Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (17)


138 raspunsuri la acest subiect

#11
ancuta06

ancuta06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 124 mesaje

Postat 22 martie 2004 - 03:27

Vai, da ce de ati mai scris. Fetelor, fi-miu a mancat azi toata ziua 70 ml lapte, un borcanel de piure de pere si a baut cam 100 ml suc de mere+pere. M-a disperat. A plans de fiecare data cand a simtit lapte tasnind din biberon. Daca o tine asa si maine, nu stiu ce fac. Dar de cateva zile, e mai rau in fiecare zi. HELP!!! Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.web...er/Busch_family

#12
allya

allya
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 martie 2004 - 04:25

FETELE au dreptate in legatura cu expunerea la soare, vedeti link-ul: http://www.informedp...ticle=sunscreen Eu nu stiam decat ca soarele e bun, fixeaza Calciul (sintetizeaza vit D)... Dar nu trebuie facuta o expunere directa, razele necesare pt asta trec prin materiale, dar filtrat. ANCUTA eu zic sa nu intrii in panica toti bebelusii au faze din astea....la foame la o adica v-a manca si numai lapte daca numai asta ii oferi.... pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.web...m/user/allyalex

#13
dpintilie

dpintilie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 22 martie 2004 - 09:16

Salut fetelor!
Azi sunt matinala rau de tot! Desi am adormit doar pe la 2!! noaptea. Nu am reusit sa adorm de nici o culoare. Am avut niste nervi pe tema asta...
Acuma sunt cam zombi, dar dupa ce scriu, ma duc iar la culcare.
Multumesc de incurajari in legatura cu mancatul. Nu stiu ce nu-i in regula...Ca inca nu s-a reglementat situatia. Tot rau mananca si ma chinui cu el de imi vine sa urlu , nu alta. Uneori imi provoaca asa niste nervi, de nu-mi vine sa cred nici mie. Mi-e frica sa nu-i fac rau intr-o zi...Acuma chiar acolo io sper sa nu ajung , totusi. Aseara am sta o ora!!! sa manance 150 ml de lapte. O ora intreaga cu biberonul in gura. Daca e dupa el, se opreste si la 50! Si adoarme. Nu m-as sinchisi prea mult daca totusi as vedea o crestere. Dar l-am lasat in pace 2 zile si a slabit 50 de grame.
Acum si-a facut si program de 5 mese pe zi. Ca nu-i de ajuns ca mananca rau la o masa, mai mananca si rar. Mananca dimineata la 6 si uneori pana la 11-12! nu mai vrea nimic. Apoi ma mai chinui la 3, la 6-7, la 9-10. Si uite asa trece ziua printre biberoane si urlete. Ca ii si foarte marait. Tot timpul trebuie sa-l "intetin" cu ceva. Sa ma joc, sa il leagan, sa-l plimb cu carutul. Acum e bine, ca e cald. Si-l mai scot afara cate 2 ore...Da daca ploua ce ma fac??? Ca imi face capul calendar. M-am uitat si la gingii, dar nu am vazut nimic...

E posibil ca un copil sa-si ceara diversificare??? Acuma intreb si eu ca omul prost, dar parca nu-i mai place lapele. In curand trecem la Humana2 , dar mai este pana acolo...Si oricum, cand ajungem acolo incepem si diversificare...

Adriana, merci de carte![flo] si [pup]. Azi o scoate Luci la imprimanta, sa-mi fie mai la indemana.Si sa ma apuc si eu de ceva regim, ca-s cat una vaca, mare si grasa...

Am uita sa spun [s][s][s] pentru toti sarbatoritii!
Felicitari Ileana pentru dintisori. Mai, dar scapi de ei intr-un ritm ametitor.

Si eu stiu ca nu e bine sa-i lasi pe bebei la soare. Dar ieri de ex, am fost cu caruciorul, si inevitabil a mai cazut soarele pe fatza lui. Dar nu cred ca e o problema daca e doar in treacat.

Fiu-meu face kk verde, e zic ca e de la lapte praf. Bila e mai abundenta...[:)] Cat despre vitamina D, ii dau 2 picaturi de Vigantol, chiar daca bea lapte praf.

Carmen, Matei e superb!!! Asa de dulce e.Ce daca e cu roz? E o culoare vie, e bine asa.
Ven, am vazut si pozele tale. Markus e dulce tare, tare ...Parca e si mai lungan decat stiam. A mai crescut in lungime?

Sa va traiasca la toate bebei, sa cresca mari si sanatosi! Ca tare sunt scumpi. Vai bine-i sa vezi atatia bebelusi frumosi!

Si sa va traiasca si cateii! [:D] Si eu vreau sa am candva un caine. Eu imi doresc un caine de ala cu urechi lungi, pe care calca uneori. E scund si cu mai multe culori.Si lenes de numa...Imi scapa acum numele. Parca e ceva cu b...Aaa..Basset, acuma mi-am adus aminte.

Gata, inchei aici ca mi-e somn, si-l aud si pe cel mic ca se agita, inchid,sa nu se trezeasca cumva...




[pup],Dana si Andrei(12 dec 2003)

http://community.web.../user/dpintilie

#14
adameasca

adameasca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 22 martie 2004 - 09:30

'neatza! Ellie si Ven, tocmai vroiam sa va propun si io sa-i cuplati pe cateii vostri si sa-mi dati si mie un pui de lab. [:D] Ancuta,eu zic ca daca persista problema cu nemancatul lui bb sa mwergi la dr... Nu stiu ce sa zic. Poate are rosu'-n gat, de aia nu mananca. Eu nu il tin pe Luca cu fata direct la soare, pt ca nu-i place, urla de nu te mai intelegi cu el daca are soarele-n ochi. Stie el ca nu-i bun. :)) Dana, daca are ceva in gat Andrei? Nu stiu, da r una dintre cauzele nemancatului este si un rosu in gat. Nu ai mers la dr cu el? Noi iar ne-am trezit de vreo 3 ori peste nopate, dar m-am odihnit, ce sa zic. :)) Am ajuns sa ma multumesc cu tare putin. Il astept dimineata sa se trezeasca ca sa ma uit repede in gura lui sa vad daca a mai rasarit ceva. [:D] Ileana si Luca (5 luni si 20 de zile) http://community.web.../user/adamestii

#15
adameasca

adameasca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 22 martie 2004 - 09:32

[s] pentru Alexandru Andrei!



http://community.web.../user/adamestii

#16
Carmena

Carmena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 437 mesaje

Postat 22 martie 2004 - 10:24

La multi ani sarbatoritilor, sa creasca mari si frumosi! Scrieti cu o viteza ametitoare, copii cuminti mai aveti[:D]Ei, cuminti, necuminti, sa ne traiasca si sa fie sanatosi! Noi am avut in weekend prima iesire afara din Bucuresti, langa Pitesti, la tara, la socrii. Mmm, ar fi fost totul OK, daca masina ar fi avut aer conditionat pentru ca la un moment dat Stefi a inceput sa urle de cald si l-am schimbat de vreo 2-3 ori de body ca era fleasca(si nu avea decat body subtire si ciorapei, dar rau e de caldura...[bang]. A, si daca soacra-mea nu s-ar fi gandit ca vine gerul Bobotezii si nu ar fi facut 32 grade in camera, de abia scapasem de racnetele din masina ca au inceput cele din casa. In fine, l-am scos in curte in scaunul de masina si a dormit saracutul nitel,dar cand l-am bagat din nou in casa a inceput din nou circul...Toata noaptea m-am trezit din juma in juma de ora sa vad ce face piticu' ma gandeam doar la sindromul mortii subite la bebelusi, al meu doarme pe burtica, erau si in final cam 28 grade...Oare copiii de la tara cum cresc, ca nu ai cum sa intretii o temperatura medie de 22-23 grade, acolo cand faci focul se fac 30 si cand se raceste ajungi la 17...In fine, ce sa ma mai intreb, bine ca am trecut si de incercarea aceasta, nu stiu daca mai am curajul sa mai fac prea curand o alta, ca sunt zombi de somn acum... Dana, nu-ti fa griji ca nu mananca la fel de bine bebelusul, asa face si Stefi, cica dupa 3 luni sunt mai puturosi la papa, de, mai cresc si ei, nu le e foame tot timpul...Si eu ma speriasem, vroiam sa-l duc la doctor, dar am observat ca are zile si zile, oricum, al meu acum nu mananca mai mult de 100-130 ml la o masa, in conditiile in care acum o luna manca si 300 ml seara! Asta e, s-ar putea sa vrea si altceva, Stefi mananca acum cu mare placere sucul de fructe si daca ii dau piureut de mar asa mai plescaie la el, e foarte incantat, si mai acum cateva zile mi-l scuipa pe hainute... A, si nu vreau sa te sperii, dar cica trecerea la Humana 2 e cam plina de peripetii neplacute, chiar vorbeam cu o mamica in parc si mi-a spus ca s-a chinuit vreo 2 saptamani a-i combine Humana 1 cu 2 ca sa-i accepte bebelusul schimbarea. Dar se fac ei mari...Apropo, tu cand vrei sa-l bagi pe Humana 2? Eu ma gandeam sa incep dup ce face 4 luni, adica de pe 9 aprilie. Si eu ii dau Vigantol, 2 pic/ zi, dar mai uit uneori..[bang] Ieri seara a avut si pujutul o repriza de plans de vreo ora jumate de aveam creierii papiota, nu alta! O fi fost luna plina, ca si voi ziceati ca au fost maraiti...Nu vroia nicicum, nici in brate, nici culcat, nici pe burta...In final i-am facut o baie calda, i-am bagat un bibe si a adormit...Ei, mau au si zile d-astea. Abia asteptam sa iesim afarica, ca dupa cum bate soarele, cred ca e caldut si azi. Asa de bine doarme afara, si asa mai se maraie in casa, de-mi vine sa ma culc cu el in balcon, nu alta. Pacat ca nu stau la casa, dar nu-i nimic, cum da caldura mare, cum plec la Olanesti cu el, la bunici.[:D] Va pupicim pe toate si multi pupici de la Stefi pentru prietenii lui virtuali! Carmen si Stefi, 3 luni jumate http://community.web...r/carmena092003

#17
carmen77

carmen77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 999 mesaje

Postat 22 martie 2004 - 10:28

Multumim de aprecieri, fetelor ...[:D], si noua ni se pare frumusel Matei, dar stiti vorba cu cioara ... aici nu pot sa fiu obiectiva.

[s] [s] lui Alexandru Andrei ... sa cresti mare, frumos si sanatos si sa o faci pe mami mandra.

Eu vroiam sa va intreb cat lapte ar trebui sa mance la 5 luni in conditiile in care primeste 2 mese diversificate (una de fructe si una de legume). Ca el baga cam 600ml ... e bine oare? De crescut nu mai creste ca inainte, si asta e bine, ca ma dispera ... a crescut saptama trecuta 50g. Deci acum are la 5 luni fara cateva zile 9050g. Mai nou e tot mai matinal, azi s-a trezit la 7, dar macar nu s-a mai sculat noaptea. Asta e ... am program ca si cand as merge la servici [:D] (cel mai solocitant servici din lume).

Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003

http://community.web...ser/carmen77102

#18
carmen77

carmen77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 999 mesaje

Postat 22 martie 2004 - 10:29

A, si multmumesc inca o data pentru carte, Adriana [flo] [flo] Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003 http://community.web...ser/carmen77102

#19
Ven

Ven

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.064 mesaje

Postat 22 martie 2004 - 11:08

Adriana, mersi de carte!! [flo][pup] Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.web.../user/rothgross

#20
mnicol

mnicol

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 22 martie 2004 - 13:21

Buna fetelor! Va multumim pentru urarile de ieri cand am implinit 4 lunici mici. La multi ani [cheers]pt. sarbatoritii de azi. Sa creasca frumosi si sanatosi. Noi am revenit ieri acasa. Am fost o saptamana la mama mea. Pitica s-a comportat excelent. S-a adaptat imediat, n-a plans, n-a facut figuri. A fost super. I-am facut gauri in urechi si i-am pus cercei. Acum am o maimutica cu cercei. Arata nostim tare. N-am apucat sa citesc partea 16, dar o voi citi, promit. Nu mai stiu cine zicea ca se face greu trecerea la Humana 2. Eu am inceput sa trec la Humana 2 ieri. Si nu mi-a refuzat deloc biberonul. I-am combinat Humana 1 cu 2 cam asa. Pitica mananca 5 masuri (150 ml), asa ca i-am dat doua mese cu 1 masura Hum2 + 4 masuri Hum1, apoi 2 mese cu 2masuri Hum 2 + 3 masuri Hum 1. Si continui asa pana il inlocuiesc de tot. Pana acum e totul OK. Sper sa nu se constipe. Dar bem suc de portocale si mere si speram sa nu avem probleme. Ileana, felicitari pt. dintisori. E tare harnic voinicelul tau. Va pupic acum ca se trezeste piticuta. http://community.web...m/user/mnicol77 Manuela si Letitia-Elena (21.11.2003)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -