Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ziua de nastere, 5 ani!


10 raspunsuri la acest subiect

#1
Corina Paraianu

Corina Paraianu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 23 martie 2004 - 14:44

Fetelor dragi care aveti copii un pic mai marisori (4-5-6 ani), in curand vom serba ziua fetitei noastre care implineste 5 ani. In afara de faptul ca as vrea sa va invit pe toate [grup] cu toti copii vostri nazdravani sau cumintei, as vrea va cer pareri despre organizarea petrecerii. Noi stam la curte (nu f.mare) si avem cam 12 invitati (vorbesc de copii, ca adulti va dati seama cati se vor strange [:0]). M-ma gandit sa le organizez o tombola cu niste ursuleti chitaitori, sa le iau creta colorata si sa ii las sa deseneze pe peretii exteriori care inca nu au fost renovati, am printat niste desene necolorate Disney si o sa facem un mic concurs de colorat. Nu stiu daca e bine sa castige cineva anume, ma mai gandesc la asta. Ce alte jocuri si joculete sa mai organizez cu ei? Ce ati mai facut voi (sau organizatorii) la zilele copilasilor vostri? va pup pe toate, cu drag, Corina + Teodora [flo]+[flo]

#2
lu.more

lu.more

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 479 mesaje

Postat 23 martie 2004 - 15:24

Un joc care care le place de pe la 5 ani pana mai tarziu este "vanatoarea de comori". Adica ascunzi in curte 2-3 pungi cu bombonele sau ce le mai place, chiar si jucarii, dar sa calculezi bine sa fie pentru fiecare copil, apoi formezi 2-3 echipe, pui cate un adult sau un copil care stie sa citeasca in fiecare echipa, si-apoi inventezi indicii. Fiecare indicatie ii trimite in alt loc, ii plimbi in felul asta prin toata gradina si e tare amuzant. Treaba asta o sa-ti ia ceva timp (pregatirea indiciilor inainte, ascunsul in gradina etc.), dar cu rabdare si multa atentie o scoti la capat. Iar pe copii ii tii ocupati chiar si-o jumatate de ora, le place sa face pe "cercetasii". « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld

#3
lu.more

lu.more

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 479 mesaje

Postat 23 martie 2004 - 15:25

P.S. La multi ani pentru pustoaica ta, sa creasca mare si sanatoasa! « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld

#4
Corina Paraianu

Corina Paraianu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 23 martie 2004 - 17:33

A, multumesc Luminita! Excelenta idee! Anul trecut mi-au facut tot felul de traznai prin gradina: mi-au sapat pamantul (cu lopeti de plastic), s-au suit pe o stiva de caramizi, au incercat sa dreseze broasca testoasa si mai tot timpul au cautat sa se ascunda in cel mai departat colt al gradinii...Of! Asa ca mai bine le dau eu indicii! Multumesc de urari si tie sa-ti traiasca cele 3 frumuseti pe care le ai! Corina

#5
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 23 martie 2004 - 18:48

Draga Corina, hop si eu cu o idee! Deci,iei niste bomboane si le legi cu atza,dupa care le atirni de o sfoara lunga(din 5 in 5 cm) Tu si sotzul tau tineti sfoara cea imbodobita deasupra capului copiilor[rufe],iar invitatii trebuie unul cite unul sa incerce sa prinda o bomboana doar cu gura,miinile trebuie tinute la spate, au voie sa sara in sus sau sa stea pe virfuri [bascket] Daca atinge bomboana,atunci taiati atza cu foarfeca si i-o dati,drept rasplata [:D] Petrecere frumoasa si un sincer "La multi Ani,Teodorei!!! Este o frumusete de copil,sa-ti traiasca si la mai mare [bis] [flo] & [pup] Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)

#6
Laura _Oprescu

Laura _Oprescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 23 martie 2004 - 20:13

ptr umplerea timpului, desi sunt convinsa ca ei si-l vorb umple fara nici o problema , la Rares la gradi au un joc vinerea ghiceste si spune cam asa s-ar traduce..fiecare copil are intr-o punga opaca o jucarie pe care noi ,parintii scriem de acasa trei indicii..si ..copiiise asaza in cerc, in centru sta liderul si ceilalti copii incearca sa ghiceasca dupa ce li se dau indiciile pe rand ce ar fi in punga...cel care ghiceste este rasplatit...noi am rugat-o pe educatoare sa ne filmeze cand este jocul acesta ptr ca a zis ca e foarte fain si copiii sunt minunati..ei bine, chiar asa e... presupun ca in prealabil copiii ar trebui sa vina de acasa cu jucaria in punga si la mom oportun sa scoata pungile si sa inceapa jocul...asta cand vrei sa ii mai linistesti... Laura

#7
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 24 martie 2004 - 13:50

Draga Corina, Noi la ziua Laurei am jucat doua jocuri care au avut mare succes la pitici. Primul: prin rotatie cate un copil este legat la ochii, se ia un castronel in care pui ceva dulce, bomboana, napolitana, etc. si il pui intr-un loc; copilul trebuie sa-l gaseasca, avand un bat in mina si batind cu el de pamint, pentru a identifica castronelul, sub indrumarile celorlalti; daca se indreapta in directia buna, copiii spun "cald" sau "fierbinte" in functie de cat de aproape e de castronelul cu pricina. Daca se departeaza spun "rece". Desigur, atunci cand va gasi castronelul, copilul va primi, drept premiu, bombonica ascunsa sub el :-) Al doilea joc: se pun pe o masa mai multe dulciuri (sau mici jucarii) de diferite culori, marimi;la fel, prin rotatie un copil pleaca mai departe pentru a nu vedea ce se alege acolo; copiii hotarasc un dulce (sau jucarie) care e... "electrisch" (asa e in germana, dar voi puteti alege orice cuvant doriti) si apoi cupilul trimis mai departe este chemat si incepe sa aleaga rand pe rand dintre dulciurile de pe masa; in momentul cand pune mina pe obiectul "electrizant", toti copiii striga "electrisch" (sau cum vrei tu) si din momentul ala nu mai are voie sa mai ia de pe masa si urmeaza randul altui copil. Distractie placuta si LA MULTI ANI pentru cea mai frumoasa fetita, Teodora!!! Elena&Laura

#8
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 02 aprilie 2004 - 07:24

Bune idei, doamnelor, salvez si eu, ca imediat se pune de chef si la mine! Ce-am eu de zis la subiect? 1. Regula de aur (incalcata cu consecventa de noi :) ) este: virsta lui sarbatorel egal numar de invitati. 2. Regula si mai de aur: parintii sa mai stea si la ei acasa, zau asa, e chef de copii, nu de adulti. 3. Regula de foarte aur: Va bateti cu cremvursti numai dupa ce toti copiii au mincat. Si, in rest... Cum era jocul cu batistuta? Sau sint prea mici sa il joace?! "Am pierdut o batistuta, ma bate mamica..." Si rata! Sa ii inveti sa danseze pe melodia aia, hai, ajutor, cine cinta? Noi o avem pe romaneste in versiunea Andantino... "Asta nu e viata, singur tot mereu, vreau si eu o rata"... etc, etc Ah, si sa ii machezi neaparat... stau cuminti pe scaunele si-si astepata rindul la machiat... intre timp pot sa manince... Nu stiu daca in Ro se gasesc vopsele de-alea speciale care nu strica pielea... Fetitelor le desenezi floricele pe fata si le declari zine, sau le faci pisicute sau asa ceva, baietii suporta bine Spiderman si Batman si... deja aici trebuie sa ai si talent, poate tu ai (pe mine Radu m-a pus sa-l spal anul trecut cind avea costum de Spiderman si trebuia pictat pe fata... A zis: Lasa, mami, nu te necaji, imi pun diseara cagula rosie! Si-un clovn? N-ai un clovn la dispozitie? Un vecin, un tatic, o prietena care sa se deghizeze o jumatate de ora si sa-i faca sa rida? Stii ce m-a uimit pe mine aici? Cadourile se dau la sfirsit. Care copil cum vine pune cadoul intr-un sac mare de plastic si, spre sfirsitul petrecerii, se desface sacul. Ah, si toti copiii primesc un cadou inainte de a pleca acasa. Simbolic, dar primesc. Gata, pe miine, daca va mai vin idei mai scrieti, ca si noi sarbatorim in curind... Simonna

#9
Corina Paraianu

Corina Paraianu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 02 aprilie 2004 - 11:50

Simona, noi deja am sarbatorit ziua Teodorei si am primit multe cadouri frumose[bis] dar si un varsat-de-vat [bang]! Am reusit sa povestesc aici un pic de la party: http://www.desprecop...?TOPIC_ID=23791 Corina[flo]

#10
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 04 aprilie 2004 - 21:48

Corina.. sa-ti traiasca atunci! Si sa nu se scarpine! (probabil, intre timp, i-a trecut si asta :) ) Cred ca eu nici nu m-am gindit ca ar putea sa fie asa repede ziua ei pentru ca aici e o vreme mizerabila, imposibil sa faci ziua unui copil in curte... Asta e posibil din mai incolo, de-aia am presupus din start ca trebuie sa fie tot asa.. Probabil ca in Ro au si inflorit copacii... Sarutari, Simonna


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -