placenta praevia. Diagnosticul de placenta praevia se pune abia dupa sapt. 28. Pana atunci uterul tau(si al tuturor burticilor) creste, si exista sansa ca odata cu el sa se ridice si placenta.Deci tu acum ai doar placenta jos inserata! Tu nu prea poti influenta cu nimic placenta sa se ridice. Trebuie doar sa nu ridici greutati, sa nu sari, sa nu te obosesti foarte tare(cand simti ca esti obosita, sau simti ca ai contractii sa te odihnesti), si daca dr. tau ti-a prescris tratament, sa-l urmezi intocmai.Asta e tot ce poti face tu!...restul nu mai depinde de noi... Diagnosticul de placenta praevia se pune cand dupa sapt. 28 placenta este in continuare jos inserata, langa cervix, sau cand acopera partial sau total cervixul( colul uterin). Intr-adevar, in aceste situatii pot apare complicatii( sangerari, deficiente in dezvoltarea bb-ului-din cauza ca placenta nu-i mai poate furniza suficient oxigen si papica-, nasterea prematura....). In cazul in care placenta acopera in totalitate cervixul, apare necesitatea cezarienei( bb nu are pe unde sa iasa, deoarece placenta acopera colul). Cezariana poate fi recomandata si in situatiile in care colul e acoperit partial de placenta, sau cand se constata ca exista semne de suferinta fetala... Dar eu zic sa nu ne gandim la ce e mai rau! Si mie mi-e o frica teribila pentru bb....dar noi facem cat tine de noi, restul depinde de Cel de Sus! Nu ne ramane decat sa speram si sa ne rugam sa fie bine cu bb nostru! Cali, iti spun sincer ca si eu mor de frica pentru cate se pot intampla in timpul sarcinii...si dupa aceea...si cred ca mi-e cu atat mai frica cu cat stiu mai multe despre toate astea(ca sunt asistenta medicala, si am invatat si am vazut o gramda de chestii...). Asa ca prefer sa nu ma gandesc la nimic, si sa am grija de bb meu cum pot... Pupic, Ioana si bb mic(13 sapt.)

#4
cali

cali

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 24 martie 2004 - 17:53

Alina, multumesc mult pentru raspuns si pentru incurajari.. sper sa se ridice si la mine placenta! iti doresc sarcina usoara in continuare si bebe sanatos! Cali

#5
cali

cali

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 24 martie 2004 - 18:08

Ioana, multumesc pentru lamuriri, asa intelesesem si eu, dar, cum spui si tu, mi-e asa de teama sa nu pateasca ceva bebe, incat incerc degeaba sa nu ma ingrijorez! dar ai dreptate, cu ajutorul Celui de Sus vom reusi!

#6
roserb

roserb

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 24 martie 2004 - 18:14

Cali, Si eu am avut la prima sarcina placenta jos inserata (ba chiar acoperea colul) la eco din saptamana 17-18 parca . La fel am stat cu inima cat un purice(fiind cam panicoasa de fel) dar la urmatorul control, prin saptamana 24 , se ridicase si se departase mult de col . Asa ca nu te ingrijora , in marea majoritate a cazurilor, (mai ales daca placenta este anterioara) , problema se rezolva de la sine. Sarcina usoara in continuare! Roxana


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -